Browse By

Przegląd popularnych akcesoriów snowboardowych

Dobry snowboardzista przygotowany jest na każdą, nawet najmniej spodziewaną sytuację na stoku. Konieczność ponownego nasmarowania lub naostrzenia deski? Odkręcające się śrubki? Śnieg wiejący prosto w twarz? Z odpowiednimi akcesoriami i wyposażeniem snowboardowym nic nie powinno być dla snowboardzisty większym zaskoczeniem. Jakie akcesoria warto włączyć do swojego ekwipunku na wyjazd i o czym pamiętać przygotowując się do kolejnego sezonu na stoku?

Popularne akcesoria dla snowboardzistów

Właściwie przygotowane wyposażenie snowboardzisty to nie tylko deska, buty i ciepła odzież sportowa, ale też cały szereg dodatkowych akcesoriów i gadżetów, dzięki którym jazda stanie się bezpieczniejsza i wygodniejsza bez względu na umiejętności snowboardzisty, warunki panujące na stoku czy nieprzewidziane sytuacje losowe. Marki, które specjalizują się w przygotowywaniu akcesoriów dla snowboardzistów doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb częstych bywalców stoków, dlatego też zarówno kaski i ochraniacze jak i smary czy ostrzałki do deski zawsze charakteryzują się tu pełną funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Do podstawowego ekwipunku snowboardowego warto włączyć przede wszystkim akcesoria zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa na stoku, a więc dobrze dopasowany kask, ochraniacze odpowiednich partii ciała i wygodne gogle, które ochronią oczy nie tylko przed śniegiem i wiatrem, ale też odbijającymi się od śniegu, oślepiającymi promieniami słonecznymi. Niezwykle użyteczne mogą okazać się też wszelkiego rodzaju podkładki antypoślizgowe, smary, ostrzałki, i miniaturowe zestawy serwisowe, które pozwolą przywrócić deskę do pełnej sprawności pomiędzy kolejnymi zjazdami.

Dobra odzież snowboardowa to podstawa komfortu na stoku.

Pełne bezpieczeństwo na stoku – jak dobrać akcesoria snowboardowe?

Podstawową zasadą jaką należy kierować się podczas wyboru akcesoriów snowboardowych jest ich funkcjonalność. Choć jazda bez kasku czy ochraniaczy może być pozornie wygodniejsza, w praktyce nie warto rezygnować z nich ze względu na własne bezpieczeństwo i zdrowie. Nawet najbardziej doświadczonemu snowboardziście może przytrafić się niespodziewany upadek, a śnieg, choć miękki, wcale nie amortyzuje przewrotek całkowicie. Przy wyborze kasku warto zwrócić więc uwagę na jego konstrukcję – dobre kaski snowboardowe przypominają typową konstrukcję orzeszka, z dodatkowo przedłużoną częścią potyliczną dla lepszego zabezpieczenia tylnych partii głowy oraz zasłonami na uszy, które ochronią je przed wiatrem i mrozem. Dużą popularnością cieszą się tu kaski Quicksilver i Roxy, które poza pełną funkcjonalnością charakteryzują się też naprawdę ciekawym i stylowym designem. Ważne, by kask nie przeszkadzał też w swobodnym założeniu gogli snowboardowych. Te warto dobierać pod kątem ochrony przeciwsłonecznej, pamiętając jednocześnie o tym że dobre gogle snowboardowe nie powinny uciskać, parować (zmniejszając widoczność) czy łatwo zarysowywać się przy intensywniejszym wietrze czy upadku na śnieg.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego snowboardzisty powinny być też odpowiednio dopasowane ochraniacze kolan, nadgarstków, kości ogonowej, bioder oraz całego kręgosłupa. Nie wszystkie będą oczywiście konieczne dla początkujących snowboardzistów. Generalna zasada, jaką można się tu kierować to zabezpieczanie się odpowiednio do stopnia skomplikowania jazdy – im trudniejszy stok i większe ryzyko przy akrobacjach, tym lepsze i wytrzymalsze ochraniacze najważniejszych części ciała.

Zadbaj o deskę na stoku

Każdy snowboardzista pamięta z pewnością o odpowiednim przygotowaniu deski do sezonu – o konieczności smarowania czy naostrzenia krawędzi nie trzeba przypominać nawet początkującym fanom deski. Warto jednak pamiętać, że problemy mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, gdzie dostęp do sprzętu konserwacyjnego będzie mocno ograniczony. To właśnie w takich sytuacjach przydadzą się małe zestawy serwisowe i podróżne akcesoria, dzięki którym przygotowanie deski do ponownej jazdy będzie możliwe nawet na stoku. W sklepach ze sprzętem snowboardowym można dziś z powodzeniem odnaleźć cały szereg smarów, ostrzałek, kluczy i śrubokrętów czy nawet pełne podręczne zestawy serwisowe, które z powodzeniem zmieszczą się w małym plecaku. Do tego ostatniego warto wrzucić też zamek szyfrowy, który uchroni deskę przed kradzieżą gdy konieczne okażę się zostawienie jej bez opieki.

Przygotowując się do sezonu snowboardowego warto sprawdzić własne zaopatrzenie i uzupełnić je o najważniejsze akcesoria, dzięki którym jazda stanie się bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Każdy, nawet najbardziej doświadczony snowboardzista musi liczyć się z niespodziankami na stoku – tylko dobrze przygotowany będzie w stanie przezwyciężyć je bez większego problemu!