Browse By

Dlaczego warto jest wybrać schody z kamienia?

Materiały, z których zbudujemy nasze schody

Podczas budowy domu musimy zmierzyć się z odpowiedziami na wiele pytań, najczęściej zadawanych przez nas samych. W zależności od dostępnych funduszy będziemy się bowiem zastanawiać nad tym w jaki sposób urządzimy wnętrza oraz jak dokładnie będą zbudowane – jakich materiałów użyjemy i co sprawi, że nasz dom okaże się wyjątkowy na tle innych.

Projekt domu najczęściej zleca się architektom, którzy to mogą od początku rozpisać plan zabudowania lub sprzedać nam jeden z gotowych. To pierwszy krok ku wprowadzeniu się do nowego miejsca, aczkolwiek nie jest najistotniejszym. Ważniejszym krokiem jest bowiem wybór tego, co znajdzie się w środku. Materiały jakie zastosujemy powinny odzwierciedlać to co lubimy. Możemy wybierać nie tylko w materiałach, ale również wykończeniu, kolorach, dodatkach czy akcesoriach. Istotna jest przy tym wszystkim wysoka funkcjonalność.

jak dopasować schody kamienne

Funkcjonalność schodów kamiennych

Wybierając okna musimy zwrócić uwagę na to, aby przepuszczały powietrze latem, zaś zimą zatrzymywały je w środku. Wybierając drzwi zwrócimy uwagę na takie, które są masywne, solidne, bezpieczne i posiadają wytrzymałe zamki. Meble muszą być trwałe, ładne, pojemne i praktyczne. Zaś schody – bo o tym jest ten artykuł – powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ich główną i właściwie jedyną funkcją jest umożliwienie wchodzenia nam na górę oraz schodzenia w dół. Mimo iż ilość funkcji schodów jest bardzo ograniczona to warto zadbać o to, aby były dopasowane do nas i naszych potrzeb. Jeśli mamy takie możliwości powinniśmy zamówić schody z kamienia. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż schody drewniane, są przy tym reprezentatywne, podnoszą poziom estetyki w domu, nie skrzypią, łatwo je myć, a przy tym nie są tak niebezpieczne jak myślą niektórzy. Co więcej – schody z kamienia są niezwykle trwale i właściwie nie sposób ich uszkodzić. Wybór kamiennych schodów zależy od naszych gustów – istotne jest to, że możemy je zlecić fachowcom – np. w zakładzie kamieniarskim Mucha, gdzie zamówicie schody z kamienia wg własnego uznania. Aby odpowiednio spasować schody kamienne do naszych potrzeb warto dobrać odpowiednią długość oraz wysokość stopnia. Przyjęte jest iż optymalna wysokość stopnia (a więc wysokość kroku) to około 15 cm, zaś długość stopnia – około 25 – 30, w zależności od potrzeb. Schody powinny być również odpowiednio szerokie – zbyt wąskie nie pozwolą bowiem na swobodne wejście, a już na pewno uniemożliwią poruszanie się po nich dwóch osób jednocześnie. Optymalna szerokość to około 120-140 centymetrów.

Estetyka schodów przede wszystkim

Eleganckie schody z kamienia mają to do siebie, że mogą być bardzo różnorodnie zamontowane, niektórzy wybierają wersję z przymocowaniem do ściany, wtedy nie posiadają zewnętrznej barierki, w odróżnieniu od typowych schodów drewnianych. Przy wyborze schodów kamiennych powinniśmy uważać na to aby nie wybierać surowców zbyt śliskich, które mogą być niebezpieczne, w przypadku pośliźnięcia się.