Browse By

Projekty architektoniczne to nie tylko domy mieszkalne

Wielu osobom wydaje się, że praca architekta polega na tworzeniu domów. Jednak nic bardziej mylnego. Architekci doskonale spisują się podczas tworzenia lokali użytkowych. Zatrudnienie ich do stworzenia funkcjonalnego lokalu przeznaczonego do użytku publicznego, może skutkować powodzeniem interesu. Dlaczego? Zastanówmy się wspólnie.

Koncepcja

Posiadając pomysł na biznes — na przykład na restaurację lub interesujący sklep, załóżmy odzieżowy — możemy podzielić się swoją koncepcją z architektem. Studio architektoniczne bardzo często czeka na takie pomysły konceptualne. Tworzenie lokalu użytkowego to doskonały moment, by wykazać się w swoim fachu. Niestety na fali sklepów sieciowych i galerii handlowych — wiele placówek zajmujących się sprzedażą produktów odeszło od konceptualności.

Jednak nowoczesne projekty udowadniają, że wciąż posiadanie pomysłu na wnętrze sklepu pozwoli nam osiągnąć sukces. Dobrym przykładem jest pewien streetwearowy sklep w Katowicach, który przyciągnął rzeszę klientów nie tylko pomysłem na asortyment, ale też zmyślnym przygotowaniem wnętrza, które odwołuje się do motywów postindustrialnych. To właśnie tę koncepcję doceniła cała rzesza klientów sklepu.

restaurant

Restauracja — dlaczego nie z pomysłem?

Oprócz sklepów —wiele restauracji, również w Polsce, może poszczycić się nienagannymi, przemyślanymi wnętrzami. W ubiegłym roku jedna z polskich kawiarni wygrała międzynarodowy, prestiżowy konkurs na wnętrze. Pozornie małe pomieszczenie zostało zamienione w lokal rodem z filmu Wesa Andersona, a wykorzystane lustra i materiały powiększyły optycznie przestrzenie, by stworzyć przyjemną elegancką kawiarnię. Otwierając swój lokal gastronomiczny — powinniśmy zwrócić się do studia architektonicznego, które przemyśli dla nas najlepszą opcję i wdroży rozwiązania, które nie tylko usprawnią naszą pracę, ale też zachwycą klientów.

Szkoły i przedszkola

Wiele szkół w Polsce to stare budynki, które przechodziły jedynie nieznaczne remonty, opierające się głównie na odświeżaniu ścian. Jeśli mamy w planach stworzenie nowej placówki oświatowej — warto zwrócić się do  biura architektonicznego, które przygotuje plany budynku z myślą o potrzebach nauczycieli i uczniów. Współczesne podejście do nowoczesnych modeli nauczania oraz sporządzenie przestrzeni w taki sposób, by sprzyjała rozwojowi, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto więc zastanowić się nad stworzeniem innowacyjnego projektu, zamiast odtwarzać błędne schematy.

Dworcedworzec

Bardzo duża część dworców w Polsce, to miejsca, które zostały wybudowane wiele lat temu i niestety przestały spełniać swoje funkcję już dawno temu. Dlatego architekci zajmują się także tworzeniem tego typu budowli. Do studia architektonicznego zgłaszają się także inwestorzy planujący węzły komunikacyjne. Na przykład galerie handlowe połączone z dworcami autobusowymi. Nowoczesne spojrzenie na taką przestrzeń, z punktu widzenia funkcjonalności oraz praktyczności pozwoli na zaprojektowanie przestrzeni intuicyjnej, spełniającej nie tylko podstawową funkcję.

Projekt architektoniczny — założenia

Założeniem projektów architektonicznych jest przygotowanie przestrzeni, w taki sposób by była estetyczna, dopasowana do otaczających budynek budowli oraz funkcjonalna. Dlatego też sporządzanie projektów architektonicznych nie kończy się na domach mieszkalnych. Projektowanie budynków to szeroka gałąź, którą zajmują się rzesze wykształconych osób, chcących uatrakcyjnić przestrzeń. Stąd projektowaniu nie podlegają jedynie domy jednorodzinne, ale całe części aglomeracji. Publiczne budynki, takie jak szkoły, sklepy, restauracje, kawiarnie — cechuje przede wszystkim to,  że są odwiedzane przez dużą liczbę różnych osób o różnorakich potrzebach. Spełnienie tych potrzeb jest sztuką przewidywania.projekt

Dlatego bardzo ważne jest, żeby lokale użytkowe zostały przeanalizowane i zaprojektowane przez doświadczonych architektów. Dzięki świadomości wielu przeszkód oraz możliwości, które daje nam projekt architektoniczny — jesteśmy w stanie przygotować przestrzeń spełniającą oczekiwania zarówno osób niepełnosprawnych, jak i innych o specjalnych potrzebach.Dodatkowo architekci mają świadomość tego, jakie elementy w budynku zużywają się szybko, dlatego też już w projekcie dobiorą takie materiały, które cechują się najwyższą wytrzymałością.

Zastosowanie takich prognoz zapewni budynkowi pewną trwałość oraz ponadczasowość. Lokale projektowane przez architektów bardzo często charakteryzuje znaczne dawka smaku — znajomość stylów i ich umiejętne łączenie pozwoli na pozyskanie imponującego rezultatu, którego smak może zostać doceniony w wielu konkursach. Oprócz samych konkursów — lokal projektowany przez architekta z pewnością docenią jego odbiorcy — czyli klienci firmy.

Projektowaniem budynków i doradzaniem w kwestii zagospodarowania wnętrz zajmuje się zespół architektów Ignarte.