Browse By

Kupno czy wynajem magazynu – porównanie opłacalności inwestycji

Odpowiedniej wielkości magazyn to niezbędny budynek dla praktycznie każdej firmy produkcyjnej, bez względu na branżę, w której ona działa. Powierzchnia musi być dopasowana do wielkości produkcji, a rozmieszczenie półek i alejek dopasowane do rodzaju wytwarzanych towarów. Czy lepiej zdecydować się na wynajem powierzchni magazynowej, czy może jednak zakupić budynek na własność?

Plusy i minusy zakupu magazynu

Zakup magazynu na własność to gwarancja dużej swobody użytkowania tego typu budynku. Prawo do własności umożliwia dokonywanie różnych zmian w obrębie magazyny, bez konieczności konsultowania ich z prawowitym właścicielem budynku i bez konieczności angażowania w to firmy obsługującej dany magazyn.

Daje to możliwość systematycznego dopasowywania budynku do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Jest to więc opcja pod tym względem bardzo wygodna i elastyczna. Należy jednak pamiętać, aby wprowadzane zmiany były dobrze przeprowadzone. Muszą spełniać zasady bezpieczeństwa oraz być dopasowane do obowiązujących przepisów w kwestii magazynowania konkretnych towarów.

Kolejną zaletą własnego magazynu są niższe koszty jego utrzymania. Regularne opłaty, jakie będzie pochłaniał budynek, nie będą obejmowały ustalonego przez właściciela czynszu na wynajem. Z tym jednak wiąże się duża wada zakupu takiego budynku, a mianowicie konieczność zainwestowania sporej sumy, aby uzyskać prawa własnościowe do magazynu oraz gruntu, na którym się znajduje.

Niestety oferty na rynku budynków magazynowych używanych i nowych są bardzo różne i w zależności od specyfikacji pomieszczeń oraz wielkości magazynu, mogą wiązać się z naprawdę dużym wkładem finansowym.

Wiele nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw odrzuca zakup magazynu na własność również ze względu na fakt, że ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądała prowadzona działalność za kilka lub kilkanaście lat.

magazyn

Ze względu na to, że zakup magazynu to naprawdę spora inwestycja, wymagająca dużych nakładów finansowych, może okazać się, że nie zdąży się ona zwrócić, a magazyn będzie trzeba zmienić i na przykład zamienić na większy. Jeśli budynek będzie mocno zmodyfikowany pod indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa, to może być bardzo trudno go sprzedać, aby pozyskać fundusze na nowy.

Zalety i wady wynajmowania powierzchni magazynowej

Wynajem powierzchni magazynowej jest na pewno o wiele mniej elastyczny pod względem możliwości wprowadzania zmian w zagospodarowaniu przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że są one zupełnie niemożliwe. Każde takie przedsięwzięcie, które ingeruje w strukturę budynku lub terenu dookoła niego w sposób stały, musi być ustalone z właścicielem powierzchni i poparte jego zgodą.

W przeciwnym razie firma, która zdecyduje się na bezprawne przebudowy i zmiany, może mieć poważne problemy. Nie jest to jednak dużą przeszkodą, ponieważ większość firm wynajmujących powierzchnie magazynowe zazwyczaj starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i zagwarantować im jak najlepiej dostosowane do ich potrzeb powierzchnie.

Magazyn na wynajem wiąże się z brakiem konieczności posiadania dużego wkładu własnego. Nie trzeba posiadać ogromnej gotówki lub brać kredytu na zakup budynku, ale można płacić za niego regularnie ustaloną z właścicielem kwotę. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że opłata jest regularna raz na kwartał, rok lub miesiąc – w zależności od indywidualnych ustaleń w umowie. Dzięki temu można się przygotować na ten wydatek i nie będzie on zaskoczeniem.

Największą zaletą magazynów na wynajem jest fakt, że przedsiębiorstwo nie jest przywiązane do tej powierzchni na stałe. Każda umowa posiada okres wypowiedzenia, dzięki czemu w nagłych sytuacjach można się stosunkowo szybko przenieść do mniejszego lub większego magazynu.

Ponadto podpisując umowę na kilka lat o wiele łatwiej przewidzieć rozwój firmy, niż gdy kupuje się magazyn na własność, tak naprawdę z perspektywą zwrotu inwestycji przez dobrych kilkanaście lat. Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne, umożliwiające szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynku oraz rozwój przedsiębiorstwa.

Zarówno zakup magazynu, jak i jego wynajem mają swoje plusy i minusy. Jednak coraz więcej nowoczesnych firm decyduje się na tę drugą opcję zamiast na kupno budynku magazynowego na własność. Taka decyzja podyktowana jest przede wszystkim brakiem konieczności zamrażania dużego kapitału finansowego oraz wygodą w kwestii zmiany miejsca magazynowania produktów w przypadku zmian wielkości produkcji lub sytuacji rynkowej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wynajmu magazynów w DCHRS – http://dchrs.com.pl/wynajem-magazynu-dchrs-wroclaw.