Stopy i bioderka dziecka – jak dbać o ich prawidłowy rozwój?
Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, które spędza sen z powiek wielu młodych rodziców. Problemy z bioderkami u małych pacjentów to powszechna wada, której można zapobiegać i leczyć. Co warto wiedzieć o prawidłowym rozwoju dziecka, a w szczególności o problemach ze stópkami oraz bioderkami? W jaki sposób wdrożyć problematykę i jakie badania należy regularnie wykonywać?
Wizyta u ortopedy zaliczana jest do jednych z obowiązkowych wizyt, jakie rodzice powinni odbyć ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Niemowlęta rosną bardzo szybko, a ich kości są na tyle plastyczne, że może dochodzić do deformacji. Ortopeda w trakcie takiej wizyty ocenia, czy w przypadku rozwoju bioderek i stóp, wszystkie procesy zachodzą prawidłowo, czy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Skąd dokładnie biorą się problemy ze stopami i bioderkami u małych dzieci? Jaki wpływ mają one na prawidłowy rozwój małych pacjentów?
Prawidłowy rozwój stóp i bioderek u dziecka
Rozwój u małych dzieci następuje bardzo szybko, dlatego rodzice powinni dokładnie obserwować i kontrolować jego postęp. Ma to szczególne znacznie w przypadku stóp oraz bioder u niemowląt i nieco starszych dzieci, które zaczynają już stawiać pierwsze kroki.
Po narodzinach dziecka stopy są skierowane do siebie. Supinacja, bo tak fachowo nazywa się ich ustawienie, jest procesem naturalnym i z biegiem czasu ustępuje. Dzieci z odpowiednio ukształtowanymi stopami mają możliwość rozpoczęcia nauki chodu. Dlatego też tak istotne jest skonsultować wyglądu małych stópek z odpowiednim specjalistą, gdyż może się okazać, że supinacja nie ustępuje samoistnie.
Jednak to problemy z rozwojem bioderek u dziecka mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dysplazja stawu biodrowego u maluszków to poważna wada postawy, którą należy korygować już w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyleczenie.
Dlaczego u dzieci występuje problem z rozwojem bioderek i stóp?
Rodzice nierzadko zastanawiają się dlaczego u małych dzieci tak często wynikają problemy z prawidłowym rozwojem stópek i bioderek. W praktyce wynika to przede wszystkim z tego, że dziecko rodzi się z niewykształconymi bioderkami, które dopiero z czasem nabierają odpowiednich kształtów. Naturalne ruchy kopania i ogólnie poruszania nóżkami sprawiają, że wykształca się odpowiednia pozycja bioderek, co w przyszłości pozwoli dziecku na swobodne poruszanie się.
W pierwszych miesiącach życia nóżki u dziecka są zgięte w stawach i rozstawione na boki. Taka pozycja jest odpowiednia i pozytywnie wpływa na rozwój stawu biodrowego. Ustawienie stóp w innej pozycji prowadzi do zaburzeń w rozwoju kości, co powoduje uszkodzenie struktur mających na celu odpowiednie ukształtowanie się stawu.
Nie można zapomnieć, że w przypadku noworodków stawy biodrowe są niewykształcone, a kości bardzo plastyczne. Pierwsze miesiące po narodzinach mają zatem ogromne znaczenie w zapobieganiu deformacji oraz powstawaniu wad postawy.
Kontrola i profilaktyka rozwoju postawy u dziecka
Jednym z najczęściej występujących schorzeń u dzieci jest dysplazja stawu biodrowego. Najczęściej jest ona jednostronna i dotyka tylko jednego bioderka, ale zdarza się, że niektóre dzieci zmagają się z dysplazją obu stron. Dysplazja to nic innego jak wada postawy ciała, która będzie utrudniała naukę chodzenia i samo poruszanie się. Dlatego też w przypadku bioderek i stópek u niemowlaków konieczna jest profilaktyka.
Rodzice powinni pamiętać o tym, aby w pierwszych tygodniach życia dziecka wybrać się na wizytę do ortopedy, aby dokładnie obejrzał on dziecko i zbadał. Później również konieczna może być wizyta u ortopedy dziecięcego, aby kontrolować prawidłowy rozwój stawów biodrowych.
Badania wykonywane na początkowym etapie życia obejmują przede wszystkim wykonanie USG bioderek. Takie badanie pozwala na zweryfikowanie postępu kształtowania się bioderek i weryfikację czy następuje ona prawidłowo.
Badanie ultrasonograficzne można wykonać w każdym mieście. USG bioderek w Gdańsku przeprowadzają osoby specjalizujące się w leczeniu dysplazji stawu biodrowego oraz wad rozwoju stópek u małych dzieci, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie terapii oraz rehabilitacji mającej na celu zlikwidowanie problemu.