Browse By

Jak zredukować ukryte koszty generowane przez palety w przemyśle spożywczym?

Palety są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, także spożywczym. Służą do magazynowania, a także transportu różnego rodzaju produktów. Ze względu na ich powszechne zastosowanie, a także kluczowe znaczenie w łańcuchu dostaw warto wiedzieć, w jaki sposób uniknąć nadmiernych kosztów, które mogą one redukować. Finalnie pozwoli to zmniejszyć wydatki przedsiębiorstwa.

Czym są palety przemysłowe?

Palety przemysłowe to specjalne konstrukcje, które zaprojektowane są w taki sposób, aby zapewniać bezpieczne przechowywanie oraz transport. Wykonywane są one najczęściej z drewna, które zostaje poddane odpowiedniej obróbce. Pierwsze palety, które swoim wyglądem przypominają te stosowane obecnie, powstały w 1925 roku, gdy Howard Howell zaprojektował podesty, które można było swobodnie podnosić za pomocą wózków widłowych. Jednak dopiero w latach 60. ustandaryzowano ich wymiary, które stosowane są do dziś.

Czym są ukryte koszty w przypadku palet przemysłowych?

Pojęcie ukrytych kosztów odnosi się do wydatków, których nie bierze się w pierwszej chwili pod uwagę. Są to koszty, które mimo, że mogą wydawać się niewielkie, to finalnie mogą spowodować znaczny wzrost wydatków przedsiębiorstwa. Takie koszty posiadają również powszechnie stosowane palety. W ich przypadku może to być głównie zła jakość materiałów, z których są one wykonane. Może to skutkować koniecznością częstej wymiany palet na nowe.

Niewłaściwie zaimpregnowane drewno używane do produkcji palet może rozwarstwiać się, a także nadmiernie chłonąc wilgoć. W takim przypadku na powierzchni palet może pojawić się pleśń oraz grzyby, co automatycznie uniemożliwia stosowanie ich w przemyśle spożywczym.

Jak zapobiec dodatkowym kosztom związanym z użytkowaniem palet?

W zredukowaniu kosztów związanych z użytkowaniem palet może pomóc przede wszystkim wybór odpowiedniego ich dostawcy oraz producenci. Dostawca i producent palet musi  posiadać odpowiednią licencją, która będzie potwierdzała najwyższą jakość używanych do ich produkcji składników. Dzięki temu można mieć pewność, że dostarczone palety są nie tylko bezpieczne, ale i trwałe oraz wytrzymałe. Licencjonowani dostawcy stosują wysokiej jakości drewno, które zabezpieczane jest odpowiednimi preparatami. Dzięki temu palety nadają się do kontaktu z żywnością, a jednocześnie są trwałe oraz wytrzymałe.

Kolejnym sposobem na to, aby obniżyć koszty użytkowania palet jest stosowanie wyłącznie tych, które są w pełni sprawne. Pozwoli to ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu problemów, takich jak np. zniszczenie palety w transporcie. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie nowego egzemplarza, co generuje dodatkowe koszty oraz sprawia, że traci się cenny czas. Używanie wyłącznie sprawnych palet wysokiej jakości może zapobiec wielu problemom.

W przypadku stosowanie palet przemysłowych bardzo istotne jest także odpowiednie planowanie transportu. Każdy kurs pojazdów ciężarowych powinien być maksymalnie wykorzystany. Chodzi więc o to, aby nie robić tzw. pustych przebiegów. Dzięki zoptymalizowanym procesom logistycznym problem ten może zostać znacząco ograniczony, a to z kolei wpłynie korzystnie na zmniejszenie wydatków w przedsiębiorstwie.

Palety

W jaki jeszcze sposób można zmniejszyć koszty korzystania z palet?

Innym sposobem, na który decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw działających w branży spożywczej jest stosowanie palet II kategorii. Kategoria ta nie oznacza, że są one gorszej jakości i mniej trwałe. II gatunek to palety o nieco ciemniejszym kolorze drewna, które uległo naturalnym procesom starzenia. Są więc tak samo praktyczne, jak te I kategorii, ale zdecydowanie tańsze. Takie palety mogą posiadać przebarwienia, ale w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na ich jakość oraz możliwość swobodnego użytkowania. Takie palety bardzo często są wcześniej naprawiane, ale do tego, aby przed oddaniem ich do ponownego użytku przechodzą odpowiednie kontrole. Mają one na celu ocenić ich stan oraz sprawdzić, czy ich stan techniczny jest na tyle dobry, aby można było z nich swobodnie nadal korzystać.

Palety mają powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zoptymalizować koszty związane z ich użytkowaniem. Pozwoli to znacząco zmniejszyć wydatki, co z kolei wpłynie pozytywnie na budżet całego przedsiębiorstwa.