Browse By

Podstawowe wyposażenie domowego warsztatu

W każdym domu przyda się zestaw podstawowych narzędzi takich jak śrubokręt, młotek, kombinerki, zwijana miarka, zestaw imbusów lub kluczy płaskich. Są to narzędzia, które przydają się bardzo często i można je uznać za niezbędne wyposażenie każdego domu.

W sytuacji, gdy lubimy majsterkować, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie swojego własnego, domowego warsztatu. Taki warsztat pozwoli nam wykonać wszelkie niezbędne naprawy, ale także będzie miejscem, w którym będziemy mogli oddać się swojemu hobby, jakim jest majsterkowanie. Pomieszczenie przeznaczone do tego celu nie musi być duże, ważne, aby było odpowiednio zagospodarowane oraz wyposażone.

Wyposażenie warsztatu domowego

Domowy warsztat to najważniejsze miejsce, dla każdego domowego majsterkowicza. Przestrzeń warsztatowa powinna być tak zorganizowana, aby zagospodarować każdą nawet najmniejszą przestrzeń w odpowiedni sposób. Warsztaty domowe najczęściej nie są zbyt duże lub znajdują się w garażu, dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiednio je zaplanować, tak aby były funkcjonalne i zapewniały komfort i bezpieczeństwo podczas pracy.

Śrubokręty są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domowego warsztatu. Śruby występują w różnych rodzajach i rozmiarach, dlatego nie wystarczy mieć jednego śrubokrętu, a trzeba mieć ich kilka. Należy zaopatrzyć się w różnej wielkości śrubokręty płaskie i krzyżakowe. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu śrubokrętów, który zawiera śrubokręty w różnych rozmiarach i różnym typie. Młotek jest kolejnym bardzo ważnym narzędziem w domowym warsztacie. Warto zakupić młotek ciesielski, który różni się od ślusarskiego tym, że posiada z jednej strony odpowiednio wyprofilowane wcięcie umożliwiające wyrywanie wbitych gwoździ. Kombinerki są najbardziej uniwersalnym narzędziem, które również powinno się znaleźć na wyposażeniu domowego warsztatu. Kombinerki przydadzą się w pracach elektrycznych, pomogą w usunięciu krzywo wbitego gwoździa, a także pozwolą zacisnąć lub zagiąć medalowe elementy. 

narzędzia warsztatowe

Nie zapomnij o miarce, poziomicy i kluczu francuskim!

Miarka zwijana to bardzo ważny element domowego warsztatu, który może przydać się w bardzo wielu sytuacjach. Pozwoli wyznaczyć odległość lub sprawdzić wymiary przedmiotów. Miarki zwijane występują w wielu różnych długościach, dlatego każdy może znaleźć miarkę odpowiednią do swoich potrzeb.  Klucz francuski jest mniej popularnym narzędziem,  jednak nie mniej ważnym. Przydaje się on podczas prac hydraulicznych takich jak odpowietrzenie grzejnika, wymiana uszczelek w kranie lub wężu prysznicowym, a także wielu innych sytuacjach. Poziomica to również bardzo przydatny element warsztatowego wyposażenia. Pozwala wypoziomować takie elementy wyposażenia jak obraz, półka, lodówka, pralka i wiele innych. Poziomica do domowych zastosowań powinna mieć długość przynajmniej 50 cm. 

Piła to narzędzie niezbędne dla osób posiadających ogród, ale także dla domowych majsterkowiczów. Warto zaopatrzyć się w piłę do drewna oraz piłę ramową z wymiennymi brzeszczotami do metalu. Elektronarzędzia takie jak wkrętarka, wiertarka lub lutownica również będą przydatnym elementem domowego warsztatu. Wkrętarka to bardzo przydatne urządzenie, które pozwoli przyspieszyć pracę np. podczas montażu mebli. Wiertarka z udarem będzie niezbędnym urządzeniem w sytuacji, gdy musimy wywiercić dziurę w betonie lub cegle. Natomiast lutownica przyda się w bardziej zaawansowanych pracach elektrycznych.

Każdy domowy warsztat powinien posiadać narzędzia, które umożliwią majsterkowanie oraz wykonanie podstawowych napraw w domu. Warto inwestować zawsze w dobrej jakości produkty i akcesoria. Dzięki temu uzyskami zestaw narzędzi warsztatowych, który nigdy nas nie zawiedzie i posłuży nam przez wiele lat.