Browse By

Jak wygląda profesjonalny audyt oświetlenia?

Badania naukowe potwierdzają, że najzdrowsze dla ludzkiego organizmu jest światło naturalne pochodzące z energii słonecznej. Niemniej jednak ze względu na jego niedobory w różnych porach roku czy porach dnia jesteśmy zmuszeni korzystać ze sztucznych źródeł oświetlenia. Warto sprawić, by lampy sztuczne miały jak najlepszy wpływ na nasz organizm i jednocześnie były energooszczędne. Można to zrobić, decydując się na audyt oświetlenia. Jak wygląda taki audyt oświetlenia, na czym polega i jaki jest jego sens?

Na czym polega audyt oświetlenia?

Audyt oświetlenia to nic innego, jak pewnego rodzaju weryfikacja istniejących rozwiązań oświetleniowych wewnątrz budynków bądź na zewnątrz, a także na ulicach, i sprawdzenie, czy można je ulepszyć w taki sposób, by lampy miały korzystny wpływ na ludzki organizm, a dodatkowo dawały możliwość oszczędności finansowych i współgrały z przepisami dotyczącymi ekologii. Nasi eksperci ocenią istniejące rozwiązania i zaproponują sposoby ich poprawy.

audyt oświetlenia wewnętrznego

Co zawiera audyt oświetlenia

Po przeprowadzeniu audytu oświetlenia w naszej firmie osoby go przeprowadzające tworzą dokumentację, w której zamieszczają konkretne informacje, takie jak: parametry techniczne, ekonomiczne i zakres prac modernizacyjnych. Celem takiego audytu jest dostosowanie rozwiązań oświetleniowych w taki sposób, by można było obniżyć koszty energii elektrycznej nawet o 70%! Jak to się dzieje? Poprzez tak zwany wzrost efektywności energetycznej systemów oświetleniowych: obniża się koszty, jednocześnie zwiększając wydajność światła. Dokumentacja poaudytowa może zawierać w sobie propozycje modernizacji instalacji na różne sposoby.

Na oszczędności pozwalają między innymi tak zwane inteligentne systemy sterowania oświetleniem. Dlaczego? Ponieważ samodzielnie dostosowują stopień doświetlania do panujących warunków – na ulicach załączają światła uliczne wraz z zapadnięciem zmroku, a w domu pozwalają na instalowanie czujnika ruchu, który włącza światła tylko w przypadku, gdy następuje taka potrzeba (czyli gdy czujka zarejestruje ruch). W większych budynkach, czy to halach, czy magazynach bądź przestrzeniach biurowych, można postawić z kolei na podział na sekcje oświetleniowe. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy pewne części naszego biurowca są mocno nasłonecznione ze względu na położenie od południowej strony, a do innych, tych zlokalizowanych od północy, dociera bardzo mała ilość promieni słonecznych.

 Dlaczego warto przeprowadzić audyt o świetlenia w domu i w firmie?

Twoi pracownicy są często zmęczeni i narzekają na piekące oczy? A może w domu ponosisz spore wydatki na energię elektryczną i chciałbyś je ograniczyć? To tylko niektóre z przyczyn, dla których warto zastanowić się nad inwestycją w profesjonalny audyt oświetlenia.

Audyt taki pozwala na dobranie barwy i natężenia światła pochodzącego z lamp w taki sposób, by było ono jak najbardziej korzystne dla organizmu. W niektórych miejscach sprawdzi się światło białe, a w innych cieplejsze, bardziej żółte, by nie raziło użytkowników. Na lampy dające żółte światło stawiamy często w pomieszczeniach w naszym domu wymagających przytulności, na przykład w sypialni, podczas gdy światło białe będzie lepsze tam, gdzie wymagane jest bardzo dobre doświetlenie, choćby przy pracach precyzyjnych. Jeśli sami nie mamy wiedzy na temat rodzaju potrzebnego nam oświetlenia, warto zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie, czyli do Globus Lighting. Audyt pozwala wykazać, z jakimi oszczędnościami i korzyściami będzie wiązała się modernizacja systemów oświetleniowych. Być może zmniejszy zmęczenie pracowników albo wpłynie na nich motywacyjnie.

Etapy profesjonalnego audytu oświetlenia

Każdy profesjonalny audyt oświetlenia, niezależnie od tego, jakiego systemu dotyczy – zewnętrznego, wewnętrznego czy ulicznego – składa się z pewnych nieodzownych etapów. Pierwszym z nim jest wizja lokalna, w trakcie której nasi pracownicy zapoznają się z istniejącym systemem oświetlenia i jego źródłami. Drugi etap to właśnie spis zawierający źródła światła na danej przestrzeni. Trzeci etap polega na stworzeniu propozycji zmiany istniejącego systemu oświetlenia na inny, bardziej energooszczędny. Dodatkowo uwzględnia się w nim koszty modernizacji oraz oblicza, ile można zaoszczędzić na zmianach i w jakim czasie. Ostatni etap to prezentacja wyników profesjonalnego audytu oświetlenia przeprowadzana w obecności inwestora.

audyt oświetlenie przemysłowego

O wiele bardziej skomplikowany jest audyt oświetlenia ulicznego, ponieważ nieraz wykonuje się go całościowo nawet dla dużych miast. Pełni jednak ważną rolę – pozwala na wymianę oświetlenia na takie typu LED, które gwarantuje użytkownikom komfort i bezpieczeństwo na drodze. Jeśli chcesz, by specjaliści Globus Lighting przeprowadzili audyt oświetlenia w Twoim domu czy firmie, zgłoś się do naszych przedstawicieli handlowych.