Termoterapia miejscowa czy ogólna – co się lepiej sprawdza?
Termoterapia polega na wykorzystaniu działania wysokiej lub niskiej temperatury w celu walki z niektórymi chorobami np. o podłożu zwyrodnieniowym. Warto też znać podział na zabiegi termoterapeutyczne miejscowe lub ogólne. Jak wybrać najlepszą metodę leczenia?
Dlaczego warto zdecydować się na termoterapię?
Są ku temu dwa całkiem ważne powody: po pierwsze jest to prosta i całkowicie bezinwazyjna metoda leczenia, a po drugie może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. To oczywiście nie wszystkie korzyści płynące z termoterapii.
Kolejną jest to, że tak naprawdę wiele zabiegów termoterapeutycznych możemy przeprowadzić samodzielnie. Swego rodzaju termoterapią są wszelkiego rodzaju przykładane w bolące miejsca ciepłe lub zimne kompresy, ciepłe kąpiele, natryski, czy też wizyty w saunach i korzystanie z kabin cieplnych.
Kiedy stosowana jest termoterapia miejscowa?
Ma ona szczególne uzasadnienie w przypadkach drobnych urazów na ciele, takich jak oparzenia, miejscowe stany zapalne lub bóle mięśni. Termoterapia miejscowa może okazać się szczególnie pomocna w leczeniu określonego urazu, w sytuacji, gdy występują przeciwwskazania do termoterapii ogólnej.
Poniżej przedstawiamy przykładowe dolegliwości, w których termoterapia miejscowa może mieć zastosowanie:
- zespół bolesnego barku,
- zapalenie torebki stawowej,
- urazy rąk,
- przykurcze występujące po oparzeniach,
- choroby zwyrodnieniowe stawów o charakterze przewlekłym,
- bóle kręgosłupa na odcinku szyjnym,
- bóle krzyża,
- przyspieszenie gojenia się ran.
Kiedy warto zastosować termoterapię ogólną?
Termoterapia ogólna od miejscowej różni się jedynie tym, że w przypadku leczenia miejscowego całą energię cieplną skierujemy na miejsce urazu, a w przypadku termoterapii ogólnej, będziemy korzystać z działania ustawionej temperatury na całe ciało.
Termoterapia ogólna może mieć zastosowanie w przypadkach takich, jak:
- choroby laryngologiczne,
- choroby ginekologiczne,
- choroby układu krążeniowego,
- choroby nerek,
- choroby pokarmowe,
- choroby urologiczne.
Jakie zabiegi są wykonywane w ramach termoterapii?
Zarysowaliśmy już w pewnym stopniu to, w jakich przypadkach stosuje się termoterapię ogólną, a kiedy miejscową. Warto teraz przekonać się, jakie zabiegi mogą mieścić się w każdym z tych rodzajów terapii.
Termoterapia miejscowa
Do termoterapii miejscowej zaliczamy takie zabiegi, jak:
- okłady żelowe,
- okłady z parafiny,
- fluidoterapia (czyli wykorzystanie ciepłego powietrza i drobinek organicznych w celu usprawnienia funkcjonowania kończyn górnych),
- okłady z fango (błota ze składnikami mineralnymi) lub parafango (błota połączonego z parafiną),
- wykorzystanie strumienia gorącego powietrza.
Termoterapia ogólna
W tym przypadku mamy do czynienia, jak się można spodziewać, z różnymi rodzajami saun i kąpieli. Mowa więc o kąpielach borowinowych, saunie suchej, parowej, czy też saunie na podczerwień. Optymalna częstotliwość korzystania z sauny powinna wynosić raz na tydzień.
Sauna charakteryzuje się podwyższoną temperaturą i wilgotnością powietrza. W zależności od tego, o jakim rodzaju sauny mówimy, maksymalny czas przebywania wynosi ok.12-15 minut. Są jednak osoby, które ze względu np. na większą wrażliwość na wysokie temperatury nie są w stanie korzystać z sauny. Czy jest na to rozwiązanie? Okazuje się, że jak najbardziej.
Indywidualna kabina cieplna – dlaczego warto się nią zainteresować?
Jednym z powodów jest możliwość dostosowania warunków panujących w kabinie do potrzeb każdego pacjenta. Udostępniane przez VitaOzon kabiny cieplne sauny umożliwiają przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej, a do tego podnoszenie temperatury odbywa się stopniowo i nie osiąga ona tak wysokich poziomów, jak te uzyskiwane zazwyczaj w klasycznych saunach.
Tutaj zaczynamy od temperatury ok. 28°C, a kończymy na 34°C. W porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami nie są to zbyt mocne wahania temperatur.
Gdzie sprawdzą się sauny ozonowe?
Poprawa wyników termoterapii to tylko jedna z korzyści, jaką może przynieść kabina cieplna. Sauny ozonowe z powodzeniem sprawdzają się również w przypadku osób regularnie uprawiających sport, a także we wspomaganiu leczenia depresji czy też w ośrodkach SPA lub salonach kosmetycznych, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury znacznie podnosi się skuteczność zabiegów oczyszczających skórę.