Browse By

Brukarstwo artystyczne – na czym polega?

Brukarstwo artystyczne to coraz popularniejsza dziedzina, z której korzystają zarówno osoby prywatne jak i więksi inwestorzy. Możliwości jakie obecnie daje kostka brukowa są nieograniczone, a jej trwałość i estetyczny wygląd sprawiają, że stała się nie tylko powszechnym, ale i ekskluzywnym materiałem budowniczym.

Rynek oferuje rozmaite rodzaje kostki brukowej. Ze względu na materiał rozróżnia się takie budulce jak: kostka granitowa, podatna na obróbkę, a przy tym bardzo trwała i wytrzymała; kostka bazaltowa, która łatwo poddaje się cięciom i jest trudno ścieralna czy kostka betonowa – najtańsza, jednak w swojej estetyce nieodstająca od pozostałych. Szlachetnym budulcem jest także kamień naturalny, jednak jego cena pozostawia wiele do życzenia.

Osoby, które chcą być właścicielami niezwykłych i nowatorskich form wokół swojej posesji, muszą wybrać lub wymyślić wzory z kostki brukowej. Możliwości jest wiele. Na dużych powierzchniach można ułożyć kostkę według jednego z popularnych wzorów, takich jak: szachownica, jodełka czy formy promieniste. Ostateczny efekt będzie zależał od wyobraźni zleceniodawcy i solidności wykonawcy.

Sposób układania kostki brukowej jest jeden. Najpierw należy przygotować powierzchnię. Następnie wykonać solidną podbudowę według przyjętych zasad. A potem rozpocząć wykładanie kostki. Pracę kończy wypełnianie spoin lub dodatkowe ubijanie powierzchni wibratorem płytowym.

Czynności te powinny wykonywać firmy brukarskie, których pracownicy to doświadczeni i wykwalifikowani fachowcy. Trwałość i estetyka powierzchni wyłożonej kostką brukową będzie zależała od jakości pracy. Dużą rolę odgrywają również producenci kostki brukowej, którzy wytwarzają materiał przeznaczony na różnego rodzaju powierzchnię. Aby wiedzieć jak wybrać kostkę brukową najlepiej zasięgnąć rady profesjonalisty, któremu żadna kostka nie jest obca.

Jak wybrać kostkę brukową?

Brukarstwo artystyczne stosuje się najczęściej w małej architekturze, czyli w otoczeniu domów, zabytków, firm, w ogrodach i w parkach. Okolice posesji to znacząca wizytówka domu, dlatego ogromną popularnością cieszą się firmy brukarskie, gdyż z ich usług korzysta coraz więcej osób. Klienci cały czas wychodzą z nowymi pomysłami, dlatego producenci kostki brukowej wprowadzają na rynek nowe rodzaje kostek, wykonane z różnych materiałów o rozmaitych wielkościach i kształtach oraz o zdecydowanej kolorystyce.

Kostkę brukową dobiera się w zależności od powierzchni, na której ma być wyłożona. Zatem uwagę należy zwrócić na wielkość obszaru, na którym ma leżeć kostka brukowa oraz na przeznaczenie powierzchni. Małą kostkę stosuje się na wąskich ścieżkach i w ogrodach, natomiast duże fragmenty bruku przeznaczone są dla obszarów o większym metrażu.

Jeśli planowane obciążenie powierzchni będzie niewielkie, na przykład w przypadku rzadko uczęszczanych chodników lub fragmentów ogrodu, to wystarczy kostka o grubości czterech centymetrów. Dla chodników codziennego użytku, dla podjazdów, dojazdów i parkingów zaleca się kostkę grubą na sześć centymetrów lub więcej. Przy odpowiedniej podbudowie będzie służyła długie lata. Każda dobrze wykonana konstrukcja zapewnia trwałość nawierzchni i może znieść większe obciążenie nawet przy zastosowaniu cieńszej kostki – wypowiada się na temat kostki brukowej firma Dominik-Bruk.

Chodnikowa kostka brukowa

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze kostki jest kolorystyka. Barwę dobieramy do koloru elewacji budynku, bramy, dachu lub innego elementu znajdującego się w pobliżu obiektu lub w okolicach danego miejsca. Warto pamiętać jednak, że kostki zakupione w tej samej ofercie kolorystycznej mogą się nieco różnić swoim odcieniem. Jedna kostka natomiast, po przedzieleniu, musi posiadać jednolity odcień. W ten sposób wybiera się solidny materiał.

Jeszcze przed zakupem kostki trzeba wybrać wzór, który będzie wyłożony. Wzory z kostki brukowej dostępne są w każdym zakładzie brukarstwa artystycznego, można wybrać jeden z nich lub czerpiąc inspiracje z innych nawierzchni zaprojektować coś własnego. Technologiczny postęp w brukarstwie zaowocował szeroką ofertą produktów o szczególnej trwałości i oryginalnym wyglądzie. Można z nich wyczarować niezwykłe mozaikowe kombinacje, które będą świetną wizytówką dla właścicieli domu lub posesji.

Producenci kostki brukowej

Producenci kostki brukowej oferują szeroki wybór tego materiału. Od tradycyjnych, poprzez fantazyjne, kończąc na kostce na zamówienie. W firmach zajmujących się dystrybucją, można znaleźć również starobruki, systemy ogrodzeniowe, donice, płyty tarasowe oraz inne elementy dekoracyjne. Można je zakupić w sklepach w całej Polsce, natomiast większość autoryzowanych salonów znajduje się na terenie takich miast jak: Kraków, Warszawa, Łódź, Olsztyn oraz Szczecin.

Chcąc zaaranżować wymarzony ogród lub okolice domu, trzeba poznać rodzaje kostki brukowej, możliwe do wykonania wzory z kostki, a także dowiedzieć się jak wybrać kostkę brukową. Mogą pomóc w tym firmy brukarskie, które korzystają wyłącznie z materiałów najlepszych producentów.

Specjalistą w twórczej kreacji otoczenia jest firma Libet. Ich produkty umożliwiają realizację niestandardowych i oryginalnych projektów w celu podkreślenie indywidualnego charakteru domu i jego mieszkańców. Firma posiada szereg linii produktów, które wyróżniają się na rynku brukarskim elegancją i stylem. Materiały, z których wykonywana jest kostka to nie tylko granit, bazalt czy beton, ale również indyjski piaskowiec czy śródziemnomorski kamień naturalny.