Browse By

Bezpieczny zakup fajerwerków – na co zwracać uwagę?

Fajerwerki są zaliczane do środków wybuchowych, dlatego przy ich używaniu należy przestrzegać najwyższych zasad bezpieczeństwa. Co roku w okolicy Sylwestra dochodzi do poparzeń, a nawet poważnych uszkodzeń ciała na skutek niewłaściwego ich zastosowania.

Jest to wyrób pirotechniczny, który podlega prawnym obostrzeniom, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przy dokonywanym zakupie oraz jak bezpiecznie się z nim obchodzić.

Stan produktu

Niezależnie czy fajerwerki kupuje się w tradycyjnym sklepie stacjonarnym lub za pomocą platformy internetowej, zawsze należy uważnie ocenić, w jakim stanie znajduje się dany produkt. W przypadku przesyłki, jeśli została zgnieciona, zniszczona podczas dostawy przez kuriera albo w sklepie opakowanie jest uszkodzone, należy odpowiednio zwrócić uwagę sprzedawcy lub towar reklamować.

Produkt może się okazać wadliwy, jeśli był źle przechowywany lub transportowany, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby korzystającej z tego typu wyrobów.

Sprawdzone źródło

Poza niezniszczonym opakowaniem, bardzo ważną kwestią jest jakość wykonanych fajerwerków. Sprawdzone produkty posiadają gwarancję, która świadczy o spełnionych wymogach bezpieczeństwa. Ponadto, należy zawsze wybierać tylko zaufane sklepy, które sprzedają fajerwerki w oryginalnych opakowaniach, z oznakowaniem logo producenta.

Wówczas można samodzielnie przejrzeć szczegółową specyfikację, w tym nawet datę produkcji oraz zapoznać się z charakterystyką i zasadami bezpiecznego użytkowania danego produktu. Dzięki temu ma się gwarancję, że towar pochodzi z legalnego źródła i będzie w stu procentach sprawny.

W przypadku sklepów internetowych z fajerwerkami warto wybierać takie, które istnieją już od dłuższego czasu na rynku i zostały sprawdzone przez innych klientów, tak aby poza wątpliwej jakości produktem, nie stać się ofiarą oszustów i wyłudzenia w ten sposób pieniędzy.

Oryginalnie zapakowane fajerwerki z logo producenta są dostępne chociażby w sprawdzonym sklepie internetowym taniefajerwerki.pl. Będzie się miało wówczas pewność, że zamówiony produkt będzie spełniał najwyższe normy jakości oraz bezpieczeństwa w rozsądnej cenie.

pokazy fajerwerków nad brzegiem morza

Przestrzeganie instrukcji oraz ograniczeń przestrzennych

Wybierając interesujące rodzaje fajerwerków należy zapoznać się ze szczegółową charakterystyką produktu. W zależności od typu, różnią się sposobem wykorzystania oraz posiadają inne instrukcje obsługi.

Należy pamiętać, że fajerwerki mogą używać tylko osoby dorosłe, nie będące pod wpływem alkoholu. Prawidłowa ocena sytuacji oraz rozważne podejście do stosowanych środków wybuchowych to również gwarancja bezpieczeństwa dla innych osób, a przede wszystkim przebywających w pobliżu dzieci. Być może ma się swoje ulubione typy lub chciałoby się przetestować zupełnie nowy rodzaj fajerwerków, lecz nie należy ich kupować, jeżeli nie spełnia się określonych w zasadach użytkowania warunków.

Przykładowo, w przypadku wyrzutni musi być skierowana w otwarte niebo, z daleka od zwisających gałęzi oraz ścian i dachów innych budynków, aby nie dokonać ewentualnych uszkodzeń, w ostateczności pożaru.

Natomiast rakiety odpala się na specjalnie montowanych do ziemi prowadnicach albo rurkach, nigdy nie w butelce lub wbitym w ziemię kiju czy pręcie. Silny odrzut może w sposób niekontrolowany zmienić trajektorię lotu i spowodować zagrożenie życia przebywających w pobliżu osób. Jeżeli nie spełnia się takich warunków, lepiej wybierać mniej inwazyjne artykuły pirotechniczne, które mogą być używane nawet wewnątrz budynków pod warunkiem właściwego przestrzegania zasad użytkowania, przykładowo w postaci zimnych ogni. Należy również pamiętać, że w razie niewypału fajerwerki nigdy nie nadają się do ponownego użytku. Mając na uwadze tych kilka ważnych wskazówek, na pewno dokona się najlepszego i bezpiecznego zakupu.