Browse By

Czy silniki elektryczne wpłynęły na rozwój cywilizacji?

Postęp w przemyśle dzięki silnikom

Silnik lub silnik elektryczny jest urządzeniem, które przyniosło jedno z największych osiągnięć w dziedzinie inżynierii i technologii od czasu wynalezienia elektryczności. Silnik jest urządzeniem elektro-mechanicznym, które zamienia energię elektryczną w energię mechaniczną. Bez silnika wciąż mieszkalibyśmy w erze Sir Thomasa Edisona, gdzie jedynym celem energii elektrycznej byłoby świecenie żarówki. Istnieją różne typy silnika, które zostały opracowane do różnych szczególnych celów.

Jak inżynierowie wykorzystali silniki?

W prostych słowach można powiedzieć, że produkcją urządzenia jest siła obrotowa silnika. Bardzo podstawowa zasada funkcjonowania silnika elektrycznego polega na tym, że siła jest wprawiana w kierunku prostopadłym do pola magnetycznego, a pole prądu i prąd są stworzone do współpracy ze sobą. Od czasu wynalezienia silników, wiele osiągnięć miało miejsce w tej dziedzinie inżynierii i stało się przedmiotem niezwykle istotnym dla współczesnych inżynierów. Nasz serwis bierze pod uwagę wyżej wymieniony fakt i zawiera szczegółowy opis wszystkich głównych silników elektrycznych i części motoryzacyjnych używanych w obecnych czasach.

Faraday i prąd stały

W roku 1821 brytyjski naukowiec Michael Faraday wykonał konwersję energii elektrycznej na energię mechaniczną przez umieszczenie prądu przenoszenego w polu magnetycznym, które doprowadziły do ​​obracania przewodu z powodu momentu wytwarzanego przez wzajemne działanie prądu elektrycznego i pola. W oparciu o najbardziej prymitywne maszyny DC (prąd stały) urządzenie zostało zaprojektowane przez innego naukowca Williama Sturgeona, Brytyjczyka – w roku 1832. Ale jego model było zbyt drogi i nie był używany dla celów praktycznych. Później, w roku 1886, pierwszy silnik elektryczny został wynaleziony przez naukowca Franka Juliana Sprague’a. Był on co ciekawe, zdolny do obracania się przy stałej szybkości pod zróżnicowanym zakresem obciążeń, a tym samym stał się pierwszą pochodną motoryzacji.

Korzystanie z silnika elektrycznego - zobacz ich historię

Pamiętać musimy o tym, że każdy silniki elektryczny potrzebuje od czasu do czasu niezbędnego serwisowania oraz diagnozowania. Ważne jest aby zatrudnić specjalistów, którzy zbadają ich aktualną wydajność, sprawdzą czy poszczególne elementy nie przepalają się czy też czy silnik nie grozi zwarciem, co mogłoby nawet być ryzykowne dla życia człowieka. Na szczęście silniki elektryczne psują się stosunkowo rzadziej aniżeli silniki spalinowe.