Browse By

Komu zaufać podczas rozliczania PITów 2015?

Zbliża się termin rozliczenia podatkowego. Do końca kwietnia, każda osoba, która podjęła jakąkolwiek udokumentowaną pracę i był odprowadzany od niej podatek musi rozliczyć się z fiskusem i przedstawić swoje wszelkie przychody.

PIT od pewnego czasu pozwala wszystkim na przekazanie jednego % ze swoich podatków (bez straty dla podatnika) na dowolny cel dobroczynny. Może to być na przykład organizacja charytatywna, fundacja czy specjalnie założone konto na leczenie wyjątkowo chorych lub potrzebujących osób. PIT rozliczany może być samodzielne lub np. ze współmałżonkiem. Jego wypełnienie może zlecić obcym osobom, niekoniecznie musimy robić to sami. Taka usługa kosztuje, lecz mamy pewność, że wszystkie niezbędne rubryki zostaną obliczone dobrze, nie zostanie pominięta żadna złotówka. Dodatkowo nie musimy przeznaczyć na to czasu, dla niektórych osób PIT to prawdziwa droga przez mękę, zwłaszcza jeśli ich przychody miały wiele źródeł.

♦♦♦

Jeśli prowadzimy działalność i musimy rozliczyć nie tylko firmę ale także siebie warto skorzystać z usług biur rachunkowych. Zatrudnieni tam specjaliści z pewnością sprawniej ogarną wszystkie cyferki, których prawidłowe obliczenie i wpisanie do pustych przestrzeni jest obowiązkowe, jeśli nie chcemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami, jakimi może być spotkanie z przedstawicielem Urzędu Skarbowego, który bez ogródek oświadczy nam, że zalegamy państwu kilkaset bądź nawet kilka tysięcy złotych. Prawidłowe obliczenia są zatem istotne. Biuro rachunkowe rozlicza PITy za stosunkowe niewielkie pieniądze. W zależności od miasta koszt ten wahać może się od 20 do 40 złotych. Są to zatem relatywnie niskie pieniądze biorąc pod uwagę konieczność poświęcenia czasu.