Aluminiowe czy PCV – jakie okna wybrać?
Jeśli stoisz przed ważnym wyborem, jakim jest dobranie odpowiednich okien, warto rozważyć z jakiego materiału są one wykonane. Najczęściej możemy spotkać okna drewniane, aluminiowe oraz PCV. Sympatycy okien PCV uważają ten komponent za tańszy o lepszych parametrach energooszczędnych, zaś wielcy entuzjaści okien wykonanych z aluminium twierdzą, że do najważniejszych zalet tego materiału zalicza się wytrzymałość oraz stabilność konstrukcji. Podpowiemy, czym charakteryzują się oba materiały oraz który z nich znajdzie przeznaczenie w realizacjach nowoczesnych biurowców, a który lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach mieszkalnych.
Czym się kierować podczas wyboru stolarki okiennej?
Rodzaj i przeznaczenie budynku to bardzo kluczowe elementy mające ogromny wpływ na wybór materiału, z którego wykonane będą nasze okna. W budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych czy wielorodzinnych najczęściej wybierane są okna z PCV, bowiem są one bardziej ekonomiczne. Ich zastosowanie pozwala także uzyskać założone w projekcie parametry budynku w zakresie izolacyjności termicznej. Zakup okien PCV wiąże się z niższym kosztem niż wyposażenie całego domu w stolarkę aluminiową.
Okna aluminiowe są bardzo częstym wyborem architektów. Znajdują szerokie zastosowanie w realizacjach budynków użyteczności publicznej, hoteli czy nowoczesnych wieżowców i apartamentowców. Sztywność i wytrzymałość to ważne cechy charakteryzujące okna wykonane z aluminium. Są też bardziej odporne na oddziaływanie czynników pogodowych – silny wiatr oraz wysokie nasłonecznienie nie są im straszne.
Okna z PCV – niższa cena oraz większe właściwości ciepłochronne
Okna wykonane z PCV są obecnie najpopularniejsze ze względu na ich przystępną cenę oraz szereg innych zalet. Jeśli zależy nam na dobrej izolacyjności cieplej to plastik zdecydowanie przewyższa nad konstrukcjami aluminiowymi. Okna PCV nie wymagają szczególnej pielęgnacji a ponadto są szybkie w czyszczeniu. Raz na jakiś czas wystarczy umyć je wilgotną ściereczką i łagodnym płynem do mycia okien. Plastikowe okna są również bardzo trwałe, charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną oraz są odporne na wilgoć. Choć ten rodzaj stolarki okiennej jest bardzo częstym wyborem, zwłaszcza w pomieszczeniach mieszkalnych, to tak jak każdy produkt ma też swoje wady, o których warto wspomnieć. W przeciwieństwie do aluminium materiał ten jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury i nie nadaje się do przeszkleń wielkogabarytowych.
Okna aluminiowe – trwałość oraz wytrzymałość
Konstrukcje stolarki okiennej wykonane z aluminium zachwycają wyglądem. Okna aluminiowe wprost stworzone są do dużych i efektownych przeszkleń, jakie mamy szansę zaobserwować w dużych biurowcach czy pięknie prezentujących się apartamentowcach. Okna wykonane z aluminium charakteryzują się przede wszystkim trwałością oraz wytrzymałością. Samo aluminium jest lekkie i odporne na rdzę. Stopy aluminiowe, z jakich wykonywane są obecnie nowoczesne okna aluminiowe, sprawiają, że ramy i profile są stabilne i sztywne, dzięki czemu są zdecydowanie mniej podatne na odkształcenia pod wpływem nagrzewania lub ochładzania, jak w przypadku okien plastikowych. Choć okna aluminiowe posiadają więcej zalet niż wad to ich wysoka cena potrafi odstraszyć wielu inwestorów. Wykazują także niekorzystne parametry izolacyjne.
Wybór stolarki okiennej
Wybór stolarki okiennej to inwestycja długofalowa mająca wpływ na estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność budynku. Choć zarówno okna aluminiowe i plastikowe mają swoich twardych zwolenników, jak i przeciwników wybór powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.