Browse By

Czy gotowy projekt domu można modyfikować?

Gotowe projekty domów stają się coraz bardziej popularne. Zainteresowanie nimi jest dość duże, a są one świetne dla osób, które nie mają swojego pomysłu i wolałyby wybrać jakiś z istniejących już projektów.

Taką możliwość docenią także osoby, którym zależy na obniżeniu kosztów, gdyż gotowe projekty są zazwyczaj znacznie tańsze, od tych robionych na indywidualne zamówienie konkretnego klienta.

Czy można zmieniać coś w gotowym projekcie domu?

Większość studiów architektonicznych pozwala na zmiany w swoich projektach, choć jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia. Zazwyczaj takie informacje można znaleźć na stronie internetowej, dlatego warto dokładnie się z nią zapoznać. Zazwyczaj to tam będziemy mogli także znaleźć gotowe projekty domów wraz z przekrojami, rozkładem domu oraz ceną projektu i planowana wyceną budowy.

Kiedy wybierzemy sobie odpowiadający nam projekt, może się okazać, że chcemy go dostosować do swoich potrzeb i chcielibyśmy w nim coś zmienić. W takiej sytuacji należy skontaktować się z architektem — tylko on może wprowadzić zmiany, musi je więc także zaakceptować.

Tak naprawdę, w każdym projekcie może zajść potrzeba adaptacji. Dom musi być dostosowany nie tylko do rodziny, która ma w nim mieszkać, ale także do działki, na której będzie się znajdywał. W zakres takiego dostosowania wchodzi rozmieszczenie okien, budowa garażu bądź tarasu, zamiana materiałów, czy zmiana kąta nachylenia dachu. Zmiany te są możliwe do wprowadzenia tylko na etapie projektowania — później może być już to niemożliwe bądź utrudnione, dlatego wszelkie decyzje warto porządnie przemyśleć.

Wiele biur bądź studiów dołącza do zakupionego projektu bezpłatną zgodę na wykonanie niektórych zmian, jednak zazwyczaj są one w tej zgodzie jasno określone. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie biura oferują adaptację u swoich architektów — może się więc okazać, że trzeba będzie znaleźć kogoś, kto taką adaptację wykona. Nie jest to działanie darmowe, więc należy doliczyć je do kosztów projektu.

Adaptacja gotowego projektu do potrzeb klienta — jakie zmiany można wprowadzić?

Oczywiście są też takie zmiany, które wynikają z naszej inicjatywy, jak na przykład przesuwanie ścian, czy dobudowywanie elementów, trzeba jednak mieć na uwadze, że są elementy, które nie mogą zostać zmienione.

Nie możemy przesuwać ścian nośnych już po zaakceptowaniu projektu (jest to możliwe na etapie adaptacji, jednak wymaga ponownych wyliczeń i może okazać się kosztowne), ani naruszać ich konstrukcji, gdyż mogłoby to grozić niestabilnością, a nawet zawaleniem się budynku. 

Najpopularniejszymi zmianami, jakie są wykonywane, są na przykład przesuwanie okien, zmiana położenia ścian (o ile nie są one ścianami nośnymi) czy odbicie lustrzane projektu. Ostatnia opcja jest stosunkowo często używana, jednak trzeba wspomnieć, że odbić można tylko cały projekt.

Nie można tego zrobić tylko dla jednej kondygnacji domu, gdyż pociągnęłoby to za sobą zbyt wiele innych zmian. Umiejscowienie klatki schodowej, kominów. Podczas adaptacji projektu mona także zmniejszyć bądź zwiększyć, w zależności od potrzeby, wymiary domu.

Inną, często wnoszoną do projektu zamianą, jest dodanie antresola. Jeśli tylko pozwala na to wysokość budynku, to zazwyczaj nie ma problemu z jej dodaniem, lub usunięciem, jeśli taka jest wola klienta. Do zmian, których raczej się nie wprowadza, należy także zamiana części materiałów. Jeśli wykonamy dach z innego tworzywa, które będzie miało inne właściwości, może okazać się, że ściany nie utrzymają innego ciężaru i zaczną pękać.

modyfikacja gotowego projektu

Czy opłaca się kupić gotowy projekt domu?

Gotowe projekty domów mają wiele zalet, jednak przede wszystkim, często są znacznie tańsze. Jeśli nie planujemy zmian, to koszt takiego projektu rzadko kiedy przekracza pięć tysięcy złotych. Plan domu robiony pod nasze indywidualne zamówienie, może być znacznie droższy.

Na pewno warto rozważyć taką opcję, szczególnie jeśli nie mamy jasno skonkretyzowanych pomysłów i ewentualnie poprosić o wprowadzenie zmian. Pozwoli nam to nie tylko na oszczędność, a przecież finanse podczas budowy domu są bardzo istotne, ale także na wybranie tego, co będzie dla nas najbardziej funkcjonalne.