Browse By

Czy stomatologia jest zagrożona?

Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy boli nas ząb to udajemy się do dentysty. Pomyślmy jednak o sytuacji, w której już nigdy nie musielibyśmy tego robić. Zęby, które leczą się same w momencie wystąpienia jakiegokolwiek ubytku – rewelacja, ale czy to możliwe? Niektórzy twierdzą, że tak!

Leczenie zębów

Zagrożenie dla stomatologii

Naukowcy prześcigają się w swoich odkryciach. Co rusz słyszymy o nadchodzącej rewolucji w poszczególnych dziedzinach. W przypadku stomatologii ostatnio dokonanym odkryciem jest oddziaływanie komórek macierzystych, które mogłyby w sposób naturalny wyleczyć nasze dolegliwości z zębami. Tak daleko wysunięte wnioski wysnuli naukowcy z Francji, którzy swoim odkryciem wstrząsnęli całą branżą stomatologiczną.

Jak komórki macierzyste mogą leczyć zęby?

W naszych zębach, głęboko „zakopane” znajdują się komórki macierzyste, które na co dzień nie wykazują aktywności. Mechanizm obronny organizmu jest jak zwykle bardzo inteligentny. W momencie pojawienia się defektu – komórki macierzyste „budzą się ze snu” i zaczynają swoje prace naprawcze. Naukowcy to dostrzegli i postanowili spróbować wyizolować te komórki by użyć je do leczenia właśnie naszych zębów.

Czy doczekamy się rewolucji w stomatologii?

szczeka-dentysta

W sytuacji gdyby metoda ta okazała się skuteczna wówczas większość stomatologów musiałoby drastycznie obniżyć poziom cen za świadczone usługi – oczywiście zakładając przystępną cenę zaaplikowania komórek macierzystych. Scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny, gdyż tak samo jak w przypadku innych tego typu odkryć „niewidzialne blokady” nakładać będą lobbyści dużych koncernów farmaceutycznych.

Jaka jest więc przyszłość komórek macierzystych?

Komórki macierzyste mają szansę zaistnieć na rynku stomatologii ale by mogły być stosowane na szeroką skalę musi minąć trochę czasu. Dlatego też, wydaje się, że stomatolog nie musi czuć się zagrożony. Zapewne cena zabiegów wszczepienia komórek macierzystych może być dla większości nieosiągana i tradycyjne metody leczenia w dalszym ciąg będą cieszyć się dużą popularnością. Szukając dobrego stomatologa w Szczecinie warto zapoznać się z ofertą przychodni Medicus Szczecin.