Terapia psychologiczna – jakie przynosi korzyści
Każdy czasami ma problemy, jedni większe niż inni. Ważne jest to czy potrafimy sobie z tym poradzić, bo jeśli zmienia się nasze zachowanie lub jeżeli my sami lub otoczenie dostrzega w nas jakieś niepokojące zmiany, to warto udać się na rozmowę ze specjalistą.
Czasami okazuje się, że to, co bierzemy za problem jest tylko czubkiem góry lodowej, objawem, który towarzyszy jakiemuś zaburzeniu.
Kiedy powinniśmy udać się na terapię
Powinniśmy udać się na terapię u psychologa, kiedy nasze życie wymyka nam się z rąk i tracimy nad nim kontrolę. Może być tak, że robimy coś wiedząc, że postępujemy źle, jednak nie potrafimy się przezwyciężyć przerwać to co robimy, niezależnie czy chodzi tutaj o krzyczenie na dzieci, kontrolowanie małżonka czy picie alkoholu. Robimy coś, a potem tego żałujemy, pojawia się też rozczarowanie samym sobą i zaczynamy się obwiniać.
W naszym życiu coraz rzadziej zauważamy radosne momenty, przestajemy się uśmiechać, odczuwać radość, bo to co się dzieje w naszym życiu nie pozwala nam się cieszyć. W momencie, gdy czujemy to wszystko i wiemy jak bardzo się pogubiliśmy, powinniśmy zgłosić się na terapię, ponieważ możemy nie poradzić sobie z szukaniem rozwiązania na własną rękę.
Jak wygląda terapia
Możemy się udać na terapię indywidualną lub grupową, tutaj jednak opiszemy terapię indywidualną. Polega ona rozmowie z terapeutą jak równy z równym, szczerej i swobodnej. Pomiędzy pacjentem a terapeutą tworzy się więź, dzięki której pojawia się możliwość leczenia. Przeciwnicy tej metody nie mogą zrozumieć w jaki sposób pacjent może otworzyć się przed obcą osobą w taki sposób, jednak prawda jest taka, że stopniowo nabiera on do psychologa coraz większego zaufania, a poza tym obcej osobie czasami łatwiej jest o czymś powiedzieć niż bliskim.
Ważne, żeby pacjent uczestniczył w terapii dobrowolnie, a jego chęć zmiany nie była w żaden sposób wymuszona. Pozytywne nastawienie, tak jak i wiara w powodzenie terapii jest właśnie tym, co jest niezbędne, ponieważ bez chęci ze strony pacjenta, psycholog nie będzie mógł pomóc tak jak wymaga tego sytuacja.
Co nam daje terapia
Poprzez rozmowy z psychologiem możemy analizować swoje życie, opowiadać o problemach i lękach. W taki sposób możemy dotrzeć do przyczyn naszego zachowania, które mogą mieć związek z dzieciństwem, traumatycznymi wydarzeniami z życia lub innymi wydarzeniami, które odcisnęły na nas swoje piętno.
Szczera rozmowa pozwala rozładować nagromadzone emocje i poukładać myśli, uspokoić się, natomiast dotarcie do przyczyny naszych problemów może nam dać nie tylko nadzieję na wyleczenie, ale także pomóc nam poradzić sobie z tym, co się kiedyś stało. Najważniejsze jest jednak to, że takie terapie uczą nas jak radzić sobie z problemami, ale także zmieniają nasze nastawienie do świata oraz do siebie.