Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrza kuchni
Projektowanie wnętrza kuchni wydaje się być całkiem prostym zadaniem, jednak każdy kto choć raz przystąpił do niego samodzielnie potwierdziłby, że sprawa nie wygląda tak kolorowo. Kuchnia to jedno z najważniejszych, centralnych pomieszczeń w każdym domu – trudno wyobrazić sobie bez niej poranny pośpiech przed pracą, rodzinne gotowanie przed świętami czy towarzyskie spotkania przy kawie. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrza kuchni, by zawsze spełniała twoje oczekiwania?
Odpowiedni wybór mebli
Wiele osób obawia się, że kuchnia na wymiar to niewiarygodnie duży wydatek, na który z pewnością ich nie stać. Osoby takie kończą często z generycznymi kuchniami z dyskontów meblowych, które często nie wpisują się w ideę dobrze zaplanowanej kuchni. Wybierając meble zawsze warto mieć na uwadze ich funkcjonalność – nawet małe kuchnie można porządnie zaprojektować, jeśli tylko weźmie się pod uwagę wszystkie jej aspekty i wykona pomiary, które uczynią z niej pomieszczenie praktyczne.
W dobrze zaprojektowanej kuchni nie powinno zabraknąć miejsca na nic – głębokie szafki, dobrze rozplanowane rozmieszczenie szuflad i zastosowanie systemów przesuwnych pozwala na maksymalne wykorzystanie nawet ciasnej, najbardziej nieregularnej przestrzeni. I to właśnie tu pojawia się pierwszy powód na przełamanie niechęci do kuchni na wymiar – tradycyjne sieciowe sklepy meblowe nie będą w stanie dopasować pełnego kompletu mebli do nieregularnej kuchni, bo ich zestawy projektowane są przede wszystkim dla dużych i pustych przestrzeni. W bloku można o takich najczęściej zapomnieć.
Kuchnia podzielona na strefy
Koncept wydzielania w kuchni czterech podstawowych stref jest wśród projektantów bardzo popularny i nie bez powodu – odpowiednie rozłożenie produktów (i mebli do ich przechowywania), blatów i urządzeń pozwala na maksymalizację ergonomii kuchni, a więc przekłada się na komfort korzystania z niej nawet w największym pośpiechu. Kuchnia, bez względu na wymiary powinna być podzielona na strefę zaopatrzenia (szafki, półki i lodówka), strefę zmywania i sprzątania, strefę przygotowywania posiłków (czyli tzw. strefę roboczą) oraz strefę gotowania. Każda z nich odgrywa niezwykle istotną rolę w kuchni, dlatego warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie i rozmiar stref tak, by zawsze sprzyjały efektywnemu poruszaniu się po kuchni.
Pamiętaj: Dostęp do lodówki, blatu roboczego, kuchenki i zlewu powinien wymagać jak najmniej przemieszczania się, ale jednocześnie nie przeszkadzać w wygodnej i często brudnej pracy. Znalezienie idealnego trójkąta pomiędzy najważniejszymi punktami kuchni to zadanie, które może zaważyć na ostatecznym wyglądzie kuchni.
Kuchnia: praktyczność kontra estetyka
Skupiając się wyłącznie na funkcjonalności i ergonomii pomieszczenia nie warto zapominać o jeszcze jednej, niezwykle istotnej kwestii – estetyce wykonania! Kuchnia musi wyglądać atrakcyjnie i zachęcająco, bo po co właściwie zapełniać ją szafkami i blatami, jeśli spędzanie tam czasu będzie miało działać każdemu na nerwy. Odpowiednia wysokość blatów, kolorystyka i styl dopasowane do motywów reszty mieszkania czy wreszcie dobór oświetlenia i kolorów ścian zmieniają naprawdę wiele i niejednokrotnie z kuchni nijakiej tworzą prawdziwie wartościowe pomieszczenie. Łatwo pójść za ciosem i dla łatwości sprzątania wykafelkować całą kuchnię, ale i to warto zrobić z głową – praktyczność powinna iść tu w parze z własnym poczuciem estetyki, która czasem musi wygrać nad sztampowym ale niezbyt atrakcyjnym rozwiązaniem.