Browse By

Aranżacja wnętrz nowoczesnych domów – jakie dodatki?

Nowoczesne domy rosną jak grzyby po deszczu. Deweloperzy prześcigają się w nowatorskich pomysłach na stworzenie coraz bardziej zachwycających projektów brył architektonicznych. Nowoczesność w urbanistyce przejawia się głównie przez modernistyczne formy, przeszklenia oraz odważne wykończenia elewacji. Wnętrza mieszkań są już sprawą znacznie bardziej indywidualną i dopasowanie domu do swojego gustu jest już rzeczą zależną od samych lokatorów.

Trendy w wystroju wnętrz

Jakie jednak trendy w wystroju wnętrz dominują obecnie w Europie? Czy można modnie zaprojektować swoją przestrzeń życiową bez rezygnowania z unikalności i wyjątkowego stylu? XXI wiek czerpie głównie z awangardowego minimalizmu.

Proste linie i kąty bardzo często inspirują projektantów wnętrz – zastosowanie jasnych kolorów i nieskomplikowanych form, bardzo często pozwala optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie oraz wprowadzić do niego nutkę czystości i funkcjonalnej prostoty. Taki styl bardzo często łączony jest z barwnymi kontrastami – czernie i biele zestawione razem tworzą bardzo przyjemne dla oka, a jednocześnie niebanalne połączenia. Dawniej taki styl zarezerwowany był jedynie dla łazienek, ale obecnie wkroczył także na salony i do sypialni.

Inną odsłoną współczesnego stylu wystroju jest nawiązanie do klimatów industrialnych. Taki sposób urządzania mieszkania wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo często przerabiano fabryki na lokale mieszkalne. Urok industrialnej i przemysłowej formy zawitał na stałe także do głów projektantów i bardzo modne okazuje się wprowadzanie klimatów fabrycznych do zwyczajnej przestrzeni mieszkalnej.

Oczywiście nie trzeba od razu stawiać w domu obrabiarki – nawiązania są znacznie subtelniejsze. Odkryte cegły zachwycają miłośników surowej estetyki i wprowadzają do domu niezwykły barwny akcent – odsłonięta faktura czerwonego pustaka potrafi zmienić każde pomieszczenie w niezwykły i tajemniczy zakątek. Po dodaniu kilku lamp o kształcie nawiązującym do tej stylistyki uzyskać można niezwykły, bardzo ceniony wystrój.

Dla bardziej konserwatywnych miłośników ładnego wystroju poleca się nawiązywanie do stylów skandynawskich lub tradycyjnych. Antyczne meble lub ich rekonstrukcje, duża ilość drewna i pastelowych odcieni to jedna z bezpieczniejszych metod nowoczesnego urządzania domu – najwięcej miłośników takiego stylu znaleźć można wśród osób ceniących ekologiczne materiały i dbałość o środowisko naturalne. Zaletą takiej przestrzeni jest to, że można łatwo dopasować ją do nowych dekoracji.

obraz olejny

Stonowane barwy i drewno idealnie nadają się zarówno do prostego kreowania nastroju z pomocą świeczników, jak i do świątecznego ozdabiania jodełką i gwiazdkami. Dodatkowo bardzo łatwo odmienić cały charakter wnętrza przed dodanie lub zmianę jednego elementu – np. przez powieszenie kilku obrazów olejnych lub przykryciu sofy kolorową narzutę.

Podobną swobodę dają także inne materiały – stal nierdzewna lub szkło. Ich chłodny, neutralny charakter bardzo łatwo zmieniać poprzez wykorzystanie barwnych akcentów lub kilka dodatkowych dekoracji. Dlatego warto zainteresować się meblami oraz elementami wystroju wykonanymi właśnie z takich surowców – ciepłe drewno lub zimna stal i szkło pozwolą stworzyć przestrzeń, którą kreować będzie można na bieżąco.