Jakie przynęty są najlepsze do połowu szczupaków?
Wędkarstwo to sport, który stanowi nierzadko pasję. Wydawać by się mogło, że łowienie ryb nie budzi większych emocji i należy do bardzo prostego zajęcia — nic bardziej mylnego.
Doświadczeni wędkarze wiedzą, kiedy, gdzie i w jaki sposób można złowić wybrany gatunek ryby.
O ile młodzi adepci wędkarstwa udają się nad rzekę w celu złowienia czegokolwiek, by przyniosło im satysfakcję, o tyle doświadczeni wędkarze stawiają sobie coraz większe wyzwania w swoich połowach.
Jak zlokalizować szczupaka?
Jedną z trudniejszych do złowienia ryb są szczupaki. Więc jeżeli mamy w planach złowić takowego, warto wcześniej sprawdzić, gdzie w naszej okolicy żerują te drapieżniki.
Zasadzając się na szczupaka w okresie jesiennym — warto wybrać płytką wodę i gęstsze zarośla, gdzie poluje na mniejsze rybki, by nabrać tuszy przed zimą. Zimą zaś znajdziemy go w głębokiej wodzie, tam gdzie temperatura wody jest wyższa.
Co jadają szczupaki?
Szczupak, to ryba stworzona do polowań. Sprzyja temu zarówno budowa mięśni, jak i układ płetw, czy wielkość paszczy i bardzo charakterystyczne uzębienie.
Szczupaki żywią się każdym typem ryby, a roślin nie jedzą wcale, dlatego śmiało możemy zaliczyć je do drapieżników. Rzecz jasna szczupak każdą rybę zje, jednak nie każdą z takim samym apetytem.
Zamierzając udać się na połów szczupaka — warto zaopatrzyć się wcześniej w przynętę, która dla szczupaka będzie stanowić nie lada kąsek.
Rodzaje przynęt
W połowie szczupaków zaleca się korzystanie z dwóch rodzajów przynęt — pierwszym z nich jest na martwą rybkę. Szczupaki niekiedy żerują przy dnie w poszukiwaniu martwych rybek, które zjadają.
Wówczas w zależności od wielkości drapieżnika, na którego polujemy, dobieramy wielkość przynęty. Przebijamy jej pęcherz pławny — by nie wypłynęła na powierzchnię.
W Polsce dozwolone jest w tym przypadku stosowanie maksymalnie dwóch haczyków. Zaczepiamy je w okolicy ogona zanęty i zarzucamy. Jeżeli zamontujemy jeden haczyk — musimy dłużej czekać po braniu, aż szczupak go przełknie.
Korzystając z dwóch haczyków zmniejszamy też ryzyko, że ryba nam się zerwie. Drugą metodą na martwą rybkę jest skorzystanie z gotowej martwej rybki, czyli przynęty Savage Gear.
Savage Gear możemy obciążyć ołowianymi obciążnikami, by leżała na dnie — czekając na drapieżnika. Drugą możliwością jest nieobciążanie jej i pozwolenie na dryfowanie pod wodą. Szczupaki żywią się również, oczywiście, żywymi rybami.
Dlatego wybranie przynęty Savage Gear będzie dobrym rozwiązaniem. Savage Gear zrobione są z lekkiej gumy, która pozwala na swobodne unoszenie się przynęty i imitowanie prawdziwej ryby.
Do wyboru jest wiele wariantów kolorystycznych na przykład: Savage Gear Real Eel Big Fish Jig Head — która imituje rybią głowę albo Savage Pop Prey Salt — różnokolorowe, niewielkie rybki wyposażone w ogonek i haczyki. Oprócz ryb dostępne są też doskonałe imitacje krabów — Savage Gear 3D Grey Fish.
Którą przynętę wybrać?
Decydując się na jedną z metod, musimy zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć korzystając z konkretnej przynęty, a także nad jej użytecznością.
Tak więc w przypadku przynęty na martwą rybkę dobrym wyborem jest prawdziwa martwa ryba, ponieważ drapieżnik wyczuje jej zapach pod wodą.
Jednak zalety w tym momencie się kończą. Ponieważ by skorzystać z tej metody najpierw musimy złowić niewielką rybkę, dodatkowo jest to tak naprawdę jednorazowy użytek. Nie zabierzemy takiego okazu na kolejną wyprawę, bo zwyczajnie się zepsuje.
Jeżeli połów się nam nie powiedzie — musimy coś z taką martwą rybą zrobić. Niewielkie okazy nie nadają się do jedzenia. Wybierając przynętę Savage Gear nie tylko uzyskamy ten sam efekt, jaki w przypadku martwej rybki, ale też mamy możliwość dwojakiego jej użycia.
Martwa rybka albo zwykła zanęta, żywa. Dodatkowo jest wielorazowego użytku, więc nie tylko po złowieniu szczupaka — możemy skorzystać z niej ponownie, ale możemy zabrać ją też na kolejne połowy.
Oczywiście możemy skorzystać jednorazowo z martwej rybki, jednak w dłuższej perspektywie użyteczniejsza okazuje się przynęta Savage Gear.