Terapia Biofeedback – na czym polega?
Terapia Biofeedback bazuje na obrazowaniu czynności bioelektrycznej mózgu człowieku. Przeprowadza się ją podczas wykonywania prostych, nieskomplikowanych zadań, co w konsekwencji umożliwia świadome wpływanie na pracę mózgu.
Wymusza również utrzymanie koncentracji na wysokim poziomie. Tego rodzaju terapia nazywana jest też metodą neurorehabilitacji, a wykorzystuje się ją między innymi przy:
- ADHD,
- dziecięcym porażeniu mózgowym,
- w trakcie leczenia uzależnień.
Nie od dziś wiadomo przecież, że problemy ze skupieniem, koncentracją czy nadpobudliwością mają swoje źródło w obszarze fal mózgowych.
Jakby tego było mało, duże korzyści z terapii Biofeedback odnoszą też osoby całkiem zdrowe. Stosują ją na przykład sportowcy podczas swoich programów treningowych.
Co daje terapia Biofeedback?
Mózg każdego człowieka, to ciągła czynność bioelektryczna. Nawet wtedy, kiedy śpimy, między komórkami nerwowymi przepływają impulsy o niskim napięciu. Dzięki specjalnej aparaturze można je zarejestrować. Ich częstotliwość zależy nie tylko od pobudzenia układu nerwowego, ale również poziomu koncentracji.
Zupełnie inny zapis można zarejestrować wtedy, gdy człowiek śpi, a inny wówczas gdy wykonuje jakąś twórczą pracę. W trakcie pierwszej czynności mamy do czynienia z falami alfa. Wiążą się one z odprężeniem i relaksem.
W trakcie drugiej czynności mamy natomiast do czynienia z falami beta. Zakładając specjalne elektrody na głowę można dokonać zapisu tych fal. Stosowanie takiego sprzętu jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Przy opisywanej metodzie, tuż po zamontowaniu aparatury – pacjent siada przed monitorem i świadomie zmienia natężenie konkretnych pasm fal mózgowych.
Dzięki terapii Biofeedback i regularnym treningom usprawnia się znacząco funkcje poznawcze danego pacjenta i jego zdolność koncentracji. Właśnie dlatego metoda ta jest tak ważna podczas leczenia pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Jako, że doszło u nich do uszkodzenia poszczególnych komórek układu nerwowego, stosowanie tej metody sprzyja pracy neuronów. Tkanka nerwowa jest bowiem plastyczna, ma zdolność do wytwarzania coraz to nowych połączeń i tak zwanych obwodów zastępczych. Poza tym, metoda ta jest skuteczna podczas relaksacji. Sprzyja również zmniejszaniu napięcia emocjonalnego.
W dużym skrócie – Biofeedback pomaga kontrolować pracę mózgu. Trening tego rodzaju:
- wspiera koncentrację,
- zwiększa kreatywność,
- pomaga zapanować nad emocjami,
- przyspiesza procesy myślowe.
Poza tym, terapia wpływa również na poprawę jakości snu, usprawnia pamięć i wprowadza w stan głębokiego relaksu. Dzięki niej usprawnia się również motoryka całego ciała. Metoda ta z dużym powodzeniem stosowana jest w leczeniu dysleksji, dysgrafii i dysortografii.
Terapia Biofeedback, to wciąż metoda innowacyjna
W Polsce metoda Biofeedback nie należy do metod refundowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej skuteczność, przebieg oraz ewentualne korzyści są zresztą mało znane i dość słabo opisane w literaturze medycznej.
Nic więc dziwnego, że dostępność zabiegów tego rodzaju jest bardzo ograniczona. W krajowych warunkach nie jest to metoda powszechna. Oferują ją nieliczne gabinety i kliniki. We Wrocławiu możemy zapisać się na nią w najdłużej działającej w mieście placówce tego typu, a dokładnie w Przychodni Lekarsko Psychologicznej PERSONA.
W terapii Biofeedback czas każdej pojedynczej sesji treningowej zależeć powinien od wieku pacjenta i jego zdolności psychoruchowych. Nie bez znaczenia pozostaje również stan emocjonalny. Zazwyczaj jednak jedna sesja mieści się w granicach kilku minut, całe spotkanie trwa natomiast od pół godziny do 45 minut.