Browse By

Zdrowa mama – ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu niemal każdej kobiety. Doświadczenie psychiczne i fizyczne, jakie niesie za sobą świadomość przyszłego macierzyństwa, jest niezapomniane. Warto jednak pamiętać o ćwiczeniach i treningach, które pomogą wzmocnić ciało i przebrnąć przez ten cudowny czas.

Nie oszukujmy się – ciąża mimo wielu zalet, ma również niesamowicie dużo wad. Bóle kręgosłupa, obolałe łydki i kostki, przyrost masy ciała i złe samopoczucie to tylko kilka z nich. Istnieje jednak sposób na szybką eliminację wszystkich negatywnych odczuć związanych z ciążą – ćwiczenia.

Dlaczego ćwiczenia w czasie ciąży są tak ważne?

Ćwiczenia mają ogromne znaczenie dla przyszłych mam. Nie tylko fizycznie przygotowują do świadomego i aktywnego porodu, ale także pozwalają na zachowanie kondycji i formy. Aktywność fizyczna pomaga także kobietom w ciąży w zapobieganiu dolegliwościom związanymi z noszeniem dziecka – bólami kręgosłupa, obrzękom kończyn dolnych bądź skurczów przeciążonych mięśni.

Inną zaletą regularnych ćwiczeń w ciąży jest utrzymanie zgrabnej sylwetki lub zapobieganie przybieraniu na wadze. Zyskują na tym nie tylko stawy biodrowe czy kolanowe – ćwiczenia przede wszystkim wpłyną pozytywnie na stan kręgosłupa.

Aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży – dodatkowe korzyści

Ćwiczenia w ciąży nie pomagają tylko w zachowaniu pięknej sylwetki, ale również stanowią świetny sposób na przygotowanie ciała do zbliżającego się porodu. W specjalistycznej szkole instruktor nauczy uczestniczki aktywne pozycje porodowe, pokaże specjalne techniki oddychania oraz opowie o świadomym relaksowaniu. Dzięki tym poradom poród stanie się o wiele łatwiejszym i przyjemniejszym doświadczeniem.

Jakie ćwiczenia są przeznaczone dla kobiet w ciąży?

Będąc w ciąży nie można sobie pozwolić na wzmożoną aktywność fizyczność, ponieważ mogłoby to zaszkodzić dziecku. Dlatego istotne jest, aby udać się do takiej szkoły, która prowadzi jedynie zajęcia dla kobiet w ciąży. Instruktorzy doskonale będą wiedzieli na co mogą pozwolić sobie młode mamy.

Z racji tego, że przyszłe mamy nie mogą wykonywać wielu ćwiczeń, treningi skupiaja się głównie na oddychaniu i relaksacji. Kobiety w ciąży mogą również bez problemu wykonywać ćwiczenia z małymi i dużymi piłkami gimnastycznymi, które wzmocnią poszczególne partie ciała i przyniosą ulgę w bólu kręgosłupa. Oprócz tego świetnym rozwiązaniem dla przyszłych mam będą niektóre treningi fitness, przy których niepotrzebne będzie wykonywanie ćwiczeń cardio. Panie w ciąży będą mogły również uczestniczyć w zajęciach wykorzystujących elementy jogi i pilatesu.

Treningi dla przyszłych mam – dlaczego trzeba wziąć w nich udział?

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży to wiele dobrego dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nie dość, że przyszłe mamy po treningach z elementami jogi oraz pilatesu czują się przygotowane do nadchodzącego porodu, to dodatkowo mają możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestniczkami ćwiczeń. Dzięki temu mogą się nie tylko zrelaksować, ale także zrozumieć niektóre dolegliwości oraz poznać naturalne sposoby na ich likwidację.

Ćwiczenia w ciąży – czy warto je wykonywać?

Treningi w ciąży nie powinny być przeciwskazaniem. Oczywiście te bardziej wymagające najlepiej zostawić na czas po porodzie, kiedy będziemy chciały zgubić zbędne kilogramy, ale lekkie, wzmacniające ćwiczenia można przez ten czas wykonywać. Nieważne jest zatem to, w jaki sposób odbędzie się poród – naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Istotny jest fakt, że będąc aktywną przyszłą mamą powrót do formy będzie szybszy oraz łatwiejszy.