Browse By

Renifery – jak je oswoić i wytrenować?

Najlepszy wiek do hodowli i trenowania renifera to rok. Renifer już nie jest małym cielaczkiem, więc da się go jeszcze nauczyć wielu rzeczy. Zbyt dorosły renifer nie będzie chętny na jakąkolwiek naukę. Oswojenie zatem renifer wymaga wielkiej cierpliwości i zapału do hodowli tych zwierząt. Żeby założyć chów reniferów, należy posiadać ogromną wiedzę na ich temat. Musimy również mieć wrodzone zamiłowanie do tych stworzeń. Z takim podejściem znacznie łatwiej będzie nam się pracować ze zwierzętami i oswojenie i wytrenowanie renifera nie będzie dla nas aż tak trudnym zadaniem. Renifery z natury są bardzo płochliwe i nieufne, więc szkolenie takiego zwierzęcia zajmuje zwykle bardzo długi czas. Samo przekonanie renifera do siebie trwa około dwóch miesięcy. Dopiero po takim czasie renifer pozwala nam na bliskość. Ważne w trakcie hodowli reniferów jest spacerowanie. Należy pamiętać o tym, że renifery bywają ‘’humorzaste’’ i bardzo łatwo je zniechęcić do nauki.

Na czym należy skupić się najbardziej?

hodowla reniferówPodstawową wiedzą na temat hodowli reniferów jest to, że ich hodowla nie należy ani do trudnych, ani do zbyt kosztownych. Renifery, dzięki naturalnej grubej i gęstej sierści mogą przebywać całe dnie i noce na zewnątrz, ponieważ są one przyzwyczajone do zimnych, ekstremalnych temperatur. Nie potrzebują zatem żadnej stajni. Zwierzętom tym należy zapewnić odpowiedni obszar do przebywania. Renifery potrzebują zwykle dużych przestrzeni, żeby mogły się wybiegać. Jednak trzeba pamiętać o tym, że obszar ten nie powinien być znów zbyt duży. Renifery są dość uparte i trudno je schwytać w momencie euforii. W Polsce na przykład ulubiony przysmak reniferów – czyli chrobotek reniferowy – jest pod ochroną. Trzeba zatem sprowadzać specjalną karmę dla reniferów produkowaną w Finlandii. Renifery są roślinożerne, więc nie pogardzą rosnącą trawą czy różnymi roślinami. Renifery jedzą również liście z drzew. Bardzo ważne jest podejście trenera. Musi być on bardzo cierpliwy i łagodny, ponieważ renifery należą do zwierząt półdzikich. Renifery są bardzo inteligentnymi stworzeniami i mają różne usposobienia.

Gdzie i kto może założyć hodowlę reniferów?

Hodowla reniferów jest bardzo rzadko spotykana, zwłaszcza w krajach, których klimat znacznie różni się od naturalnego klimatu dla reniferów. W Polsce istnieje zaledwie parę farm, na których hoduje się renifery. Hodowlę taką może założyć osoba na tyle kompetentna i umiejąca zająć się należycie reniferami. Są to zwierzęta półdzikie, nawet jeśli zostaną oswojone i wytrenowane. Reniferom najbardziej odpowiada oczywiście ich ojczysty klimat, czyli sroga zima, lecz nie ma przeciwwskazań, aby były one sprowadzane do innych krajów. Zwierzęta te po wyhodowaniu mogą pełnić funkcję reprezentacyjną, turystyczną i rozrywkową. Renifery są znane głównie z tego, że ciągną za sobą sanie św. Mikołaja. Zatem okres Bożonarodzeniowy jest dla nich czasem pokazania się.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hodowli Reniferów.