Browse By

Z psem w miejscu publicznym – o czym pamiętać?

Bycie właścicielem psa to ogromne szczęście, ale i duża odpowiedzialność. Mając takiego pupila, należy pamiętać o wielu rzeczach nie tylko dotyczących jego pielęgnacji i obchodzenia się z nim, ale też związanych z zabieraniem go do miejsc publicznych. Zobaczmy więc na co zwrócić uwagę, gdy pieski towarzyszą nam na mieście.

Gdzie można zabrać psa?

Miejsc, do których można zabierać pupili, jest już coraz więcej. Kiedyś zaliczały się do nich tylko parki i pojedyncze restauracje, ale dzisiaj bardzo wiele ośrodków publicznych takich jak banki, hotele, przychodnie itp. zgadza się na wprowadzanie psów i dostosowuje placówki do ich obecności. Dzieje się to jednak pod jednym znaczącym warunkiem – właściciele muszą stale pilnować swoich psów.

Dlaczego pilnowanie jest ważne?

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież pozostawienie przywiązanego psa i odejście na chwilę nie przyniesie dużych szkód, jednak aby zachować spokój i ciszę w miejscach publicznych, właściciele powinni mieć swoje psy stale na oku bez względu na poziom wytresowania.

Jeśli takie podejście będzie odpowiednio praktykowane, wówczas coraz więcej firm zdecyduje się udostępnić swoje miejsca również dla czworonożnych stworzeń, a te, które już to zrobiły, nie będą miały powodu, by znów zabronić im wstępu.

Czego pies nie powinien robić w miejscach publicznych?

Aby jednak prawidłowo określić co oznacza pilnowanie psa, warto wiedzieć, jakie jego zachowania nie są zbyt akceptowane w miejscach publicznych.

  1. Przede wszystkim pieski nie mogą przeszkadzać innym uczestnikom życia społecznego. Choć bardzo wiele ludzi z własnej woli podchodzi do czworonogów, to niektórzy nie życzą sobie z nimi interakcji, a dosyć często dzieje się tak, że psy z ciekawością chcą podejść do wszystkich.
  2. Właściciel powinien też zawsze panować nad uciążliwością psa. Jeśli ktoś już do niego podejdzie, to pupil chce przeważnie dalej bawić się z przechodniem, co może już być dla niego uciążliwe. Pieski są ciekawe świata i nic w tym dziwnego, ale zbyt częsta i natrętna interakcja z ludźmi może sprawić, że przestaną oni przychodzić w dane miejsca, co poskutkuje mniejszą liczbą klientów i zabronieniem przyprowadzania psów.
  3. Podobnie ma się rzecz z kwestią zachowania czystości. Wiadomo, że nie zawsze uda się uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ale niezależnie od miejsca (nawet w parku) to właściciel ma obowiązek sprzątać po swoim psie i zachowywać przestrzeń publiczną w nienaruszonym porządku.
  4. Inną sprawą jest sposób zapanowania nad głosem psa. Jeśli pupil czegoś chce, wówczas szczeka lub skamle co może bardzo przeszkadzać innym. Aby więc uniknąć takich sytuacji, właściciel powinien wiedzieć, jak skutecznie uciszyć psa i najlepiej wytresować go pod tym kątem.
  5. Powyższe zasady wiążą się z każdym miejscem publicznym, jednak istnieje również jedna ważna reguła dotycząca zwłaszcza restauracji. Tam bowiem należy szczególnie uważać, by pies nie wykradał innym jedzenia. Nie zdarza się to oczywiście za często, ponieważ najczęściej czatuje on przy naszym stoliku, ale czasem odrobina nieuwagi wystarczy, by czworonóg znalazł się obok talerza innych ludzi.

Jak przygotować się do wyjść z psem?

Najlepszą opcją będzie zapanowanie nad nim nawet w kryzysowych sytuacjach. Takie zachowania można ćwiczyć w domu lub udać się do behawiorystów. Jednak czasem nie można przewidzieć wszystkiego i niespodziewane zachowania pupili mają prawo bytu, ale właściciel musi być na nie gotowy. Powinien mieć świadomość tego, że to on ponosi wszystkie koszty ewentualnych strat i sprząta wszystkie zanieczyszczenia.

pies

Z takim podejściem czasem sam piesek czuje, że powinien się dobrze zachowywać, by jego właściciel nie miał później kłopotów.

Podsumowanie

Jak więc widać, opieka nad psem w miejscach publicznych powinna być na znacznie wyższym poziomie, niż odbywa się ona w domu, gdyż to od właścicieli zależy czy dane placówki zgodzą się na przyprowadzanie pupili. Najlepiej, być zawsze przygotowanym na wszystko – mieć woreczki na psie odchody, ciche i ciekawe zabawki lub po prostu odpowiednio wytresować psiaka, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli go zabierać wszędzie.