Dlaczego trzebi nosić okulary po operacji zaćmy
Choć zaćma to powszechnie znany problem, który w chwili obecnej dotyczy około miliona Polaków, wiele osób będących w grupie ryzyka lub już przejawiających objawy choroby w ogóle nie wie o jej istnieniu, zagrożeniach czy podstawowych objawach.
Pacjenci często uskarżający się na coraz gorszy stan wzroku winią za to swój podeszły wiek, i słusznie, jednak często słabsze widzenie nie jest związane z wadą wzroku, a właśnie zaćmą, czyli zmętnieniem soczewki oka. Jedynym rozwiązaniem zatrzymania rozwoju choroby jest operacyjne usunięcie starej soczewki i wstawienie w jej miejsce implantu. Niestety, po operacji często okazuje się, że konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych w celu umożliwienia pacjentowi wyraźnego widzenia z każdej odległości. Dlaczego noszenie okularów po operacji zaćmy jest konieczne i w jakim wypadku można go uniknąć?
Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?
Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową to obecnie jedyny sposób na skuteczne i całkowite wyleczenie zaćmy. Nie istnieją żadne środki farmakologiczne będące w stanie powstrzymać jej rozwój, dlatego też pacjenci, u których choroba została zdiagnozowana są automatycznie kierowani na zabieg. Ten może zostać wykonany w wielu prywatnych klinikach na terenie całego kraju, ale także w szpitalach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podczas zabiegu naturalna soczewka oka zostaje zastąpiona implantem, którego właściwości mogą nie tylko umożliwiać widzenie bez objawów charakterystycznych dla zaćmy, ale też celować w współistniejące z nią wady wzroku.
Jakie soczewki mogą zostać wszczepione podczas zabiegu?
Choć podczas leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia stosuje się dziś wyłącznie jeden rodzaj soczewek wewnątrzgałkowych (soczewki sferyczne jednoogniskowe), wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że w rzeczywistości na rynku istnieje znacznie więcej wariantów soczewek dających różne efekty pooperacyjne. W przypadku wspomnianej soczewki standardowej, korekcie ulega wyłącznie zaćma – pacjent po operacji widzi do bliży lub do dali i wymaga dodatkowej pomocy ze strony okularów korekcyjnych. Dodatkowo, soczewki te nie posiadają filtra UV, co oznacza konieczność ochrony oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych.
Jeśli chodzi o pozostałe warianty soczewek wewnątrzgałkowych, decyzja o tym która z nich zostanie wszczepiona może być oparta o prowadzony przez pacjenta tryb życia, jego potrzeby i preferencje oraz występujące wraz z zaćmą wady wzroku. Soczewki jednoogniskowe posiadają stałą moc optyczną, pozwalającą na uzyskanie ostrego widzenia z daleka lub z bliska. Do korekty pozostałych odległości widzenia pacjent będzie potrzebował okularów korekcyjnych i dla wielu osób nie jest to żadnym problemem – w przypadku soczewek sztucznych, wada pozostaje na tym samym poziomie do końca życia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku soczewek wieloogniskowych, które korygują widzenie zarówno z bliska, z daleka, jak i we wszystkich odległościach pośrednich. To właśnie one nie wymagają żadnej korekcji okularowej po zakończonym zabiegu i procesie rekonwalescencji.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o soczewkach torycznych, które są stosowane w przypadku stwierdzenia u pacjenta astygmatyzmu rogówkowego. Soczewki te również występują w wersji jedno- i wieloogniskowej, co oznacza, że w przypadku pierwszych konieczne będzie zastosowanie okularów korekcyjnych do czytania. Soczewka zlikwiduje jednak konieczność korzystania ze specjalnych okularów korygujących astygmatyzm, co już samo w sobie stanowi dla pacjentów ogromne usprawnienie.
Kiedy noszenie okularów po operacji zaćmy jest konieczne?
W opisanych powyżej przykładach soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych podczas leczenia zaćmy łatwo zauważyć, że konieczność noszenia okularów po operacji zaćmy ogranicza się głównie do przypadków, w których wszczepiona zostaje soczewka jednoogniskowa. Choć widzenie bez dodatkowej korekcji będzie możliwe, dla pacjentów z tego typu soczewką będzie ono nieco uciążliwe – zupełnie tak, jak dla osób z typowymi wadami wzroku. Nieuzasadnione nadwyrężanie wzroku nie jest wskazane, dlatego też na kolejnym badaniu kontrolnym po operacji (zazwyczaj około 6 tygodni po zabiegu), okulista dobiera właściwe okulary i zaleca ich noszenie bez względu na porę dnia czy zajęcie.
Poza okularami korekcyjnymi warto wspomnieć także o okularach przeciwsłonecznych – soczewki wewnątrzgałkowe koloru żółtego są automatycznie wyposażone w filtry UV chroniące siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem i tym samym chroniące oko przed uszkodzeniami. Jeśli pacjent posiada soczewkę bez filtra, noszenie okularów przeciwsłonecznych może okazać się konieczne dla zachowania właściwego zdrowia operowanego oka.
Źródło informacje na temat zaćmy: https://www.onedayclinic.pl/blog – poznaj szczegółowe informacje na temat zaćmy, profilaktyki, metodach leczenia czy stosowanych soczewkach.