Jakie zawody wymagają ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych?
Na obecnym rynku pracy większe możliwości mają w szczególności osoby posiadające spore kwalifikacje w zawodzie oraz poza nim. Aby stać się „atrakcyjnym kąskiem” dla rekruterów warto stale inwestować w liczne kursy oraz szkolenia podnoszące umiejętności oraz kwalifikacje w zawodzie. Istnieje kilka profesji, podczas których wykonywania wymagany jest stały rozwój oraz inwestycja w nabywanie nowych umiejętności. Szczególnie istotne jest to w przypadku szybko zmieniającej się branży IT, a co za tym idzie pracowników będących zatrudnionymi w tym obszarze.
Zawody wymagające regularnego podnoszenia kwalifikacji
Istnieje kilka popularnych zawodów, których wykonywanie nie byłoby możliwe zgodnie ze sztuką w przypadku braku możliwości rozwoju swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy w zakresie danej profesji. Grupą osób, które powinny stale inwestować w nabywanie coraz nowszych doświadczeń są lekarze oraz pracownicy medyczni, którzy na co dzień mają styczność z walką o zdrowie i życie człowieka. Medycyna jest szybko zmieniającą się dziedziną, która wymaga stałego doszkalania się i pozyskiwania wiedzy z zakresu nowych metod leczenia pacjentów.
Kolejnym zawodem, który wiąże się ze stałym dokształcaniem są wszystkie profesje związane z dziedziną IT, począwszy od zwykłych serwisantów, przechodząc przez branżę reklamową i grafików, a kończąc na programistach. Tego typu zawody wymagają stałego powiększania swoich zasobów wiedzy oraz umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu. Branża IT jest bardzo szybko zmieniającą się dziedziną, przez co szkolenia pracowników mają wpływ na ich wydajność oraz przydatność do pracy za pomocą nowoczesnego oprogramowania.
Na czym polega podnoszenie kwalifikacji?
Poprawa własnych kwalifikacji zawodowych to nic innego jak inwestycja w szkolenia, kursy oraz nauki na uczelniach wyższych, umożliwiające uzyskanie tytułu naukowego oraz dyplomu. Obecnie na rynku pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie i wiedza praktyczna, dlatego bardzo dobrym posunięciem jest inwestycja w praktyczne kursy przygotowujące daną osobę do wykonywania określonego zawodu.
W sytuacjach, w których pracownik ma możliwość pozyskania awansu, pracodawca może podpisać z takowym umowę, na mocy której będzie on kształcić się, aby następnie pracować dla danego przedsiębiorcy pod rygorem kar za zerwanie umowy.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy zarówno pracownikom chcącym się szkolić jak i pracodawcom. Przedsiębiorstwo, które inwestuje w rozwój swojego pracownika daje mu możliwość pozyskania nowej wiedzy i umiejętności, pod warunkiem podjęcia się późniejszej współpracy przez określony czas. Dla firm jest to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, które musiałyby zostać przeznaczone na zatrudnienie kolejnej, lecz lepiej wykwalifikowanej osoby. Minusem może być tylko umowa, która z góry nakłada na pracownika przymus przedłużenia umowy pod rygorem zapłaty ewentualnej kary umownej.
Czy rozwój kompetencji zawodowych jest konieczny?
Rozwój osobistych kompetencji zawodowych jest nie tylko konieczny, ale i przydatny w życiu codziennym jak i zawodowym. Aby mieć możliwość awansu, a także rozwoju warto inwestować w kursy doszkalające oraz kształcenie na uczelniach wyższych, ponieważ otwiera to drogę na dalszą karierę w wielu przedsiębiorstwach w zależności od branży. Zawody, które są zobligowane do stałego podnoszenia kwalifikacji to między innymi lekarze, pielęgniarki, ratownicy, informatycy, programiści oraz graficy komputerowi. Przymus podnoszenia swoich umiejętności wynika ze względu na stale zmieniające się trendy w tych branżach, a co za tym idzie przymus dostosowania się pracownika do ogólnych wymogów.
Umiejętności, które posiada każdy pracownik mogą zostać rozwinięte za pomocą nauki na uczelniach wyższych, ale także uczestnictwu w coachingach, kursach oraz szkoleniach organizowanych przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Aby zaoszczędzić sobie nieco czasu i pieniędzy, warto podjąć współpracę i podpisać umowę ze swoim pracodawcom, który może być zainteresowany sfinansowaniem takiego przedsięwzięcia pod warunkiem późniejszego zatrudnienia w firmie na dłuższy okres czasu. To dobre rozwiązanie dla obu ze stron, przynoszące spore korzyści. Aby jednak prawidłowo wykorzystać nabyte umiejętności należy z góry określić drogę, którą pragnie się podążać zawodowo.