Browse By

Na czym polega psychoterapia dla małżeństw?

Terapia małżeńska i rodzinna to forma psychoterapii, która pracuje nad zachowaniami wszystkich członków rodziny i tym, w jaki wpływają na relacje pomiędzy nimi. W ramach terapii pracuje się nad jednostką rodzinną jako całością. Leczenie jest zwykle podzielone na terapię indywidualną i czas, który spędza u psychoterapeuty para.

Kiedy wykorzystuje się psychoterapię dla małżeństw?

Zakres problemów fizycznych i psychicznych leczonych w ramach terapii obejmuje konflikty małżeńskie i pary, nadużywanie alkoholu i narkotyków, dysfunkcje seksualne, smutek zaburzenia jedzenia i wagi, problemy z zachowaniem dzieci i opieką nad osobami starszymi, radzenie sobie z demencją rodziców lub dziadków. Możemy pracować nad problemami zdrowia psychicznego takimi jak depresja członka rodziny, stany lękowe czy schizofrenia, a także wpływ tych problemów na resztę rodziny. Często przyczyny są jednak bardziej przyziemne i polegają na poważnych problemach komunikacyjnych pomiędzy partnerami.

Czego możemy oczekiwać po terapii dla małżeństw?

To jak będzie wyglądać terapia zależy od charakteru i stopnia nasilenia problemów. Wszystko zależy od potrzeb i jest indywidualnie dopasowane do danego małżeństwa. Terapeuta spotyka się z obojgiem partnerów, ale może również rozmawiać z każdym z nich osobno. Zazwyczaj pierwsza sesja służy głównie do zbierania informacji. Terapeuta stara się dowiedzieć jakie problemy nas do niego sprowadzają, a także obserwuje dynamikę pary. Bardzo ważne jest zrozumienie roli i kompetencji terapeuty, celów leczenia, a także zasad, których należy przestrzegać podczas sesji. Przede wszystkim to co powiemy podczas terapii pozostaje pomiędzy partnerami i terapeutą. Z biegiem czasu zidentyfikujemy zachowania, które przyczyniają się do konfliktów i konkretne wyzwania, które przed nami stoją. Dzięki temu uczymy się aktywnie rozwiązywać problemy.

terapia małżeńska

Jak działa terapia małżeńska?

Podczas, gdy tradycyjna terapia koncentruje się bardziej na jednostce, psychoterapia dla małżeństw bada w jaki sposób zachowanie jednej osoby wpływa na nią samą, partnera i całą relację. Założenie jest tu takie, że niezależnie od tego, czego dotyczy problem, wpływa na obydwie strony i włączenie wszystkich w proces leczenia daje lepsze rezultaty. Ten rodzaj terapii jest zorientowany na cel. Chodzi w niej o to, by uzyskać określony rezultat końcowy, nauczyć się radzić z problemami i je wyeliminować.
W trakcie leczenia terapeuta stara się pomóc obojgu partnerom w postrzeganiu związku w bardziej obiektywny sposób, by przestać się nawzajem obwiniać. Ma również na celu zmianę zachowań dysfunkcyjnych. Oznacza to, że oprócz pomagania im w poprawie interakcji, terapeuci starają się również zadbać, by ich klienci nie angażowali się w działania, które mogą powodować fizyczne, psychiczne lub ekonomiczne szkody. Jednak przede wszystkim to miejsce, gdzie pary uczą się wyrażać emocje w konstruktywny sposób. Osoby, które unikają wyrażania swoich uczuć, narażają się na większe ryzyko emocjonalnego oddalenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając terapeutę?

Licencjonowany terapeuta dla małżeństw jest lekarzem zdrowia psychicznego z tytułem magistra lub doktoratem. Bardzo ważne są szkolenia specjalistyczne w tym kierunku. Jednak samo wykształcenie to nie wszystko.
Na terapii musimy się otworzyć i być szczerzy. To kluczowe dla powodzenia leczenia. Z tego powodu powinniśmy wybrać kogoś zaufanego, z kim dobrze nam się rozmawia. Obydwie osoby muszą akceptować ten wybór i dobrze się z nim czuć. Warto więc szukać poleconych specjalistów.
Jeżeli zastanawiamy się nad terapią małżeńską zdecydowanie powinniśmy spróbować. Na pewno nam ona nie zaszkodzi, a może pomóc. Nawet jeżeli sami dalibyśmy sobie radę to specjalista nam to ułatwi. Nie warto więc się męczyć i lepiej poszukać pomocy.

Profesjonalną psychoterapię małżeństw oferuje Polski Instytut Ericksonowski.