Browse By

5 powodów dlaczego powinniśmy uczyć się samoobrony

Nauka samoobrony to dziedzina, którą powinien zainteresować się każdy, bo przecież chodzi w niej o ochronę swojego zdrowia i życia. Pomimo tego zajęcia z samoobrony nie są tak powszechną częścią życia, jak nauka pisania, języków czy geografii. Dlatego w tym artykule piszemy o powodach, dla których warto uczestniczyć w zajęciach z samoobrony – dowiesz się, jakie są tego liczne zalety znacznie wpływające na życie trenujących.

Poznanie swoich możliwości

Samoobrona, jak sama nazwa wskazuje, to obrona swojego własnego życia lub zdrowia. Wielu ludziom wydaje się, że siebie samego są w stanie obronić jedynie zawodowi bokserzy lub najsilniejsi mężczyźni regularnie przebywający na siłowni. Nic bardziej mylnego. Zapisując się na zajęcia samoobrony, uczestnicy przede wszystkim poznają możliwości swojego ciała i umysłu, o których nie wiedzieli. Dowiadują się, że nie ma znaczenie waga czy wzrost napastnika i osoby zaatakowanej, liczy się znajomość pewnych technik i odruchów ciała.

Zyskanie nowej świadomości

W czasie ćwiczeń uczestnicy kursów samoobrony przekonują się o tym, że kiedy wiadomo, co robić, faktycznie da się to zrobić. Bardzo często można szybko odeprzeć atak i zyskać czas do ucieczki, jeśli tylko wie się, co dokładnie robić. Czasami, przeczuwając zagrożenie, można wyprzedzić ruch agresora i unieszkodliwić go. Wszystko to sprawia, że dzięki samoobronie uczestnicy zyskują nową świadomość rzeczywistości. Co to dokładnie oznacza? Znaczy to, że wizja ataku nie kojarzy się wyłącznie z bezradnością i szokiem. Kursanci samoobrony mają świadomość, że są w stanie wyjść z opresji.

Nauka chwytów

Jednym z najbardziej oczywistych elementów nauki samoobrony jest nauka poszczególnych chwytów, dzięki którym można odeprzeć cios. Poznając poszczególne sposoby obrony, nawet osoby drobne i szczupłe uczą się, że są w stanie oddać cios czy zaatakować agresora tak, aby móc uciec. Poszczególne chwyty obejmują blokowanie ataku i zadawanie ciosów, a to wszystko z pomocą różnych części ciała. Podczas samoobrony uczestnicy poznają również sposoby obrony przed osobą atakującą z nożem lub innym niebezpiecznym przedmiotem.

Dobry trening samoobrony

Polepszenie kondycji

Czwartym powodem, dla którego każdy powinien uczyć się samoobrony, jest poprawienie swojej kondycji, a tym samym wytrzymałości. Jest to ogromna zaleta takich zajęć i pomaga ona nie tylko podczas ćwiczeń. W czasie potencjalnego ataku dobra kondycja pomaga wytrzymać zadany już cios i zaatakować samemu, a następnie uciec. Im większa wytrzymałość, tym lepiej, ponieważ nie wiadomo jak wytrzymały będzie agresor. Lepsza kondycja jest również dużą zaletą podczas codziennego życia – poprawia ogólne samopoczucie i sprawia, że nie odczuwamy zmęczenia od razu po drobnym wysiłku.

Pewność siebie

Bardzo ważną zaletą nauki samoobrony jaką oferuje Krav Gym jest również zwiększenie pewności siebie. Świadomość pracy nad swoimi umiejętnościami i możliwościami i uzyskiwane rezultaty są niezwykle cenne dla wysokiego poczucia własnej wartości. Osoba umiejąca wykorzystywać atuty swojego ciała, myśląca strategicznie i osiągająca oczekiwane rezultaty odczuwa większą kontrolę nad swoim organizmem i życiem. Jest to widoczne w codziennych zajęciach, gdyż pomaga to być bardziej asertywnym, unikać niekomfortowych sytuacji i szybciej podejmować decyzje. W przypadku osób, które wcześniej były ofiarami przemocy, nauka samoobrony jest niezwykle ważnym elementem odzyskiwania wiary w siebie i kontroli nad swoim ciałem oraz zdrowiem. Samoobrona wpływa korzystnie zarówno na sprawność fizyczną, jak i kondycję mentalną każdego uczestnika takich zajęć, dając mu narzędzia i odpowiednie przygotowanie do ochrony samego siebie.