Chcesz usprawnić pracę swoich maszyn? Zacznij od standaryzacji
Prowadząc własną działalność pragniemy, aby maszyny, które zasilają pracę działały sprawnie i z maksymalną wydajnością. Aby jednak wszystko działało zgodnie z planem, same przeglądy oraz wymiana podstawowych elementów, które już się zużyły, może nie wystarczyć. Jak zatem usprawnić pracę swoim maszyn?
Wiele firm, zwłaszcza tych opierających się na masowych produkcjach albo gastronomii, w głównej mierze funkcjonuje dzięki maszynom. Dbanie o ich sprawność, a także maksymalną wydajność jest niezwykle opłacalne dla każdego przedsiębiorcy. Dlatego konieczne jest przeprowadzane przeglądów i dokonywanie ulepszeń, które sprawią, że wszystkie maszyny będą działały jeszcze lepiej. Kluczowa może się okazać standaryzacja.
Standaryzacja maszyn – co to jest?
Proces standaryzacji to jedna z podstawowych zasad metodologii Lean Manufacturing. W dużym skrócie to proces, dzięki któremu można w łatwy sposób sprawdzać zachodzące w produkcji procesy, dokonywać ich pomiarów, znajdywać problemy i dzięki ujawnieniu – szukać sposobów na ich rozwiązanie.
Standaryzacja bardzo często, a zarazem mylnie, jest kojarzona za zasadami, które funkcjonują w danej firmie – nierzadko związanymi z papierkową robotą. W praktyce jednak standaryzacja maszyn służy przede wszystkim lepszej organizacji pracy poprzez znalezienie błędów, ich naprawy oraz ułożenia bardziej skutecznego planu produkcji. Z dopracowaną standaryzacją znacznie szybciej można wprowadzić zmiany, które będą miały bezpośredni wpływ na zwiększoną wydajność pracy maszyn.
Brak standaryzacji w pracy to mniejsza wydajność
Jeśli brakuje standaryzacji, należy liczyć się z tym, że wydajność pracy maszyny będzie się różniła każdego dnia. Podobnie jak wydajność pracowników będzie raz lepsza, raz gorsza – nierzadko jest to związane z godzinami pracy. Standaryzacja umożliwi pracę w jednym rytmie, w ten sam sposób.
Wprowadzenie standaryzacji wiąże się także z lepszym przygotowaniem nowo zatrudnionych do pracy – szkolenie, które powinni odbyć będzie znacznie krótsze i łatwiejsze do zapamiętania. Jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że jasno określone kroki produkcji przyspieszą proces ich rozwoju i bardzo szybko dorównają umiejętnościom wcześniej zatrudnionych.
Oprzyrządowanie do maszyn oraz systemy zero point znajdziesz na stronie firmy EROWA
Oprzyrządowanie maszyn – jak zwiększyć ich wydajność?
W pracy istotne jest również przygotowanie oprzyrządowania maszyn, które w czasie procesu produkcji mogą wymagać wymiany. Kwestie te najczęściej ujawnia standaryzacja i późniejszy przegląd maszyn – serwis po stwierdzeniu problemu zgłasza problem i po otrzymaniu zgody dokonuje wymiany zużytej części.
W zależności od maszyny lub urządzenia, gotowe nowe oprzyrządowanie przyspiesza wszystkie prace serwisowe, a co się z tym wiąże – zwiększa się wydajność poprawnie działającego sprzętu.
Do czego przydaje się system mocowań Zero-Point?
Precyzyjne systemy mocowania Zero-Point umożliwiają szybką oraz niezwykle dokładną wymianę przyrządów mocujących w naszych maszynach. Dzięki temu wymiana niedziałających komponentów przebiega znacznie szybciej. Oprócz tego dzięki systemowi Zero-Point przedsiębiorca otrzymuje krótki czas ustawiania maszyny, szansę na lepszą optymalizację produkcji, a także oszczędza na osprzęcie.
Systemy mocowań Zero-Point są wykonane ze specjalnego stopu szlifowanej i hartowanej stali. Solidnie zaprojektowana tulejka zaciskowa pozwala na znacznie dokładniejsze pozycjonowanie oraz demontaż osprzętu.
Przyrządy mocujące w produkcji – dlaczego warto zainwestować?
Wielu przedsiębiorców zapomina, że przyrządy mocujące, w tym system Zero-Point, nie ma większego wpływu na wydajność pracy maszyn. Okazuje się jednak, że automatyzacja przyspiesza produkcję, a połączona z przygotowaną wcześniej standaryzacją, pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów. System mocowań Zero-Point zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu, nierzadko popełnianych przez człowieka podczas przeprowadzania naprawy.
Zaletą mocowań systemowych jest także stłumienie drgań maszyny, a także prawidłowe usztywnienie materiału, co pozwala na skrócenie procesu produkcji.
Standaryzacja w pracy maszyn – o czym należy pamiętać?
Wbrew pozorom standaryzacja maszyn to nie tylko biurowa robota i ułożenie planu produkcji oraz pracy na papierze. Sam proces to przede wszystkim ułatwienie pracy osobom pełniących swoje obowiązki przy obsłudze maszyn, ale również zwiększenie ich wydajności poprzez równomierne rozplanowanie każdego kroku.
Dzięki standaryzacji jesteśmy w stanie dokonać pomiarów podczas pracy, znaleźć występujące błędu, a następnie szybko je wyeliminować poprzez wprowadzenie niezbędnych zmian. Dlatego jeśli zależy nam na usprawnieniu maszyn i zwiększeniu ich wydajności, przeprowadzenie standaryzacji jest niezwykle konieczne.