Co jest ważne przy wyborze bram dla przemysłu?
Bramy przemysłowe muszą posiadać odpowiednie cechy, które sprawią, że nawet w przypadku codziennego, użytkowania, będą one skutecznie spełniały swoją rolę.
W zależności od tego, jakiej wielkości planowana jest brama, gdzie będzie się ona znajdowała oraz jak często będzie ona otwierana i zamykana, koniecznie należy dobrać zarówno odpowiednie materiały, które będą ją tworzyły jak i jej model.
Bramy przemysłowe są powszechnie montowane zarówno na halach produkcyjnych, magazynach, w warsztatach samochodowych, myjniach, stacjach benzynowych, a także szpitalach czy budynkach straży pożarnej.
Również to, w jakim charakterze będą one wykorzystywane, wpływa na to, jak powinny zostać dobrane. Aby dobrze dobrać bramy do przemysłu warto zwrócić się do specjalistów z branży – my polecamy firmę Grodex.
Bramy zewnętrzne
Podstawowy podział bram przemysłowych jaki można dokonać to podzielenie ich na dwie grupy: bramy, które będą wykorzystywane na zewnątrz i bramy, które będą stosowane wewnątrz budynku.
Pierwsza grupa, czyli bramy zewnętrzne, muszą koniecznie zostać wykonane z odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów na przykład włókna szklanego. Muszą być one również dostosowane do intensywnej eksploatacji. W tej grupie można wyróżnić bramy harmonijkowe czy segmentowe.
Bramy są dobierane przede wszystkim ze względu na możliwość wykorzystania przestrzeni. W przypadku, gdy nie ma możliwości rozsuwania bramy na boki, tak jak jest to niezbędne w bramach harmonijkowych lub przesuwnych, wykorzystuje się bramy segmentowe, które są otwierane do góry.
Bramy przemysłowe muszą po otwarciu pozostawiać wolną przestrzeń zarówno przed jak i za wjazdem dlatego unika się bram tradycyjnych posiadających skrzydła na zawiasach. Bramy zewnętrzne zazwyczaj wykonywane są z aluminium lub ze stali.
Bramy stalowe są wyjątkowo wytrzymałe i mocne – mogą skutecznie służyć przez wiele lat. Ich wadą jest przede wszystkim ich ciężar, jednak po zastosowaniu automatyki nie stanowi on problemu.
Bramy aluminiowe są znacznie lżejsze, dlatego stosując je można pozostać przy otwieraniu ręcznym, jednak ze względów komfortu częstego użytkowania wielu przedsiębiorców mimo to decyduje się na zamontowanie automatyki.
Niezależnie od tego jakie bramy zostaną wybrane, oraz z jakiego materiału będą zbudowane, muszą spełniać odpowiednie wymogi dotyczące bezpieczeństwa.
Koniecznie powinny zostać wyposażone w czujniki, które sprawiają, że w momencie wykrycia obiektu znajdującego się pod bramą w czasie jej otwierania lub zamykania brama zatrzyma się. Ponadto w przypadku wykorzystania automatyki stosuje się również zabezpieczenie w przypadku zaniku prądu a w konsekwencji braku możliwości działania bramy.
Bramy wewnętrzne
Bramy wewnętrzne stosowane są w celu oddzielenia pomieszczeń. Bardzo popularne jest wykorzystanie bram szybkobieżnych, które, jak wskazuje ich nazwa, gwarantują szybkie działanie nie utrudniając wykonywania codziennych czynności.
Bramy szybkobieżne zazwyczaj wykonywane są z materiału PVC, a ich dolna krawędź dodatkowo zabezpieczona jest elastyczna osłoną.
Bramy szybkobieżne są otwierane za pomocą napędu i gwarantują szybkie działanie. Są one powszechnie montowane w różnego rodzaju magazynach, gdzie konieczne jest oddzielenie dwóch miejsc na pracę, na przykład w celu utrzymania stałej temperatury lub sterylności.
Bramy te także montowane są w marketach, aby oddzielić części przeznaczoną dla klientów od części dla pracowników. Bramy szybkobieżne niekiedy wyposażone są w dodatkowe elementy, które gwarantują maksymalną szczelność.
Jest to niezwykle ważne w przypadku ich zastosowania w halach produkcyjnych, gdzie konieczne jest zachowanie sterylności lub w pracowniach, gdzie wytwarzana jest duża ilość pyłów, które mogłyby szkodliwie oddziaływać na maszyny lub inne elementy znajdujące się w sąsiednim pomieszczeniu.