Browse By

5 sposobów na wykorzystanie materaców gimnastycznych w domu

Materac gimnastyczny jest sprzętem, który może przydać się nie tylko na hali sportowej, ale także w domu. Dowiedz się, jakie ćwiczenia można wykonywać przy jego udziale. 

Na, co należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca gimnastycznego?

Przy zakupie materaca gimnastycznego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jest to przede wszystkim materiał, z którego materac został zrobiony, rodzaj użytego wypełniacza, twardość materaca, a także jego rozmiar i grubość. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca z plawilu, gdyż jest to materiał odporny na otarcia i pęknięcia. W rezultacie można zapewnić sobie większą wytrzymałość. Do wypełniania materacy gimnastycznych wykorzystuje się piankę poliuretanową. Utrzymanie właściwości materaca będzie możliwe tylko wtedy, gdy pianka będzie wyróżniała się wysoką jakością. Dzięki temu nie będzie się też się zbijać i odkształcać. Standardowy rozmiar materaca kształtuje się na poziomie 200 x 120 cm. Jest to rozmiar, który umożliwia wykonywanie większości ćwiczeń gimnastycznych. Z kolei, jeśli chodzi o grubość, to zaleca się materace o grubości od 5 do 10 cm. W przypadku materacy twardych grubość powinna wynosić 10 cm, natomiast miękkich 5 cm. 

Jakie aktywności można wykonywać w domu na materacu?

Na materacu gimnastycznym w zaciszu własnego domu można wykonywać różne aktywności. Jest to przede wszystkim rozciąganie, joga, pilates, a także gimnastyka. Materac doskonale sprawdzi się do ćwiczeń rehabilitacyjnych, gdyż ich cechą jest miękkość i elastyczność. Jest to ważne, ponieważ zapewnia to bezpieczeństwo i wygodę podczas ćwiczeń. 

Z czego powinien być wykonany materac gimnastyczny?

Materace gimnastyczne wykonuje się z materiału PVC, kauczuku, lateksu, gumy, skóry syntetycznej czy też plawilu. Warto zauważyć, że materace zrobione z plawilu, kauczuku, lateksu czy gumy wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jednakże trzeba tutaj również spodziewać się wyższej ceny. Takie materace sprawdzą się w szkołach, ale także w zaciszu domowym. Najpopularniejsze są jednak materace ze skóry syntetycznej lub materiału PVC. Wśród zalet należy wymienić lekkość i łatwość w przechowywaniu. Jest to także duża wytrzymałość na obciążenia treningowe. Na materacach ze skóry syntetycznej nie należy poruszać się w obuwiu. 

Jakie jest typowe zastosowanie materacy gimnastycznych?

Materace gimnastyczne wykazują bardzo szerokie zastosowanie. Można je wykorzystywać do treningu sztuk walki, na przykład kung fu. Są to również treningi akrobatyki, gimnastyki sportowej, ćwiczeń korekcyjnych, jogi czy pilatesu. Świetnie sprawdzają się też do zabaw z dziećmi. Jest to także cudowna asekuracja podczas wspinania po drabince czy ściance wspinaczkowej. 

Jaki materac gimnastyczny wybrać składany czy jednoczęściowy?

W ofercie znajdują się materace składane i jednoczęściowe. Drugie wymagają więcej miejsca do przechowywania. W tym przypadku pojawia się też kłopot związany z transportowaniem materaca. Dlatego dla osób, które cenią sobie oszczędność miejsca, świetnym pomysłem będą materace składane. Są one łatwe w przenoszeniu i przechowywaniu. Wyposażone zostały one też w specjalne uchwyty. Zatem można je umieścić w szafie, schowku, w kącie pokoju czy też za łóżkiem. 

materac

Materac gimnastyczny składany z powodzeniem można też zabrać ze sobą na wakacje lub wyjazd weekendowy. Takie akcesorium z łatwością zmieści się w bagażniku i nie zajmie zbyt wiele miejsca. Materac może stanowić też dodatkowe miejsce do spania, gdy przyjadą goście lub właśnie na różnego rodzaju wyjazdach. 

Jakie zalety przynosi wykonywanie ćwiczeń na materacu lub macie gimnastycznej?

Ćwiczenia wykonywane na materacu gimnastycznym pozwalają aktywnie spędzić czas. Dzięki ćwiczeniom wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Takie materace bardzo dobrze chronią przed zimnym podłożem i amortyzują wszelkie upadki. Miękkie podłoże sprawia, że osoba ćwicząca zabezpieczona jest przed kontuzjami wywołanymi upadkami. Jest to także znakomity produkt do zabawy dla dzieci, nie tylko samodzielnej, ale także wspólnie z rodzicami. Zabawa na materacu z pewnością będzie dużo ciekawsza i atrakcyjniejsza. Warto powiedzieć też o tym, że taki przedmiot zachęca także do podejmowania różnych ciekawych aktywności.