Browse By

Jakich pokarmów i napojów nie powinniśmy spożywać po zabiegu wybielania zębów?

Stało się. Jesteś po zabiegu wybielania zębów lub jesteś w trakcie kuracji wybielającej. Zbliżasz się coraz bardziej do nieskazitelnego, hollywoodzkiego uśmiechu. Czy to już wszystko i możesz iść na czerwony dywan po Oscara?

Niekoniecznie. Zanim to zrobisz, usiądź wygodnie i poczytaj chwilę o białej diecie. 

Czym jest biała dieta?

Zaczynamy od początku. Zabiegi wybielające pozostawiają otwarte pory szkliwa przez pewien czas, stąd zalecenie, by po zabiegu nic nie jeść i nie pić niczego oprócz czystej wody przez około 2 godzin po zabiegu. Zadaniem białej diety jest wyeliminowanie wszelkich produktów spożywczych, zawierających sztuczne i naturalne barwniki tak, by nie pogorszyć stanu zębów i nie zepsuć efektu wybielania. 

Jakie produkty są zalecane w białej diecie?

Bardzo dobrym wyborem w tym czasie będą wszelkie rodzaje nabiału, czyli jogurty, kefiry, twarogi i inne, niezawierające barwników (czyli rezygnujemy z wyrobów owocowych i sztucznie barwionych). Są one szczególnie ważne z uwagi na wysoką zawartość wapnia, które nie tylko przekłada się na lepszy stan ogólny zębów, lecz też na ich kolor.  Inne produkty, jakie są dozwolone, to białe warzywa, np. pietruszka, seler, ziemniaki, biała fasola, biała kapusta. Warto włączyć do diety również białe ryby i owoce morza, a także białe produkty zbożowe, takie jak makaron, ryż, kasza jęczmienna itp.

wybielanie zębów warszawa

Czego należy unikać podczas białej diety?

Tak, jak była o tym mowa, zakazane są wszelkie produkty zawierające barwniki syntetyczne lub naturalne, a także wyroby przetworzone, ciemne pieczywo i inne produkty razowe, czy też sosy. Poniżej lista przykładowych produktów:

  • żółtko jaja,
  • słodycze (ze szczególnym uwzględnieniem czekoladowych),
  • zioła i przyprawy (zwłaszcza chilli, kurkuma, kostki rosołowe),
  • potrawy typu instant,
  • musztarda,
  • słone przekąski,
  • masło, margaryna.

Czy dozwolone są owoce? W większości nie, możemy jednak spożywać banany. Inne owoce należy odstawić ze względu na zawarte w nich barwniki naturalne, mające ogromny wpływ na zmianę koloru uzębienia. Niekiedy zaleca się spożywanie owoców cytrusowych ze względu na często przypisywane im właściwości wybielające, lecz należy zachować ostrożność i pamiętać o tym, że w nadmiarze prowadzą one do zniszczenia szkliwa, które po zabiegu wybielania jest znacznie bardziej wrażliwe. 

Inne ważne zalecenia podczas diety wybielającej

Konieczne jest odstawienie papierosów (elektrycznych również) i alkoholu (ze szczególnym naciskiem na wyroby kolorowe). Ze względu na silne właściwości barwiące, zakazane są wszelkie rodzaje herbaty i kawa. Należy również uważać na niektóre leki, szczególnie jeśli są przyjmowane w formie płynnej. Zawarte w nich barwniki mogą wpłynąć na zmianę koloru zębów. Biała dieta powinna być stosowana przez cały czas trwania kuracji wybielającej, a także 7 dni po jej zakończeniu. Należy jednak pamiętać o tym, by nie była stosowana zbyt długo, żeby nie doprowadzić do ubytków w odżywianiu. Panie powinny unikać tez stosowania kolorowych szminek (ryzyko osadzenia się na zębach) lub stosować szminki odporne na ścieranie.

Zabieg wybielania zębów może być naprawdę dobrym pomysłem, jeśli zależy Ci na poprawieniu wyglądu swojego uśmiechu, lecz aby się to udało, przestrzeganie białej diety w sposób wręcz restrykcyjny ma szczególne znaczenie w ciągu pierwszych 48 godzin od przeprowadzenia zabiegu. Aby był on przeprowadzony w pełni bezpiecznie i profesjonalnie, sprawdź, co w zakresie wybielania zębów w Gdańsku może Ci zaoferować gabinet Indywidualnej Praktyki Stomatologicznej Elizy Pogorzelskiej