Browse By

Czym jest Business Intelligence? Testujemy wywiad gospodarczy

Zagadka dla detektywa

♦♦♦

Wejście na rynek dużego przedsiębiorcy zawsze wiąże się z ryzykiem. Czy klienci rzeczywiście będą zainteresowani tym, co oferujemy? Czy nasz produkt oraz usługi rzeczywiście są w porządku? Czy rynek zechce budować z nami relacje? Czy konkurencja nie będzie próbowała nas zniszczyć jeszcze przed dobrym rozkręceniem się?

By być na szczycie, musisz wiedzieć co robi konkurencja

Na te i inne pytania muszą sobie odpowiedzieć ci, którzy chcą zostać liderem. Aby zostać liderem trzeba także zanalizować sytuację zastaną i konkurencję. W tym pomoże nam dokładny wywiad gospodarczy, a najmocniej jego najnowsze odgałęzienie – business inteligence. Czym to jest? Jest to rodzaj pracy detektywa, który polega na gromadzeniu ważnych danych dotyczących całościowej działalności podmiotów mogących być dla przedsiębiorców nie tylko zwykłą konkurencją, ale tylko zagrożeniem. Dla przykładu warto tutaj podać sytuację, kiedy to otrzymujemy możliwość współpracy z inną firmą. Wtedy zawsze ryzykujemy wtopę (przede wszystkim) finansową ale także wizerunkową, jeśli partner okaże się nierzetelny, niewypłacalny czy okaże się oszustem. Profesjonalnie przeprowadzony wywiad gospodarczy pomoże rozwikłać wszelkie niepewności. Dzięki działaniom detektywów dowiedzieć można się przede wszystkim o pełnej historii działań związanych z otwieraniem nowych firm, fuzjach, połączeniach, wykupieniach, przejęciach. Można pozyskać twarde dane finansowe, przeszłe i obecne zadłużenia, wierzytelności, miejsca ulokowania finansów, sposób ich inwestowania, zapomogi, ewentualne pożyczki na rzecz innych podmiotów gospodarczych bądź prywatnych czy ruchy giełdowe, forexowe czy inne związane z dużym obrotem pieniędzy.

Business intelligence jako element znaczącej przewagi

Wywiad gospodarczy pozwala dowiedzieć się wszystkiego, co dla zleceniodawcy może stanowić istotną przewagę nad potencjalnie niebezpiecznym partnerem bądź rywalem biznesowym. Detektywi zakopując się w dostępnych lub niedostępnych na pierwszy rzut oka danych mogą wyciągnąć dane dotyczące zatrudnienia, formy zatrudnienia, płatności za pensje, sposobie traktowania pracowników oraz innych przedsiębiorstw, sposobie kontaktowania się z urzędami i załatwiania spraw, posiadanych nieruchomości w kraju oraz za granicę czy dotyczące sposobu ich wykorzystania. Business intelligence wymaga dużej inteligencji, wiedzy ekonomicznej, gospodarczej, finansowanej, biznesowej czy językowej.

Na czym polega wywiad gospodarczy?

Często podejrzane interesy związane są z działalnością zagraniczną, często bowiem zdarza się, że spółki rejestrują swoją firmę gdzieś za oceanem, gdzie podatki są niemal zerowe, i oczywiście nie istnieje możliwość ewentualnej ekstradycji. Jeśli jesteś osobą, która obawia się, że potencjalny konkurent lub partner biznesowy ma coś za uszami, warto wynająć detektywów, którzy za pomocą legalnych metod dowiodą jego rzetelności lub wręcz przeciwnie – okaże się, że działalność firmy to jedno wielkie oszustwo. Istotnym elementem wywiadu gospodarczego jest zamówienie usługi zbadania reputacji podmiotu wśród innych podmiotów, dzięki zwykłym wywiadom detektywa można dowiedzieć się bardzo dużo, co pozwoli nie wchodzić w biznesowe relacje z kimś, komu zależy wyłącznie na wykorzystaniu kogoś, kto nie wie nic na temat oszustw.