Browse By

Jazda na desce snowboardowej – przyjemność czy udręka?

Krótka historia snowboardu

Snowboard, to sport zimowy który tworzy subtelne połączenie jazdy na nartach z windsurfingiem. Deski używane tu w trakcie jazdy mają zazwyczaj szerokość stopy. Zaprojektowane są też tak, by bez mniejszego oporu sunąć po śniegu. I choć niektórym wydaje się, że ta dyscyplina jest stosunkowo młoda – nie jest to prawda. Snowboard powstał setki lat temu, by na początku lat siedemdziesiątych roku zdobyć niesłabnącą po dziś dzień popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Czego zatem prócz deski potrzebujemy, by móc uprawiać ten ekscytujący sport i jakimi stylami jazdy możemy się zainteresować?

Snowboard – style jazdy na desce i ich zalety

W snowboardzie istnieje kilka trendów, którym przypisano też konkretne modele desek. Wybór zależy bowiem od tego czy zależy nam na szybkiej jeździe, czy może na takiej która pozwala na szalone akrobacje. Mamy więc freestyle, gdzie charakterystyczną cechą jest dowolność ruchów, szybkie skręty i boczne głębokie wcięcia oraz park w którym przeważają elastyczne deski, dostępne nawet w różnych długościach. Jeździć można jednak też na  deskach snowboardowych, które są dłuższe i nie do końca elastyczne, a więc freeride. Połączenie freestyle i freeride stanowi z kolei all-mountain. Deski wyścigowe, pozwalają natomiast na slalom i szybką wyścigową jazdę.

W zależności od naszych umiejętności i oczekiwać co do jazdy, możemy wybrać model, który najbardziej nam odpowiada. I nie koniecznie oznacza to drogi zakup. W turystycznych, górskich miejscowościach, gdzie rzesze miłośników białego szaleństwa przyjeżdża co roku na stok, funkcjonują przecież wypożyczalnie sprzętów narciarskich.

Decydując się na skorzystanie z ich usług, szukajmy punktu, który udostępni nam jak najszerszą ofertę  produktów – od nietypowych rozmiarów desek, po całą gamę marek i modeli. Przy samym stoku Bani i Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej działa na przykład zyzgaksnow.pl, gdzie właściciele proponują również właściwy dobór sprzętu do umiejętności klienta czy możliwość przetestowania przez niego wszelkich nowinek. A to wszystko w ramach bardzo atrakcyjnych cen.

Jazda na desce snowboardowej – przyjemność czy udręka?

Powracając jednak do samej jazdy na desce snowboardowej – czy jest to sport łatwy i sprawiający przyjemność, czy może wręcz przeciwnie – ciężki i kontuzyjny?

Odpowiedź jest prosta – jazda na desce to sama przyjemność wyłącznie wtedy, jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Niezapomniane emocje, a czasem i nawet skok adrenaliny nie są bowiem warte złamanej nogi czy ręki lub uszkodzonej czaszki. Wybierając się na stok pamiętajmy więc o noszeniu kasku i ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki. Nie przeceniajmy też własnych możliwości i dostosowujmy górki pod swoje umiejętności. Rozpoczynając przygodę ze snowboardem nie zaszkodzi wziąć też kilku lekcji u profesjonalisty z branży. Poznamy wtedy tajniki sportu, przyswoimy kilka istotnych kwestii. Na przykład fakt, że przed każdą wyprawą na stok, warto zrobić krótką rozgrzewkę przygotowując ciało do wysiłku.

Kiedy już zadbamy o wszystkie powyższe kwestie, czeka nas moc wrażeń, to pewne. Nasz organizm też na tym zyska. W końcu co, jak nie wysiłek fizyczny utrzymuje go w doskonałej formie? Deska snowboardowa pozwoli nam wzmocnić mięśnie, spalić zbędne kalorie, uwolnić endorfiny i dotlenić całe ciało. Mimo zmęczenia po wyczerpującym treningu z całą pewnością będziemy zadowoleni i usatysfakcjonowani – przez całą resztę dnia.