Browse By

Chirurgia plastyczna – nie tylko upiększanie ciała

Chirurgia plastyczna często utożsamiana jest wyłącznie z estetyką i z takimi zabiegami jak powiększanie piersi, czy wszczepienie implantów w pośladki. Prawda jest jednak taka, że chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która nie tylko odpowiada za estetykę, ale także ratuje ludzi po wielu wypadkach. Jakie zatem są wykonywane zabiegi w gabinecie chirurgii plastycznej? Czy lekarz, wykonujący ten rodzaj specjalizacji, poprawia wyłącznie biusty, wykonuje liftingi i liposukcje? A może jego praca jest znacznie bardziej potrzebna i może realnie uratować komuś życie?

Warto już na samym początku zaznaczyć, że chirurgia plastyczna jest rozdzielana na dwie kategorie: chirurgię estetyczną oraz chirurgię rekonstrukcyjną. Jak nietrudno się domyśleć, ta druga gałąź medycyny plastycznej zajmuje się rekonstrukcjami różnych części ciała. Co zatem może zostać zrekonstruowane przez chirurgów plastyków? Cóż, tacy chirurdzy są w stanie zdziałać naprawdę wiele i pomóc pacjentom z wieloma dużymi problemami. Ich praca zdecydowanie nie polega wyłącznie na poprawie estetyki osoby przychodzącej do kliniki.

chirurgia plastyczna

Co leczy chirurg plastyk?

Chirurg plastyk leczy naprawdę wiele zmian. To właśnie on leczy zmiany nowotworowe, które pojawią się na twarzy czy kończynach. Pomaga on także osobom po wypadkach, których obrażenia są świeże. Także ludzie, którzy doznali głębokich oparzeń, mogą zgłosić się do chirurga plastyka na rekonstrukcję uszkodzonych tkanek.

Oprócz tego naprawia on także różnego rodzaju wady wrodzone (takie, jak rozszczepiona warga), wady nabyte po chorobach czy urazach, a także operuje on ubytki tkanek, które są przewlekłe.

Jak więc widać, chirurg plastyk ma pełne ręce roboty, wypełnione przypadkami nagłymi, które trzeba uleczyć, zanim do ran wedrze się infekcja, lub deformacja stanie się głębsza i cięższa do naprawienia. Chirurgii plastycznej nie należy brać wyłącznie za dziedzinę medycyny, która zajmuje się estetyką, chociaż prawdą jest to, iż najczęściej wykorzystywana jest ona właśnie w takich celach. Prawdą jest także to, że ze względu na swoje estetyczne zastosowanie, medycyna plastyczna rozwija się naprawdę szybko i coraz więcej zabiegów jest możliwych do wykonania!

Przeszczepy w chirurgii plastycznej

Ludzie, którzy zostali tragicznie okaleczeni w różnych wypadkach lub sytuacjach takich, jak wojna, dzięki chirurgii plastycznej mają możliwość, by normalnie funkcjonować w społeczeństwie, podejmować pracę i nie wystawiać się na ostracyzm ze strony ludzi. Pierwszy pełny przeszczep twarzy został przeprowadzony w Hiszpanii w roku 2010, czyli nie tak dawno temu. Od tamtej pory chirurdzy z całego świata znacznie rozwinęli tę odnogę medycyny – opowiada chirurg plastyczny z KCM Clinic.

Dzięki ich pracy jest możliwe to, aby przywrócić normalny wygląd osobie, która doznała wypadku w trakcie pracy na polu, gdzie maszyna rolnicza wciągnęła włosy, zrywając przy tym skórę głowy. Także ofiary wypadków drogowych, które nie umierają, często muszą trafiać na stół operacyjny u chirurga plastycznego. Najbardziej znanym przypadkiem takiego pacjenta, jest Wenezuelka Jacqueline Saburido, która po przeżyciu wypadku samochodowego, musiała poddać się aż 50 różnym operacjom, tak by jej życie mogło zostać uratowane.

Chirurgia plastyczna jest więc wielopoziomowa i może zarówno pomóc ludziom w akceptacji siebie, jak i pomóc im w przeżyciu. Wielu specjalistów wykonuje zaledwie pewien procent zabiegów, które mogliby wykonywać, ponieważ te zabiegi są najbardziej dochodowe. W Polsce jest wiele klinik medycyny estetycznej i plastycznej, gdzie wykonywane są wyłącznie zabiegi upiększające. Niemniej jednak sama chirurgia plastyczna to znacznie więcej niż liposukcja lub implantologia. A największy popyt jest tam, gdzie jest największa podaż.

chirurgia plastyczna dolnośląskie

Najważniejszą informacją jest jednak fakt, iż ze względu na popularność zabiegów upiększających, zyskuje cała chirurgia plastyczna, która rozwija się w ekspresowym tempie. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było możliwe dokonanie całkowitego przeszczepu twarzy, a dzisiaj specjaliści z całego świata są w stanie zrekonstruować nawet największe ubytki, które powstały po najcięższych wypadkach. Tak naprawdę nie wiadomo, jak daleko jest w stanie dojść chirurgia plastyczna za kilka lat, ale zdecydowanie będzie to coś spektakularnego. Warto wspomnieć chociażby o tym, że niedawno zaczęły zostawać wykorzystywane komórki macierzyste w zabiegach. A to już kolejny przełom.