Nawozy organiczne – co to takiego i czy warto z nich korzystać?
Coraz więcej mówi się o szkodliwości nawozów sztucznych dla gleb oraz środowiska. Tego typu preparaty, jeśli stosowane są w produkcji żywności, mają również duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, którzy później produkty wykonane z rolniczych wyrobów spożywają. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się nawozy organiczne. Czym dokładnie są i czym różnią się od nawozów sztucznych? Dlatego ludzie coraz chętniej po nie sięgają i jakie jest ich zastosowanie? Sprawdź dokładne informacje na ich temat i przekonaj się, czy rzeczywiście warto je stosować w uprawie roślin różnego rodzaju.
Zrównoważone nawożenie odpowiednie dla roślin i dla gleby
Nawożenie roślin jest niezbędne. Część pożywienia mogą one pobrać z gleby, jednak nie dostarcza ona im wszystkiego, co jest dla nich niezbędne do prawidłowego wzrostu. Brak dobrego nawożenia skutkuje niewielkimi plonami. Dlatego też hodowanie owoców, warzyw, zbóż, kwiatów i innych roślin uprawnych bez odpowiedniego nawożenia jest praktycznie opłacalne zarówno w przypadku uprawy na użytek własny, jak i w celach zarobkowych. Należy jednak pamiętać, że nawożenie nie powinno być dopasowane do potrzeb konkretnej rośliny, ale również powinno mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Niestety nawozy sztuczne, choć często zapewniają bardzo kompleksowe odżywianie roślin, to jednocześnie mają negatywny wpływ na gleby oraz mocno zanieczyszczają i psują jakość wód gruntowych. Mogą również mieć niekorzystny wpływ na poziom zanieczyszczenia środowiska, a także na jakość produkowanych roślin, co jest szczególnie istotne przy hodowli zbóż, warzyw oraz innych roślin jadalnych.
Doskonałą alternatywą dla nawozów sztucznych, są nawozy organiczne. Powstają z naturalnych substancji, które wzbogacają glebę, zamiast ją zanieczyszczać i zatruwać. Nawozy organiczne to najczęściej kompost, obornik oraz biohumus, pożyteczne mikroorganizmy i nawozy zielone. Są one bardzo pożywne dla roślin, a także dla gleby, którą wzbogacają w ważne mikroelementy. Ich stosowanie jest możliwe, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt do ich rozsiewania. Większość z nich nie może być podawana za pomocą standardowych siewników czy rozsiewaczy do nawozów. W przypadku obornika lub kompostu niezbędny jest specjalny rozrzutnik obornika, bez którego żadne gospodarstwo rolnicze, które wykorzystuje nawóz naturalny, nie może poprawnie funkcjonować. Tego typu urządzenia mają różne rozmiary oraz różny zasięg, dzięki czemu można dopasować odpowiedni sprzęt do posiadanych ciągników rolniczych oraz do obszaru, który jest uprawiany.
Dbaj o swoje uprawy i o środowisko jednocześnie
Organiczne nawozy mają szereg zalet. Największą z nich jest oczywiście fakt, że są one w pełni ekologiczne. Zapewniają zrównoważony wzrost roślin i jednocześnie przyczyniają się do wzbogacenia gleby, która staje się żyźniejsza na długi czas. Mają one również właściwości spulchniające, poprawiające strukturę podłoża oraz poprawiające jego chłonność wody. Dzięki temu uprawy rolnicze są o wiele zdrowsze i pozbawione chemicznych związków, które niekoniecznie mają pozytywny wpływ na ludzki organizm podczas spożywania warzyw lub owoców. Naturalne nawozy używane w sposób rozważny i zrównoważony nie zanieczyszczają wód gruntowych oraz nie wydzielają do atmosfery szkodliwych substancji, które przyczyniłyby się do zanieczyszczenia środowiska.
Należy pamiętać, że nawozy organiczne trzeba stosować z rozwagą. Nadmiar może skutkować na przykład zbyt dużym zakwaszeniem gleby lub zbyt dużym stężeniem niektórych związków i mikroorganizmów, co może dać efekty przeciwne do odwrotnych. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania nawozów organicznych, warto dokładnie zapoznać się z właściwościami każdego rodzaju, aby upewnić się, że będzie on odpowiedni do danego typu gleby oraz do danego gatunku roślin. Należy także sprawdzić dobrze, w jakich ilościach oraz na jakim etapie uprawy należy go stosować, aby nie popełnić błędu i nie przysporzyć sobie więcej szkody niż pożytku.