Browse By

Czy w regulaminie podmiotu leczniczego można ograniczyć dostęp do świadczeń pacjentom, który nie stawiają się na wizyty i nie uprzedzają o rezygnacji z wizyty?

W dobie cyfryzacji i dostępu do aplikacji mobilnych umawianie się na wizyty lekarskie jest bardzo proste. Łatwość umówienia się do lekarza nie eliminuje jednak problemu długiego oczekiwania na wizytę do specjalisty. Notoryczne nieodwoływanie wizyt do lekarza jest problematyczne dla całego systemu. Czy regulamin podmiotu leczniczego może ograniczyć dostęp do wizyt dla nieodpowiedzialnych pacjentów?

Niestawienie się na wizytę lekarską z dwóch perspektyw

Wizyty u lekarza często planuje się wcześniej, ponieważ czas oczekiwania na wizytę u dobrego specjalisty jest często długi. Szybkie tempo życia, wiele obowiązków na głowie lub zapominalstwo to najczęstsze powody, które sprawiają, że pacjenci mający dostęp do świadczeń medycznych nie stawiają się na wizyty. W życiu każdego zdarzają się wyjątkowe sytuacje czy nieplanowane zdarzenia. Mimo to z przeprowadzanych sondaży i badań wynika, że nawet 90% lekarzy chce kar dla pacjentów, którzy nie przychodzą na umówioną wizytę. Sporadyczne niestawienie się na wizytę u lekarza jest problematyczne dla systemu, jako całości, ale nie tak, jak regularnie nieprzychodzenie na wizyty i ich nieodwoływanie.

Nieodwołanie wizyty u lekarza – dlaczego cierpi cały system?

  • brak ciągłości leczenia – troska o własne zdrowie wymaga, aby badania i wizyty u lekarzy odbywały się regularnie. Najlepiej, aby być pod opieką jednego specjalisty, jednak w obecnych czasach często jest to trudne do zrealizowania. Pamiętanie o wizytach, godzinach, nazwiskach lekarzy czy różnych lokalizacjach placówek ułatwiają jednak nowoczesne aplikacje, portale czy powiadomienia, dzięki którym pacjenci mogą monitorować wizyty na bieżąco;
  • odebranie możliwości wizyty u lekarza innym pacjentom – wizytę u lekarza, która z różnych przyczyn nie może się odbyć o umówionej porze konkretnego dnia można odwołać. Dzięki temu inni pacjenci mogą skorzystać z wolnego terminu i umówić się na wizytę w ostatnim momencie. Odebranie możliwości umówienia się na wizytę innym pacjentom to zachowanie, którego nie pochwalają ani inni pacjenci, ani lekarze.
  • zmarnowany czas lekarza – nieprzychodzenie i nie odwoływanie wizyt przez pacjentów sprawia, że coraz częściej mówi się o karach dla pacjentów, którzy umawiają się na wizytę, ale jej nie odwołują i nie przychodzą. Lekarz pełni służbę społeczną, a jego czas pracy, wiedza i umiejętności są bardzo cenne;
  • wydłużenie kolejek – resort zdrowia alarmuje, że z powodu winy pacjentów nie odbywa się nawet co piąta wizyta u lekarzy. Między innymi z tego powodu dochodzi do zjawiska, jakim jest stale rosnąca kolejka pacjentów, którzy czekają na wizytę nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Prawnik dla lekarza

Brak wizyty a regulamin

Regulaminy placówek medycznych świadczących usługi medyczne dla pacjentów mogą uwzględnić zapisy, które ograniczą nieodpowiedzialnym pacjentom umawianie się na wizyty. Ograniczenie dostępu do świadczeń pacjentom, którzy nagminnie nie stawiają się na wizyty i nie uprzedzają o rezygnacji z wizyty, ma na celu ograniczenie problemu, jakim jest nieprzychodzenie na wizyty i brak poczucia, że takie zachowanie jest akceptowane. W regulaminie podmiotu leczniczego można uwzględnić dowolne zapisy, które za niestawienie się na wizyty lub za nieodwołanie wizyty będą pociągać pacjentów do odpowiedzialności. Mogą to być zasady, które będą dopuszczać jedną, dwie lub trzy nieobecności na wizytach czy blokadę możliwości rezerwacji wizyty, co ograniczy wybranym pacjentom możliwości korzystania z określonych świadczeń medycznych.

Ograniczenie dostępu do lekarzy a regulamin

Kara za nieodwołanie wizyty u lekarza to sposób na nieodwołanie wizyty przez pacjenta. Kary można uwzględnić w regulaminie, ale konieczne jest, aby zapisy i ich zasadność  skonsultować z osobą, która wie, jak powinny wyglądać regulaminy podmiotu leczniczego. Forma i treść regulaminu może się zmieniać, a doświadczony prawnik dla lekarza doskonale poradzi sobie ze stworzeniem przepisów placówki medycznej w taki sposób, aby pacjenci, ale także pracownicy placówki byli usatysfakcjonowani.