Browse By

Dekoracje ścienne z kamienia – jak poprawić design salonu?

W obecnych czasach kamień „wchodzi na salony”, co oznacza, że coraz chętniej sięgamy po ów surowiec, celem ożywienia naszych wnętrz. Okazuje się, że kamień ma nam całkiem sporo do zaoferowania, jeśli chodzi o dekoracje. Można wykonywać z niego napisy, kafelki na ścianę oraz wiele innych. Trudno się dziwić – wielu osobom nie wystarcza już klasyczne pomalowanie ścian monochromatyczną farbą. Dziś wnętrze ma być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, lecz także atrakcyjne dla oka. Skutkiem takiego zapotrzebowania na ożywianie wnętrz stają się różnorodne połączenia. I tak, nie malujemy już wszystkich czterech ścian identycznym kolorem farby, lecz eksperymentujemy poprzez np. łączenie w jednym wnętrzu dwóch różnych odcieni danego koloru, nieco odważniejsi łączą ze sobą różne kolory, za zasadzie podobieństwa, lub wręcz przeciwnie – stylowego kontrastu. Modne jest wykończenie części pomieszczenia farbą, a części – tapetą. Siła rzeczy, jeśli trend podoba się większości społeczeństwa, naturalną sytuacją jest to, że będzie się on umacniał, rozwijał i ewoluował. I tak oto, powoli, dochodzimy do dekorowania naszych miękkich, przytulnych, domowych wnętrz produktami z kamienia.

nowoczesne wnętrzeZalety dekoracji z kamienia

Współcześnie oferowane dekoracje kamienne tworzy się zarówno z wykorzystaniem surowca naturalnego, jak i tego wytwarzanego sztucznie. Obydwa spełniają swoją funkcję całkiem nieźle. Współczesny rynek oferuje mnogość wzorów, kolorów, faktur tak, że nawet najbardziej wybredni klienci trafią na coś, co im się spodoba. Kamień może całkowicie odmienić charakter naszego wnętrza. Modny staje się motyw cegły, popularny w budownictwie przedwojennym, co może budzić skojarzenie z solidnym wykonaniem oraz trwałością na długie lata. A przecież wszyscy chcemy, żeby używane przez nas wnętrza służyły nam przez dłuższy okres, zanim znów potrzebny będzie kolejny remont. Tak więc, we współczesne wnętrze możemy wnieść nutkę starych czasów, przenieść dawne trendy do XXI wieku, nadając im nowy charakter. Kamień, mimo że jest surowcem budującym we wnętrzu dosyć surowe wrażenie, wcale nie musi czynić naszego wnętrza mniej przytulnym. Przeciwnie, dzięki dobraniu cieplejszych barw na pozostałych ścianach danego pomieszczenia, miękkich, wygodnych siedzisk, puchatych poduszek, odpowiedniego oświetlenia, można całkiem skutecznie złamać chłód i surowość bijący od surowca, jakim jest kamień. Jest jednak jeden warunek: z kamieniem we wnętrzu nie powinno się przesadzać. Przecież nie chcemy stworzyć sobie iluzji mieszkania w średniowiecznych lochach…
nowoczesne wnętrzeKamienne wykończenia można z powodzeniem stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, bez obaw o utratę koloru, lub ogólne zniszczenia surowca. Kamienne płytki, do złudzenia imitujące cegły, stworzą wspaniały efekt wizualny w naszym salonie. Zresztą, dekoracje tego typu nadają się nie tylko do salonu. Z powodzeniem posłużą nam one w sypialni, kuchni, przedpokoju lub nawet w łazience. Na ścianach możemy umieszczać nie tylko imitację cegieł, do wyboru jest mnogość innych wzorów. Znaleźć można płytki imitujące wzór fali, kamiennej ściany, obłożyć możemy murowany kominek tak, by sprawiał on wrażenie wykonanego z kamienia. Dla osób pragnących mieć kamienne dekoracje we wnętrzu, a szukających tańszego rozwiązania, dobrym rozwiązaniem może być po prostu fototapeta. Odpowiednio nałożona, również podoła stworzeniu we wnętrzu właściwego klimatu. Do tego, współczesne tapety nie muszą koniecznie być całkowicie płaskie. Rozmaite wypustki, chropowate wykończenie i nierówności nadają tapecie całkiem interesującą fakturę, tworzącą bardzo intrygujący, trójwymiarowy efekt.

Inne pomysły na kamienne dekoracje

Ci, którym wyjątkowo podoba się możliwość zastosowania kamienia w swoich wnętrzach podpowiadamy, że nie muszą poprzestawać na układaniu na ścianach kamiennych cegiełek bądź decydowaniu się na imitację w postaci fototapety. Dobrym pomysłem są również stylowe, nowoczesne napisy wykonane z kamienia. Wiele firm oferuje sprzedaż eleganckich, ręcznie wykonanych napisów gotowych lub też wykonanie napisu według projektu indywidualnego. Ciekawą propozycję opracowała firma Polystone, która na swojej stronie prezentuje samodzielnie wykonane napisy, dostępne w trzech wariantach kolorystycznych. Oprócz tego, firma przedstawia całkiem interesującą ofertę gadżetów typu tacki, kubeczki, świeczniki i inne. Zachęcamy do dekorowania swoich salonów wyrobami kamiennymi oraz do odwiedzenia sklepu internetowego firmy Polystone!