5 zalet paneli fotowoltaicznych – czy to się opłaca?
Osoby pragnące zainwestować w panele słoneczne mają dziś o wiele łatwiej niż ci, którzy rozważali to jakieś 10 lat temu. Dzieje się tak ze względu na rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych, co z kolei wpływa na większy dostęp do informacji. Na każdym kroku można znaleźć wpisy dotyczące zalet i wad fotowoltaiki. Poniżej kilka przykładowych korzyści, jakie daje założenie instalacji.
Największe zalety instalacji fotowoltaicznej
Łatwy dostęp do energii odnawialnej
Coraz głośniej mówi się o tym, że zasoby paliw kopalnianych, które natura wytwarzała przez tysiące lat, niedługo się wyczerpią. To bardzo groźna perspektywa, zmuszająca do podjęcia ważnych kroków, by się przed tym uchronić. Jednym z tych sposobów jest instalacja paneli fotowoltaicznych, pozwalających na produkcję darmowego prądu pozyskiwanego ze słońca.
Jest to rodzaj energii, który nie ma szans się wyczerpać i jest dostępny w każdym zakątku globu. Minusy tej opcji to spadek wydajności instalacji w razie gorszej pogody lub zacienienia. Zatem ważne jest jak najdokładniejsze sprawdzenie miejsca, w którym planujesz instalację fotowoltaiki.
Wysoka opłacalność
Instalacja fotowoltaiczna nie należy co prawda do najtańszych, lecz stosunkowo szybko się zwraca. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy wciąż jesteśmy zastraszani perspektywą nowych podwyżek cen prądu, a samo korzystanie z instalacji nie generuje kosztów, zatem pozwoli na znaczące obniżenie rachunków.
Co więcej, jeśli wyprodukujemy nadmiar energii, której nie jesteśmy w stanie zużyć, możemy uiścić odpowiednią opłatę za zmagazynowanie, wówczas mamy dostęp do wyprodukowanej nadwyżki przez rok. Stosując opcję magazynowania, możemy wspomagać się energią wyprodukowaną np. latem, kiedy mamy najwięcej słońca i wykorzystać ją zimą, kiedy to produkcja prądu ze słońca może znacząco opaść.
Brak emitowanych zanieczyszczeń
W przeciwieństwie do energii pozyskiwanej z paliw kopalnianych energia słoneczna nie emituje zanieczyszczeń w procesie produkcji. Co prawda, produkcja paneli słonecznych przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, lecz samo korzystanie z instalacji już się do podniesienia poziomu zanieczyszczenia nie przyczynia. Nieustanny rozwój technologii na pewno zaowocuje w przyszłości panelami fotowoltaicznymi jeszcze lepszej jakości, niż te, których używamy obecnie, a już nawet te, które są aktualnie dostępne na rynku, mogą nam służyć nawet 25 lat, a może nawet i więcej. Wiele oczywiście zależy od prawidłowej konserwacji. Panele słoneczne podlegają recyklingowi.
Większa niezależność
Była już mowa o zmniejszaniu rachunków za prąd na przestrzeni lat, lecz niezależność energetyczna może być postrzegana także w inny sposób. Korzystając z tradycyjnych rozwiązań, wszyscy jesteśmy zależni od określonego dystrybutora energii elektrycznej.
Popularyzacja fotowoltaiki pozwoli na rozproszenie systemu energetyki i pomoże przetrwać nie tylko drobne awarie sieci, lecz także poważny kryzys.
Wzrost wartości domu
Popularne staje się określenie „smart dom”. Oznacza to zastosowanie w nim wszelkich możliwych udogodnień, podnoszących poziom komfortu użytkowania. Wszelkiego rodzaju ogrzewanie centralne regulowane termostatem bez ruszania się z kanapy, systemy alarmowe, a także fotowoltaika i wiele innych rozwiązań znacznie podnoszą atrakcyjność nieruchomości.
Zatem nawet jeśli nie masz w planach sprzedaży domu, wiedz, że jeśli coś w tym zakresie ulegnie zmianie, możesz wówczas nieco podnieść jego cenę właśnie poprzez instalację fotowoltaiczną.