Browse By

Wymiana pamięci RAM w kompterze – czy można to zrobić bezpiecznie

Zbyt długie i częste korzystanie z laptopów i komputerów z biegiem czasu prowadzi do ich uszkodzeń lub osłabienia ich sprawności. W takich wypadkach wielu ludzi sięga po nowy sprzęt, zamiast zastanowić się, czy bardziej opłacalna nie byłaby wymiana pewnych elementów w starym sprzęcie.

Nieraz jest to bardzo pomocne nie tylko dla środowiska, ale także dla użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do swojego wieloletniego sprzętu.

Najlepszym przykładem takich działań jest wymiana pamięci RAM w komputerze, gdyż jest to przeważnie najczęstszy podzespół, który z łatwością można wymienić, a przez który wielu ludzi decyduje się na zakup nowych komputerów.

Czy wymiana pamięci RAM jest możliwa?

Jak najbardziej! Jest to element komputera, który tak jak np. procesory czy wentylatory można wymieniać na lepsze, nowsze i sprawniejsze. Wiele osób znających się na technologii jest w stanie nawet samodzielnie wymienić RAM na nowszą, jednak potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza, by dobrać odpowiedni model do swojego komputera.

Nieco trudniejsza jest wymiana pamięci w przypadku zabudowanych laptopów. W takim wypadku najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy na pewno zrobią to prawidłowo.

Co daje wymiana RAM?

Najczęstszym powodem zmiany sprzętu jest jego wolniejsze działanie, pojawiające się komunikaty o usterkach, czy niewystarczająca ilość pamięci. Za to wszystko w większości odpowiada pamięć RAM w komputerze. To właśnie dlatego jej wymiana jest dużo korzystniejsza niż zakup nowego komputera. Otrzymujemy wtedy dużo sprawniejszy, zmodernizowany i bardziej pojemny sprzęt, którym możemy cieszyć się przez kolejne lata.

W jaki sposób wymienić pamięć RAM?

Wymiana RAM nie jest trudna. Jeśli zakupimy odpowiednie moduły, to ich wymiana jest kwestią kilku kroków – odłączeniem komputera z prądu i odkręceniem obudowy; wyjęciem starych modułów za pomocą zatrzasków i wstawieniem w ich miejsce nowych; po usłyszeniu kliknięcia zamontowaniem obudowy i uruchomieniem sprzętu.

Warto jednak pamiętać, że przy tym wszystkim trzeba zachować środki bezpieczeństwa. Nasze ubranie nie może się zbyt elektryzować, by nie przeniosło fal elektromagnetycznych na inne podzespoły, które mogą wówczas ulec zniszczeniu, a śrubokręt, na którym pracujemy, nie może przewodzić prądu. Poza tym warunki, w których wymieniamy moduły RAM, muszą być suche i jak najbardziej odizolowane od innych urządzeń elektrycznych, by nie wywołały spięcia, czy przeciążenia po ponownym uruchomieniu.

Koszty wymiany w serwisie

Wiadomo, że zmiana modułów pamięci u fachowców będzie nieco kosztować, jednak cena ta jest zazwyczaj dużo bardziej opłacalna niż zakup nowego sprzętu. Średnia cena modułów RAM to 1500 zł zaś za samą usługę nie płaci się więcej niż 250 zł. Ostateczna cena jest jednak indywidualna i zależy od sprzętu, z jakim klient przychodzi oraz jaki moduł będzie dla niego wystarczający.

Dlaczego warto wymienić RAM profesjonalnym serwisie komputerowym?

Choć wymiana pamięci RAM nie jest trudna, to czasem nieuważność czy nieodpowiednie przygotowanie mogą doprowadzić do pewnych uszkodzeń. Osoby nieznające się na technologii nie powinny wymieniać pamięci same i lepiej by zaniosły sprzęt do serwisu komputerowego.

ram

W profesjonalnym serwisie komputerowym specjaliści zrobią to szybko, bezpiecznie i dokładnie bez ryzyka jakiegokolwiek przeciążenia czy innych usterek, a ponadto skutecznie zmodernizują nasz sprzęt, usprawniając jego pracę i może nawet zwiększając jego możliwości.

Jak można zauważyć, wymiana pamięci RAM w komputerze czy laptopie jest możliwa i to naprawdę niewielkim kosztem. W tym temacie warto jednak zasięgnąć rad specjalistów, gdyż wtedy mamy pewność, że wprowadzone zmiany nie uszkodzą nam sprzętu, ale wręcz przeciwnie – ulepszą go.

W dzisiejszych czasach technologia idzie tak do przodu, że przy lekkim zużyciu sprzętu nie trzeba wymieniać go na nowy, a wystarczy drobna zmiana, choćby pamięci RAM, by cieszyć się możliwościami swojego komputera przez kolejne lata.