Wypełnienia protetyczne – które wybrać?
Braki w uzębieniu, nieestetycznie wyglądające przebarwienia czy innego rodzaju niedoskonałości pojawiające się w szczęce to problem, ale na szczęście można sobie z nim poradzić dzięki bardzo wielu różnym rozwiązaniom, jakie proponuje w tej kwestii stomatologia i protetyka. Jeśli nie wiesz, jakie wypełnienie protetyczne będzie najlepsze dla uszkodzenia czy ubytku w Twoich zębach, w tym artykule przeczytasz charakterystykę kilku z nich.
Korony protetyczne
Lekarze specjalizujący się w stomatologii czy protetyce doradzają pacjentom bardzo różne uzupełnienia zębów, czy ich fragmentów. Jest to podyktowane faktem, że stan uzębienia u poszczególnych osób jest bardzo różny i różnią się także uszkodzenia czy choroby zębów, na które cierpią. Dlatego, jeśli chcesz uzupełnić ubytek czy zakryć nieestetyczny fragment danego zęba, najpierw należy udać się do dentysty, specjalizującego się w protetyce stomatologicznej, który zbada stan całego uzębienia, dokładnie sprawdzi miejsce, które wymaga zabiegu i zaleci odpowiedni tok działania oraz powie, jakie rozwiązanie będzie u danego pacjenta najskuteczniejsze.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów zakrycia niedoskonałości jest korona protetyczna. Ma ona formę nakładki zakładanej na ząb. Najczęściej stosowana jest na pojedynczym zębie, a jej ogromną zaletą jest to, że może być używana w wielu przypadkach. Zarówno u pacjentów, którzy przeszli leczenie kanałowe, jak i u tych, którzy mają implanty zębowe. Jeśli chodzi o użycie koronki u pacjentów z ubytkami w zębach, można umieścić taką koronkę wówczas, kiedy pozostałości po zębie są odpowiednio duże.
Licówki zębowe
Bardzo często wybieranym rodzajem uzupełnień zębów są również licówki. Są to niewielkie fragmenty materiału służącego do okrywania ubytków, przebarwień lub innych niedoskonałości, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Pacjenci mogą z pomocą licówek zakryć odstęp między zębami czy też wyrównać powierzchnię danego zęba. Możliwości jest wiele, dlatego jest to popularny sposób zakrywania ubytków. Licówki stosowane są głównie w celu uzyskania estetycznie ładnych zębów, nie jest to sposób leczenia. Jeśli chodzi o to, jak efektywnie licówki działają, nie ma powodów do obaw – podczas kontroli dentystycznej lekarz dobiera licówki do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu nie wyróżniają się one na tle pozostałych zębów.
Jaką wybrać protezę?
Jeśli chodzi o protezy zębowe, służą one do zastępowania brakujących zębów i tym samym są one znacznie większe niż licówki czy innego rodzaju wypełnienia. Zazwyczaj dzieli się je na dwie kategorie: na protezy ruchome i stałe. Proteza ruchoma to taka, którą trzeba zdejmować na noc, aby szczęka mogła odpocząć, ponieważ proteza zajmuje sporo miejsca i wpływa na dziąsła. Proteza ruchoma może być częściowa lub całkowita, podobnie jak proteza stała. Częściowa proteza to taka, która zastępuje tylko wybrane zęby, a całkowita stanowi wypełnienie całego uzębienia.
Drugim typem protezy zębowej jest proteza stała, czyli po prostu implant danego zęba czy zębów. Proteza ta jest umieszczana na stałe i nie może być wyjmowana, ponieważ ma inną postać, niż protezy ruchome. Tutaj dany implant ma postać śruby, którą wwierca się do samej kości. Górna część takiej protezy to korona, dopasowywana do pozostałych zębów w podobny sposób, jak inne wypełnienia protetyczne. Rozwiązanie to jest robione na całe życie.
Wybór danego wypełnienia powinien być podyktowany przede wszystkim zdrowiem zębów. Jeśli lekarz odradzi daną metodę, to warto wziąć tę opinię pod uwagę, ponieważ jeśli zastosowane będzie niewłaściwe rozwiązanie, uzębienie może źle zareagować. Dobrze dobrane wypełnienie to z kolei gwarancja zdrowych zębów.