Browse By

Zapytujemy o: Spółka w Wielkiej Brytanii. Jak ją założyć?

Pierwsza firma w UK

Zakładając spółkę w Wielkiej Brytanii na pewno warto zwrócić uwagę na czas oczekiwania rejestracji naszej działalności. W odróżnieniu od Polski czas ten jest znacząco krótszy, wymaga niewielkich nakładów finansowych, a co więcej przedsiębiorcy początkujący na rynku nie muszą płacić wysokich stawek VAT.

Przepisy i prawo brytyjskie – przeczytaj zanim założysz firmę

Zanim wystartujemy ze swoim biznesem powinniśmy dokładnie zapoznać się z krajowym prawem pracy a także obostrzeniami regionalnymi, w Szkocji, Anglii i w Walii możemy znaleźć zróżnicowane zapisy wedle których musimy się stosować. Przedsiębiorcy przede wszystkim muszą stosować się do prawa pracy, które jest najważniejszym wyznacznikiem. Muszą zmierzyć się także z krajowym prawem podatkowym i zapoznać się ze stawkami, które obowiązują dla towarów, usług oraz pensji. Pierwszym krokiem będzie stworzenie biznes planu dla naszej działalności, który powinien bazować na analizie rynku zastanego, analizie konkurencji, potrzeb rynku i zweryfikowaniu tego, czy nasz pomysł trafia w lukę czy jest tylko kolejnym spośród wielu. W przypadku pierwszym należy zadbać o dobrą promocję oraz zbudowanie świadomości nowej potrzeby, drugi przypadek jest cięższy gdyż zmusza do rywalizacji z innymi podmiotami w naszym sektorze. To stawia nas początkowo na pozycji przegranej, każdy krok musi być zatem dobrze przemyślany, abyśmy przeszli do etapu, na którym tworzony przez nas brand w Wielkiej Brytanii zaczyna być rozpoznawalny i znaczący. Założenie spółki w Wielkiej Brytanii będzie prostsze jeśli od początku będziemy wiedzieli w jaki sposób się zasymilować z lokalnymi wartościami, przepisami oraz przyzwyczajeniami.

Twój biznes plan na najbliższe lata metodą na sukces w Wielkiej Brytanii

Biznes plan powinien zawierać wszystkie najważniejsze i także te mniej szczegółowe wyliczenia oraz planowane działania na najbliższy czas. Należy uwzględnić nie tylko nasze szanse ale także możliwe problemy związane z samym biznesem, ale także branżą, kto wie – być może trzeba będzie zmienić profil firmy.

założenie spółki w Wielkiej Brytanii

Zwłaszcza w przypadku biznesów o charakterze technologicznym analiza rynku musi występować non-stop abyśmy byli świadomi tego, czy to co robimy nie zostało już przez kogoś zaimplementowane lub wykorzystane w inny niż my byśmy chcieli – a co się okazało – lepszy sposób. Warto zwrócić uwagę na firmy, które istnieją niemal wyłącznie w Wielkiej Brytanii, np. pomywacze okien (okna w UK otwierają się na zewnątrz przez co nie da się ich umyć będąc w domu). Warto spróbować czegoś co nie jest popularne w UK, a jest popularne w Europie kontynentalnej, biorąc pod uwagę wzrastającą migrację ludności do Anglii istnieje szansa na znalezienie optymalnej klienteli.