Jak wybrać kancelarię adwokacką?
Każdy z nas raz na jakiś czas potrzebuje skorzystać z usług kancelarii adwokackiej, zazwyczaj odnośnie sytuacji o dużym znaczeniu dla jego finansów i życia prywatnego.
Po pomoc w równie ważkich sprawach do prawników zgłaszają się także firmy i korporacje. Tak duże zapotrzebowanie na usługi prawne skutkuje mnogością kancelarii adwokackich, z których każda obiecuje klientom najlepszą reprezentację. Jak odnaleźć tę, która naprawdę ma szanse wywiązać się ze swoich słów?
Kancelaria adwokacka – jak sprawdzić jej wiarygodność?
Niestety na forach internetowych nie brakuje rozmaitej maści oszustów. W jaki sposób możemy upewnić się, że mamy do czynienia z wiarygodną kancelarią? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z dostępnego online Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich.
Do wyszukiwarki możemy wpisać nazwisko i imię osoby prowadzącej kancelarię a portal wyświetli informacje o izbie adwokackiej, do której należy oraz status aktywności zawodowej. Brak wyników wyszukiwania oznacza, że osoba ta prawdopodobnie fałszywie podaje się za adwokata. Wątpliwości może również rozwiać telefon do właściwej miejscowo Okręgowej Rady Adwokackiej, ponieważ także samorządy lokalne prowadzą rejestry dla swoich członków.
Istnienie samej kancelarii możesz potwierdzić poprzez wyszukanie jej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestr zawiera informacje o ewentualnych postępowaniach upadłościowych i niezapłaconych należnościach wobec urzędu skarbowego lub ZUS-u. W ramach KRSu funkcjonuje Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, z którego po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty 30 zł można uzyskać odpowiedni raport.
Cechy dobrej kancelarii adwokackiej
Dobra i skuteczna kancelaria adwokacka cieszy się dużą liczbą powierzonych spraw i pozytywnymi opiniami, dlatego warto sprawdzić, co o kancelarii mówią jej klienci. Pracownicy profesjonalnej kancelarii powinni odznaczać się szacunkiem wobec interesantów, cierpliwością w tłumaczeniu zawiłości prawnych i umiejętnością jasnego przedstawiania skomplikowanych faktów. Kluczowa jest terminowość prawników, ponieważ w polskim prawie dokonywania większości czynności dotyczą restrykcyjne terminy.
Specjalizacja kancelarii
W dzisiejszych czasach podział na adwokatów i radców prawnych traci na znaczeniu. Jedni i drudzy mogą zarówno pełnić rolę Twojego obrońcy przed sądem karnym, jak i reprezentować Cię w sprawie cywilnej. Dlatego zamiast instynktownie kojarzyć adwokata ze sprawami kryminalnymi a radcę prawnego z prawem zobowiązań, zwróć uwagę na specjalizację kancelarii.
Specjalizacja firmy prawniczej może dotyczyć obsługi konkretnego rodzaju podmiotów (np. przedsiębiorców będących osobami fizycznymi), zorientowania się na konkretną gałąź prawa lub konkretny rodzaj spraw. Jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem, jeżeli bowiem kariera adwokata skupia się na określonej dziedzinie prawa, ma on największe doświadczenie w jej zakresie i żaden szczegół Twojej sprawy go nie zaskoczy. Na rynku usług prawnych bycie ekspertem w danym obszarze jest dużo bardziej cenione niż pozorna wszechstronność.
W jaki sposób rozliczają się kancelarie adwokackie?
Kancelarie adwokackie różnią się od siebie pod względem systemów rozliczania się z klientami, dlatego warto porównać je ze sobą i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Zazwyczaj spotkamy się z jedną z trzech opcji:
- System godzinowy, w którym płacimy określoną kwotę za każdą godzinę konsultacji z prawnikiem. Najbardziej opłaca się, gdy potrzebujemy pojedynczej porady prawnej.
- System ryczałtowy, w którym płacimy za wykonanie określonego zadania związanego z procesem, niezależnie od tego, ile czasu zajmie jego realizacja. Taki system stosuje się najczęściej odnośnie reprezentowania klienta przed sądem.
- Stała kwota miesięczna, czyli rozwiązanie dla firm regularnie korzystających z usług prawnych swojej kancelarii.
Co to znaczy, że kancelaria pracuje pro bono?
Skrót pro bono oznacza działanie dla dobra publicznego. Działanie to w praktyce może polegać na tym, że kancelaria wyznacza kilka godzin w tygodniu na udzielanie darmowych porad osobom, których z różnych przyczyn nie stać na pokrycie kosztów obsługi prawnej. Jest to powszechny i poważany zwyczaj w społeczności zawodowej praktyków, szczególnie chętnie praktykowany przez renomowane kancelarie o ugruntowanej pozycji na rynku.
Jak przygotować się na wizytę w kancelarii adwokackiej?
Przed pierwszym spotkaniem z adwokatem w Szczecinie, zapytaj go, jakie dokumenty i dowody powinieneś przynieść ze sobą. Możesz spisać fakty dotyczące sprawy na kartce, by uniknąć zapominania o pewnych szczegółach pod wpływem stresu.