Browse By

Czym różni się projekt od wizualizacji?

W trakcie projektowania budynku ważny jest wstępny etap prac, jak i ten końcowy. Nie da się któregoś z nich pominąć. Przydatne okaże się podejście holistyczne. Prócz projektu koncepcyjnego, na którym architekci bazują, niezbędna jest możliwość wyobrażenia sobie projektu w rzeczywistości. Nie każdy ma tak rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, by doskonale wszystko sobie zobrazować. Z pomocą przychodzi wizualizacja budynku. Dlaczego może okazać się ważnym elementem?

Od projektu do wykonawstwa

Tworzenie projektu składa się z kilku etapów. Projekt na wstępnym etapie prac jest koncepcją, która stanowi bazę do dalszych prac dla architekta i innych podwykonawców. Projekt właściwy istnieje już w formie bardziej skonkretyzowanych działań, umieszczonych w programie do projektowania. Z czasem przedstawia coraz więcej szczegółów oraz komponentów. Wstępną dokumentację rozszerza się o projekt budowlany, w którym znajdują się już bardziej konkretne dane dotyczące kwestii technicznych oraz materiałów, jakie mają być użyte. Pełną, szczegółową wizję przedstawia tak zwany projekt budowlano-wykonawczy.

Projekt jest więc dokładnym planem, na który składa się szczegółowy wywiad klienta, jego preferencje i zamierzenia oraz takie elementy jak: inwentaryzacja czy legenda. W kompleksowy sposób przedstawia wszelkie wskazówki dla każdego z wykonawców. Nie da się ukryć, że bez starannie przygotowanego projektu niemożliwe jest przeprowadzenie jakichkolwiek prac.

Projekt właściwy

Projektem zajmuje się tylko architekt. Odpowiada on za jego funkcjonalność, ergonomię i estetykę. Potrzebna jest do tego wiedza specjalistyczna i techniczna, która pozwoli na stworzenie koncepcji takiego budynku, który będzie odzwierciedleniem planu inwestora, jak i przydatnym komponentem w przestrzeni publicznej. Wszystko musi być dopracowane – zaprojektowany budynek ma być w końcu nie tylko dobrą inwestycją dla danej firmy, ale ma być także przyjazny dla ludzi, którzy będą w nim przebywać.

Idea architekta obejmuje rysunki techniczne i dokumentację w tym:

  • zagospodarowanie terenu,
  • wyposażenie budynku,
  • komfort użytkowników oraz ich potrzeby.

W projekcie umieszcza się kształt i wielkość budynku lub wnętrz i tworzy się podział pomieszczeń. Zawiera on informacje na temat finalnych kosztów za wykonawstwo i robociznę. Architekt zbiera pomysły, inspiracje, konfrontuje je z rzeczywistością, doradza Klientom i finalnie – tworzy na tej bazie spójną koncepcję aranżacji.

Projekt budynku

Wizualizacja budynku

Wizualizacja, czyli graficzny projekt 3D jest zaprezentowaniem wizji architekta i jego rysunków technicznych. Informacje przekazuje się w metodami wizualnymi. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Zwizualizowanie projektu wydaje się przydatne szczególnie dla Klientów, którzy chcą sobie realnie wyobrazić zlecony budynek. Projekt graficzny pozwala na uwzględnienie całkowitej estetyki projektowanego wnętrza. Dzieli się na kilka faz. Obejmuje modelowanie, czyli tworzenie trójwymiarowych obiektów, na które następnie nakłada się materiały. W dalszej kolejności na wizualizację umieszcza się oświetlenie oraz przeprowadza rendering.

Wymarzony budynek nie ma być tylko piękny. Wizualizacja stanowi element, który pozwala zobrazować sobie pomysł, a nie autonomiczny projekt, ponieważ nie zawiera tak ważnych informacji, jak całkowity koszt i czas wykonania planu.

Czy projektem i wizualizacją zajmuje się to samo biuro projektowe?

Architekci zajmują się szczegółowo planem i projektem. Od prac graficznych, w tym wizualizacji budynku jest grafik, który ma zdolności twórcze. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie musi być zaznajomiony z tematem ergonomii czy funkcjonalności budynku.

Najlepiej zdecydować się na kompleksową usługę i projekt, zawierający wizualizację zlecić jednej firmie, która będzie w stanie skupić się na odzwierciedleniu naszych zamierzeń, a architekt i grafik będą mogli ze sobą współpracować. Finalnie trzeba pamiętać, że rysunek techniczny nie przedstawi nam efektów, jakich będziemy się spodziewać. Dopiero na wizualizacji zobaczymy, w jaki sposób będą prezentowały się meble, kolory i materiały. Uzupełnienie tych dwóch rzeczy pozwoli na jak najwierniejszą formę realizacji inwestycji.