Browse By

Taras czy balkon? Co wybrać do swojego domu?

Zarówno balkon, jak i taras, tworzą przestrzeń łączącą wnętrze domu z podwórkiem czy ogrodem. Nie są jednak tym samym i terminy te nie powinny być stosowane zamiennie. Co sprawia, że są one wyjątkowe i które rozwiązanie wybrać do swojego domu?

Czym jest taras?

Termin „taras” pochodzi z łaciny, gdzie oznacza ziemię. Wskazuje to na fakt, że taras jest zbudowany na podniesionym planie. W zasadzie to podniesiona powierzchnia mieszkalna, często na szczycie budynku. Może być też przestrzenią przed domem na wysokości ziemi. Wtedy często znajduje się przy wejściu do domu.
Nowoczesne tarasy mogą służyć do różnych celów. Często są to otwarte ogrody coraz bardziej popularne w miastach. Posiadanie pięknego ogrodu w ruchliwym centrum jest bardzo odświeżające i tworzy wyjątkową przestrzeń do relaksu. Na tarasie możemy też zainstalować jacuzzi, a nawet basen. Taras przed domem to często przestrzeń, która może latem służyć za jadalnię. Znajdziemy tam komfortowe fotele, a nawet miejsce na grilla.
Nie we wszystkich budynkach możemy mieć taras na dachu. Najwyższe piętra często są zamkniętą przestrzenią. Wiele projektów uniemożliwia stworzenie takiego miejsca. Łatwiej jest zaprojektować taras przy wejściu do domu na poziomie ziemi.

taras

Wady i zalety balkonów

Termin „balkon” również pochodzi z łaciny i oznacza duże okno. Obecnie to podwyższona platforma rozciągnięta wzdłuż ścian budynku. Może być dołączony do dowolnego pomieszczenia w domu. Może też łączyć kilka pokoi.
Zwykle balkony są niewielkie i z tego powodu nie są tak wszechstronne jak tarasy. Jednak nawet najmniejszy balkon może sprawić, że dane pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej otwarte.
Balkony używane są jako przedłużenie wewnętrznej przestrzeni mieszkalnej. Możliwe jest nawet usunięcie ściany dzielącej pokój i balkon, ale w naszym klimacie oznacza to, że musimy zabudować go, np. szybami. Wiele osób przekształca swoje balkony w mały ogród. Możemy tam trzymać rośliny doniczkowe, kwiaty i zioła. Zazwyczaj nawet w najmniejszej przestrzeni zmieści się krzesło lub fotel, na którym będziemy mogli odpocząć. To piękny dodatek do mieszkania i świetne miejsce do relaksu. Zdarza się, że balkon pełni wiele funkcji praktycznych. Często to tam trzymany jest rower. Do balustrady możemy przymocować suszarkę i tam suszyć pranie. Wykorzystywany jest też do wietrzenia pościeli.

Taras czy balkon – co wybrać?

Główną różnicą pomiędzy tarasem a balkonem jest rozmiar. Zazwyczaj tarasy są znacznie większe niż balkony, zwłaszcza współcześnie. Wielkość zawsze też wyznacza funkcjonalność. Ciężko na małym balkonie zorganizować grilla dla przyjaciół czy traktować go jako pełnoprawną jadalnie w słoneczne dni. Taras zdecydowanie daje nam taką możliwość.
Taras jest zazwyczaj całkowicie otwartą przestrzenią i może mieć osobne wejście. Balkony zawsze opierają się o nasze ściany i aby na nie wyjść musimy przejść przez jakiś pokój.
Ciężko jednoznacznie podjąć decyzję czy w naszym domu lepiej sprawdzi się taras, czy balkon. Jeżeli dysponujemy dużym budżetem i odpowiednią przestrzenią to na pewno balkon przy naszej sypialni i taras przed naszym domem będą idealnym rozwiązaniem. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, warto mieć przynajmniej jedną z tych struktur. Pozwoli nam to na bliższy kontakt z naturą i będzie świetnym miejscem do odpoczynku. Będzie to nasza ulubiona przestrzeń zwłaszcza w słoneczne, letnie dni. Realizację drewnianego tarasu możemy zlecić profesjonalnej firmie Termo Floor.