Zalało mi piwnicę – co teraz?!
Piwnica w domu lub przynależąca do mieszkania w bloku może zostać zalana po powodzi, podtopieniach, ale także awariach rurociągów czy kanalizacji. Bez względu na przyczynę, skutki są zwykle dość rozległe i trudne do usunięcia – zniszczone sprzęty i wyposażenie to problem, ale znacznie większym kłopotem są zalane podłogi, ściany i sufity, które należy odpowiednio osuszyć zanim dojdzie do rozwoju pleśni. Co zrobić po zalaniu piwnicy i kiedy można liczyć na odszkodowanie?
Dlaczego dochodzi do zalania piwnic?
Do zalania piwnic w domkach jednorodzinnych dochodzi najczęściej z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych i tzw. podtopień oraz powodzi spowodowanych nasilonymi opadami deszczu. Do zalania może dojść też jednak w wyniku słabej izolacji przeciwwodnej piwnicy i fundamentów domu, w przypadku których podwyższona wilgotność gleby po opadach wystarczy, by wilgoć zaczęła pojawiać się przy podłodze i na ścianach piwnicy. Przyczyną problemów może być także oczywiście awaria sieci wodno-kanalizacyjnej, której rozerwanie czy nawet niewielkie rozszczelnienie może doprowadzić do sporych problemów z wodą w piwnicy.
Na zalanie narażone są znacznie bardziej stare budynki, wykonane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu przy wykorzystaniu starszych standardów budowlanych. Obecnie architekci przykładają dużą wagę do tego, by podpiwniczenia i fundamenty budynków zostały właściwie zabezpieczone przed wodą. Nie oznacza to jednak, że i w takich budynkach nie możemy spotkać się z problemem zalania – przy wypadkach losowych nawet dobra izolacja może sobie nie poradzić.
Etapy sprzątania piwnic po zalaniach
Szybkie podjęcie akcji jest w przypadku zalania piwnicy kluczowe, jeśli nie chcemy dopuścić do pojawienia się wilgoci i grzyba. Ich obecność w domu powoduje nieestetyczne plamy na ścianach, wyjątkowo nieprzyjemny zapach zgnilizny i stęchlizny, ale także sporo problemów zdrowotnych z których początkowo możemy nie zdawać sobie sprawy. Długotrwałe oddziaływanie wody na ściany i fundamenty obniża też trwałość strukturową całego budynku, utrudniając jego późniejsze remontowanie i bezpieczeństwo użytkowania.
Podstawą prac przy sprzątaniu piwnic po zalaniu będzie usunięcie zamokniętych sprzętów ze środka i przygotowanie otwartej powierzchni niezbędnej do prawidłowej oceny skali zniszczeń i niezbędnego suszenia. Usuwając sprzęt warto od razu przeanalizować które z rzeczy będą nadawały się do wykorzystania, a które powinny zostać poddane utylizacji, oszczędzając sobie w ten sposób gromadzenia zawilgotniałych i uszkodzonych elementów wyposażenia. Przechodząc do kolejnego etapu, osuszenie piwnicy to kluczowe działanie po zalaniu. Osuszenie powinno zostać dopasowane do skali przemoczenia ścian i fundamentów oraz wykonane z pomocą profesjonalnej ekipy specjalizującej się w tego typu działaniach – nie wystarczy odpompowanie wody zalegającej w piwnicy oraz uruchomienie pieca czy farelki do podniesienia temperatury pomieszczenia.
Specjaliści stosują do osuszania zarówno sprzęty usprawniające cyrkulację powietrza i odciąganie wilgoci, jak i preparaty chemiczne spryskiwane bezpośrednio na ściany dla wyciągnięcia wilgoci i neutralizacji ryzyka rozwijania się grzybów.
Po przeprowadzonym osuszeniu piwnicy po zalaniu zadbajmy o to, by odpowiednio przygotować ją do użytkowania i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców. Ze względu na ryzyko rozwoju pleśni jeszcze przed rozpoczęciem procedury osuszania, po jej zakończeniu zaleca się wykonanie pełnego ozonowania oraz dezynfekcji piwnicy gwarantującego usunięcie nieprzyjemnego zapachu, zarodków grzybów, a także różnego rodzaju wirusów i bakterii, dla których ciepłe i wilgotne otoczenie zapewnia bardzo korzystne warunki rozwoju. Ozonowanie, podobnie jak osuszanie piwnic po zalaniu, warto pozostawić w rękach specjalistów – zbyt wysokie stężenie ozonu jest dla człowieka niebezpieczne, dlatego przed jego przeprowadzeniem należy właściwie zabezpieczyć piwnicę, dom, a także ograniczyć dostęp domowników i zwierząt do piwnicy i pomieszczeń przylegających (optymalnie całego domu) do czasu zakończenia pracy i obniżenia poziomu ozonu.
Jak i od kogo starać się o odszkodowanie po zalaniu piwnicy?
Nie zawsze istnieje szansa na to, że otrzymamy odszkodowanie za zalanie piwnicy – jeśli dom nie był ubezpieczony, a zalanie było zdarzeniem losowym, dochodzenie odszkodowania może okazać się trudne. W związku z powyższym warto zawsze zadbać o ubezpieczenie mieszkania i ujęcie w nim skutków zalania, a w przypadku awarii powstałych w wyniku np. awarii kanalizacji, ubiegać się o wypłatę także ze strony zarządców sieci wodno-kanalizacyjnej.