Browse By

Dlaczego warto zorganizować imprezę dla dzieci?

Od najmłodszych lat wychowujemy się w grupie. Pierwszą grupą osób, z którą współpracujemy — jest rodzina. Później uczymy się bawić i koegzystować z innymi osobami w przedszkolu, szkole, na studiach i w pracy.

Podstawą każdej takiej grupy jest zintegrowanie i wspólnie spędzany czas. Warto pamiętać też, że najlepszą nauką jest ta przez zabawę. Organizowanie czasu wspólnego z innymi dziećmi jest bardzo pozytywnym sposobem na wprowadzenie dzieci do życia w społeczeństwie.

Integracja

Częsta alienacja w grupie powodowana jest brakiem zaufania do reszty członków. Zaufanie buduje się nie tylko codzienną koegzystencją, ale też stymulowaniem znajomości.

Podstawowym sposobem na pomoc w zintegrowaniu się grupy są organizowane przez wychowawcę-animatora zabawy integracyjne. Ich materia polega nie tylko na poznaniu samych imion pozostałych uczestników, ale też oswojenie się z nimi poprzez gry kontaktowe.

Ponadto istotne jest poznanie zainteresowań i upodobań innych. Codzienne przebywanie i wspólne zabawy pomagają w asymilowaniu się jej członków i stworzeniu społeczności. Poczucie bezpieczeństwa i zintegrowanie wspomagają przyswajanie wiedzy, więc ułatwiają naukę.

Impreza dla dzieci

Animacje, na przykład urodzinowe, są świetnym sposobem na zintegrowanie grupy. Czas spędzony poza zajęciami, w nowym otoczeniu, ale wspólnie stymuluje dodatkowo dziecięcą wyobraźnie i uświadamia pociechom, że znajomości ze szkoły czy przedszkola są wielowymiarowe i mają wpływ również na ich życie pozaszkolne.

impreza dla dzieci

Decydując się na zorganizowane, zaplanowane animacje możemy wybrać temat zajęć. Jeżeli na taką imprezę dziecięcą zaprosimy pozostałe dzieci z grupy szkolnej czy przedszkolnej dziecka, wiemy, że dzieci są podobnym poziomie rozwojowym i posiadają zbliżoną wiedzę — więc temat imprezy urodzinowej może być uzupełnieniem wiedzy, którą posiadają dzieci posiadają.

Animatorzy

Animatorzy, to osoby, które zajmują się zawodowo animowaniem — czyli prowadzeniem gier i zabaw w sposób konstruktywny.

Profesjonalni animatorzy zapewniają wiele pomocy naukowych i zabawek, przez które poszerzają wiedzę dzieci. Ich nastawienie jest pozytywne, więc dzieci mogą w przyjemny sposób spędzić czas podczas warsztatów lub innych zajęć wymyślonych wcześniej przez animatora.

Dodatkowo animatorzy uczęszczają na wiele rodzajów kursów dla animatorów, które przygotowują ich do pracy z dziećmi. Uczą się zarówno planować programy zajęć, jak i technik radzenia sobie z dziećmi — zarówno z tymi uśmiechniętymi, jak i małymi marudami.

Podsumowanie

Organizacja imprezy dla dzieci jest bardzo rozwojowym przedsięwzięciem. Dzieci podczas takich animacji mogą nie tylko się bawić, ale też zyskać dodatkową wiedzę ogólną z wybranego zakresu.

Decydując się na określoną tematykę — na przykład Alicja w Krainie Czarów albo kowbojską — dziecko nie tylko wspaniale spędza czas, ale też poszerza swoją wiedzę ucząc się części stroju kowboja albo własnoręcznie tworząc maskę kota.

Program takiej imprezy jest zawsze do ustalenia z animatorem. Warto zwrócić uwagę naszym pociechom, że życie towarzyskie nie odbywa się jedynie w szkole, ale istnieje też wiele innego rodzaju sposobów na spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Tą metodą nauczymy dziecko, jak wyglądają zasady życia w społeczeństwie i zwiększymy szansę na to, że kiedy dorośnie odnajdzie się wśród rówieśników.

Poza metodycznym podejściem jest jeszcze jedno — nasze dzieci po prostu będą wdzięczne za poświęcony im czas i wysiłek. Jeżeli zorganizujemy imprezę naszemu dziecku, zapewne spełnimy jedno z jego marzeń. W końcu każdy marzył kiedyś o własnym przyjęciu z przyjaciółmi.