Nieinwazyjne leczenie kręgosłupa – metody
Celem minimalnie inwazyjnej chirurgii kręgosłupa jest stabilizacja tego narządu i jego stawów, a także zmniejszenie nacisku wywieranego na nerwy kręgowe. Te dolegliwości mogą powstać w wyniku takich zaburzeń jak niestabilność kręgosłupa, przepuklina dysków, skolioza czy guzy. Jakimi najmniej inwazyjnymi metodami możemy leczyć kręgosłup?
Zalety nieinwazyjnych metod leczenia kręgosłupa
W przeciwieństwie do chirurgii otwartego kręgosłupa, minimalnie inwazyjne zabiegi mogą być szybsze, bezpieczniejsze i wymagają krótszego czasu regeneracji. Z powodu mniejszych urazów mięśni i tkanek miękkich (w porównaniu z zabiegami otwartymi) mają one wiele korzyści.
Przede wszystkim pacjenci podczas takich zabiegów tracą mniej krwi. Jest również mniejsze ryzyko uszkodzenia mięśni, ponieważ wymagane jest mniej cięć, a czasem obywa się nawet w ogóle bez nich.
Takie zabiegi to mniejsze ryzyko infekcji oraz mniejszy ból pooperacyjny. Co za tym idzie po zabiegu jesteśmy mniej uzależnieni od leków przeciwbólowych. Pacjenci szybciej wracają do zdrowia i wymagają mniej rehabilitacji. Część tego typu procedur jest nawet wykonywana jako zabiegi ambulatoryjne wykorzystujące jedynie miejscowe znieczulenie. Oznacza to mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji.
Oczywiście jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, niezależnie jak minimalna jest ingerencja lekarska, istnieje pewne ryzyko. Możliwe jest, że w niepożądany sposób zareagujemy na znieczulenie. Bez względu jak mały jest obszar nacięcia może zdarzyć się infekcja lub nieoczekiwana utrata krwi. Niezbyt często, ale zawsze, istnieje niewielka szansa, że początkowy mało inwazyjny zabieg może nie wystarczyć i wymagać powtórzenia lub pełnej otwartej operacji.
Jakie dolegliwości mogą być leczone przez nieinwazyjne metody
Ponieważ nerwy kręgowe, kręgi i dyski są zlokalizowane głęboko w ciele, każde podejście do uzyskania dostępu do kręgosłupa wymaga odsunięcia tkanki mięśniowej. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ułatwione dzięki zastosowaniu małych nacięć (nacięć) i instrumentów prowadzących, a także mikroskopijnych kamer wideo przez te nacięcia. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, lasery są bardzo rzadko stosowane w tego typu procedurach.
Leczenie takie jest podejmowane w przypadku wielu dolegliwości: zwyrodnieniowej choroby dysku, przepukliny dysku, zwężenia kręgosłupa lędźwiowego, deformacji kręgosłupa, takich jak skolioza, infekcji kręgosłupa, niestabilności kręgosłupa, złamania kompresyjnego kręgów, a także guzów kręgosłupa.
Metody nieinwazyjnego leczenia kręgosłupa
Wszystkie procedury mają na celu zminimalizowanie urazów podczas operacji. W tym celu stosuje się bardzo wiele technik. Mogą być to procedury przezskórne. W zależności od stanu pacjenta może być konieczne umieszczenie oprzyrządowania, chociażby takiego jak implanty, pręty i śruby, aby ustabilizować lub unieruchomić kręgosłup. Tradycyjne podejście do umieszczenia śrub wymaga rozległego usuwania mięśni i innych tkanek z kręgosłupa. Jednak należy pamiętać, że przezskórne zazwyczaj oznacza stosunkowo małe nacięcia skóry bez przecinania lub cięcia podskórnego mięśnia. Za pomocą zdjęć rentgenowskich prowadniki są umieszczane przez skórę i do kręgosłupa wzdłuż pożądanych ścieżek.
Inną metodą są bezpośrednie boczne drogi dostępu. W niektórych przypadkach – szczególnie tych związanych z kręgosłupem lędźwiowym, zbliżanie się do niego z boku ciała powoduje zmniejszenie bólu, ze względu na ograniczoną ilość tkanki mięśniowej blokującą drogę.
W zależności od stanu pacjenta może być wykorzystana jeszcze inna metoda – uzyskanie dostępu do przednich części kręgosłupa piersiowego, znajdujących się w klatce piersiowej i otoczonych przez serce i płuca. Tradycyjne podejścia do tego dostępu często obejmuje otwieranie klatki piersiowej poprzez duże nacięcia, które mogą również wymagać usunięcia jednego lub więcej żeber. Dostęp do klatki piersiowej polega jednak na wielu małych nacięciach, przez które można wkładać porty robocze i kamery w celu ułatwienia operacji.
Konkretne zabiegi jakie mogą zostać wykonane za pomocą mało inwazyjnych metod to między innymi:
- PLDD, czyli przezskórna laserowa dekompresja krążka międzykręgowego z dostępu tylno-bocznego;
- DIAM, czyli stabilizacja dynamiczna implantem elastycznym Medtronic;
- stabilizacja dynamiczna fenestracja/hemilaminectomia z discectomią z dostępu tylnego;
- CESS, czyli endoskopowe usunięcie przepukliny dysku z dostępu przedniego bądź endoskopowe usuniecie przepukliny dysku z foraminotomią/discectomią z dostępu tylnego;
- SED YESS foraminotomia z dostępu tylno-bocznego i discectomia;
- Laminectomia/hemilaminectomia 1 poziom i 2;
- Koblacja – nucleotomia-discectomia, odcinek szyjny lub odcinek lędźwiowy;
- implant żelowy kręgosłupa – nucleoplastyka metodą DISCOgel,
- a także wertebroplastyka.
Wymienione małoinwazyjne operacje kręgosłupa wykonasz w szpitalu specjalistycznym KCM Clinic.