W jaki sposób przebiega kasacja auta?
Sprzedaż samochodu powypadkowego lub takiego, który jest już w bardzo złej kondycji raczej nie należy do najłatwiejszych zadań. Rynek wtórny pęka dziś w szwach od ilości pojazdów oferowanych na sprzedaż przez właścicieli, którzy chcą się ich zwyczajnie pozbyć.
Niestety, liczba obecnych tam aut zaniedbanych i w kiepskim stanie technicznym jest całkiem spora, wręcz nie do zaakceptowania. Co zrobić z samochodem, który ewidentnie nadaje się wyłącznie na złom?
Jeśli jesteś przekonany o braku jakichkolwiek szans na sprzedaż auta komuś, kto zechce je naprawić i odrestaurować, rozważenie demontażu i kasacji będzie najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
W jaki sposób przebiega kasacja auta i jak przeprowadzić ją legalnie?
Pamiętaj o dokumentach
Podstawą do oddania auta do kasacji jest posiadanie i przedstawienie w stacji demontażu odpowiednich dokumentów poświadczających o prawie własności do pojazdu.
Zgłaszając samochód do kasacji w stacji demontażu pojazdów lub na złomowisku pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód tożsamości, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, umowę kupna pojazdu, wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej (jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę) oraz upoważnienie do kasacji auta w momencie, gdy osoba zdająca pojazd do kasacji nie jest jego właścicielem.
Jakie wymagania musi spełnić auto
W stacji demontażu pojazdów (SDP) lub na upoważnionym do demontażu złomowisku, niezdatne do użytku auta są rozbierane na przysłowiowe „czynniki pierwsze”, które następnie są oddawane do utylizacji.
Kwestia ta jest tu dość istotna, gdyż podobnie jak każdy niepotrzebny element użytkowy, części samochodowe to odpady, które mogą zaszkodzić środowisku. Zużyty akumulator, opony, tworzywa sztuczne, czy różnego rodzaju płyny eksploatacyjne to jedne z najbardziej uciążliwych dla środowiska odpadów, których utylizacja nie może być przeprowadzona przez każdego.
Tylko stacje demontażu i złomowiska upoważnione do rozmontowywania i utylizacji części samochodowych mogą zająć się takim przedsięwzięciem. Kwestia ta jest również istotna w momencie, kiedy właściciela kusi perspektywa sprzedaży części samochodowych na własną rękę.
Jeśli w aucie brakuje jakichkolwiek części (właściciel ma prawo wymontowania z niego głośników czy radia, jednak niczego ze standardowego wyposażenia pojazdu), stacja demontażu może pobrać od właściciela opłatę w wysokości maksymalnie 10 zł za każdy brakujący kilogram.
Jak wygląda proces kasacji pojazdu
Pierwszym krokiem prowadzącym do kasacji pojazdu jest zdanie go w odpowiedniej, przystosowanej do tego stacji demontażu pojazdów lub na złomowisku oraz przedstawienie wszystkich wymienionych wcześniej dokumentów koniecznych do legalnego zezłomowania pojazdu.
Po przygotowaniu wymaganych dokumentów i zaprezentowaniu ich w skupie, właściciel przekazuje auto i w zamian, poza kwotą na którą został wyceniony wrak, otrzymuje on zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji.
Z unieważnionymi tablicami rejestracyjnymi oraz dowodem rejestracyjnym i protokołem kasacji należy udać się następnie do odpowiedniego wydziału komunikacji urzędu miasta lub gminy i tam złożyć je w terminie nieprzekraczającym 30 dni.
Sam samochód przekazany do kasacji jest wpierw demontowany, a wszystkie usunięte elementy są przekazywane do utylizacji w odpowiedni dla nich sposób. Niektóre z części nadających się jeszcze do ponownego użytku mogą zostać sprzedane jako części używane innym klientom złomowiska. Najczęściej znaleźć można tam siedzenia, lusterka czy poszczególne elementy karoserii.
Do zmiażdżenia przez prasę samochodową nadają się pojazdy, które zostały całkowicie pozbawione elementów wewnętrznych.
Kasacja pojazdu to jedna z niewielu sytuacji, w której właściciela samochodu przestaje obowiązywać ubezpieczenie OC.
Z tego też powodu osoby, które mają opłacone OC na kilka miesięcy z góry już po przekazaniu auta do kasacji mogą starać się o odzyskanie nadpłaty.
Aby jednak móc się o to postarać, konieczne jest dostarczenie ubezpieczycielowi odpowiednich dokumentów poświadczających kasację pojazdu oraz opłacenie ewentualnych zaległości ubezpieczeniowych.