Browse By

Chłodzenie mgłą wodną – kiedy warto zastosować?

Chłodzenie mgłą wodną jest stosowane zarówno w sektorze prywatnym jak i przemysłowym. Gwarantuje nam wysoką wydajność połączoną z niewielkimi kosztami eksploatacyjnymi, przez co wielu przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania w swoich firmach.

Na czym polega chłodzenie mglą wodną?

Woda rozpylana jest na konkretnym obszarze poprzez specjalnie zaprojektowane dysze wodne, które rozbijają krople wody na mikrocząsteczki o wielkości 10 mikronów. Tak rozpylona woda paruje w krótkim czasie powodując niemal natychmiastowe obniżenie temperatury. Dodatkową zaletą chłodzenia mgłą wodną jest fakt, że woda rozbita na takie cząsteczki nie moczy ubrań ani włosów – jest niemal niewyczuwalna. Taka metoda obniżania temperatury jest niezwykle ekonomiczna z wielu względów. Dysze i cały system są odporne na działanie czynników zewnętrznych, przez co mamy pewność, że zamontowany mechanizm będzie bez zastrzeżeń działał przez długi czas. Ponadto nie ma konieczności zatrudniania dodatkowych osób do obsługi i pracy, co sprawia, że koszty prowadzenia danej działalności znacznie się zmniejszają. Chłodzenie mgłą wodną z powodzeniem może być wykorzystane w sektorze prywatnym.

Chłodzenie mgłą wodną w sektorze prywatnym.

Chłodzenie mgłą wodną z powodzeniem można zastosować np. na swoim tarasie bądź ogródku działkowym. Zwłaszcza w upalne dni obniżenie temperatury o 10 stopni może okazać się zbawienne. Dzięki zastosowaniu chłodzenia mgłą wodną możemy cieszyć się komfortem  w plenerze, odstraszyć komary orz inne owady. Ponadto mgła wodna powoduje opadaniu kurzu i pyłkom, które przywiewa wiatr. Koszty eksploatacji są na tyle niewysokie, że bez problemu każdy jest w stanie pozwolić sobie na takie udogodnienie, które zwłaszcza podczas upalnego lata może być naprawdę pomocne.

chłodzenie mgłą wodną

Wykorzystanie chłodzenia mgłą wodną w sektorze przemysłowym

Zastosowanie chłodzenia mgłą wodną pozwoli zaoszczędzić na klimatyzacji. Wykorzystanie tej metody obniżania temperatury sprawi, że pracownicy będą w stanie bardziej wydajnie wykonywać swoje obowiązki, a maszyny w chłodnym pomieszczeniu są w stanie pracować dłużej i intensywniej. Ponadto poprzez chłodzenie mgłą wodną można skutecznie regulować wilgotność w magazynach lub w halach. Parametr ten jest bowiem niezwykle ważny zwłaszcza w branżach papierniczych, tekstylnych czy związanych z obróbką drewna. Wykorzystanie tej metody chłodzenia pozwala na minimalizację kosztów, a w porównaniu z klimatyzacją przemysłową jest on znacznie bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Ponadto system ten nie wymagają częstych konserwacji czy dodatkowej obsługi.

Mgła wodna a sektor komercyjny

Podsumowując, wykorzystanie chłodzenia mgłą wodną niesie ze sobą wiele korzyści, przez co metoda ta jest chętnie wybierana zarówno przez firmy jak i przez osoby prywatne. Koszty eksploatacji są niskie, a korzyści  w postaci możliwości kontrolowania wilgotności i temperatury zachęcają do zastosowania tego rozwiązania logistycznego w swojej działalności.